הם גנבו את ההצגה

במקומותינו קיימת תופעה נפוצה למדי, נטייה להפיץ ביקורת שלילית ולתת לה תשומת לב מרבית במדיה. רוב הידיעות מתמקדות באסונות ורק מעטות מפרגנות לשבחים. אומרים שזה הטבע האנושי.

משתלת מרכז רהט. קרדיט: פיקיוויקי

מצאתי לנכון לחלוק אתכם סיפור בעל גוון חיובי ומעודד. סיפור על ירקנים וחקלאים שבמשך שנה שלמה, למרות המגיפה ומגבלותיה, המשיכו בעיסוקיהם הרגילים וגם קצרו הצלחה מעל ומעבר למצופה. אז מה הסיפור שלהם?

********

למותר לציין שעד לפני שנה התקשורת ידעה לדווח על עשרות חקלאים המתקשים לגמור את החודש, ועל משקים ותיקים שפשטו את הרגל. שנה מאז פקדה אותנו מגפת הקורונה, התקשורת חדלה לעסוק בחקלאים. המדיה שותקת כאשר החקלאים עושים חיל. אבל אפשר לפנות ישירות אל החקלאים, כפי שעשיתי אני. הם יספרו לכם על יוזמות, על שגשוג ורווחה בלתי צפויים בענף שלהם, דווקא בשנה האחרונה.

מהלוקסוס הזה אנחנו נהנים זמן רב, למרות משבר הקורונה

מתוך סקרנות טבעית עקבתי אחר מה שנקרא בעבר, שיווק ישיר עד הבית, וכיום מדובר בשיווק ישיר לשכונה, לפינת רחוב, לרחבה מוסכמת ברחבי העיר וכי"ב. תחילה פניתי אל הירקנים שמגיעים אל השכונה הרמת גנית שלי עם טנדר עמוס בכמות נאה של פירות וירקות מאיכות גבוהה בהרבה מהתוצרת החקלאית שניתן להשיג בחנויות. אגב, גם המחירים שלהם תחרותיים. הפניתי אליהם שאלת גישוש בנוגע להתמודדות שלהם עם מגבלות השנה החולפת. מה ששמעתי תחילה מהם ואחר-כך מחבריהם לענף שהתנדבו להוסיף פרטים, מחייב פרסום רחב. שכן, כפי שכבר צוין לעיל, ביקורת שלילית ותלונות כובשים את המדיה החברתית והציבורית כאשר לסיפורי הצלחה כמעט אין זכר.

קבוצת ירקנים ספציפית עדיין איננה בגדר תופעה רחבת היקף. לכן התיחסתי לסיפור של הירקנים שלנו, כסיפור מסגרת. לדבריהם, הם התאגדו באופן ספונטני. ותוך זמן קצר הצליחו למצוא את הפתרון למשבר כלכלי שאחרת היה פוקד את הענף שלהם. בחושיהם החדים הם הבינו שאם יפעלו מיד יוכלו לעמוד מול אתגר של שיתוק עסקי. סיפור ההצלחה של הירקנים שלנו גרם לי התעלות נפש. לפני עמדו ירקנים חרוצים ובעלי תושייה – לא אנשים נואשים שהמציאות טפחה על פניהם.

מה כל כך יוצא דופן בחקלאים, האם הם זן מיוחד שיודע טוב יותר לצלוח משבר?

ההסבר שנתתי לעצמי היה שמשבר מוליד יוזמות. אבל עד כדי כך? כשמדובר במשבר כלל ארצי, כפי שעולה מדווחי התקשורת, מה מייחד אותם משאר הענפים, האם הם זן מיוחד שונה מכולנו?

ניסיתי לבדוק את היקף התופעה. אם זאת תופעה נרחבת, הרי אפשר ללמוד ממנה דבר או שניים. סיפורים כאלו עוברים מיד מפה לאוזן, כמידע שימושי. שכן הנטייה האנושית היא לכרוך יחד את הבעיות עם הפתרונות.

החקלאים שנידבו לי מידע לא היססו לשתף אותי גם בכישלונות בדרך אל ההצלחה. את חלקם המשבר תפס במצב של תלות כמעט מוחלטת במסעדות. וכאשר אלו נסגרו עקב המצב, החקלאים נאלצו להשליך לפח פירות בשלים. כך קרה גם לאחרים שסיפקו סחורה בעיקר למוסדות גדולים, שנסגרו בינתיים. אלו היו פחות או יותר סוג הבעיות שדווח עליהן.

במקום להתייאש ולהתבכיין חקלאים הבינו שעליהם פשוט לקחת אחריות. הדוגמאות מהשטח מדברות בעד עצמן –

התמודדות עם זיהום. העובדים בשטח למדו לחטא את מקום העבודה, אפשר לומר שהם הפכו את השטח ל"בית מרקחת" סטרילי. הם ניקו סככות וארגזים מספר פעמים ביום. החובה לעטות מסיכות הפכה לאתגר נוסף שדורש משמעת וסדר קפדניים. את ההנחיות בעניין זה הציגו על גבי שלטי ענק שהוצבו בשטח, שפנו הן לעובדים והן ללקוחות. שיכלול נוסף להגברת הסטריליות היה השימוש בכפפות במהלך איסוף הירקות והפירות והוספת נקודות מים ומיתקני אלכוג'ל. שלב נוסף בסדרת ההנחיות מונעות הידבקות, שדרש תשומת לב, הוא תרגול של ריחוק חברתי והגבלת מספר הלקוחות המגיעים בו זמנית אל השטח. אחר כך התפנו ללוגיסטיקה, כגון ריכוז התקבולים בקופה אחת, ונוהל של משלוחים אל בית הלקוח, תוך עידוד הלקוחות לבצע הזמנה טלפונית וקביעת מועדי איסוף התוצרת.

כשאין ברירה אחרת, יש שבוחרים להיאבק בשיתוק עסקי. הרושם הכללי נראה טוב למדי כאשר הגיעו ראשוני הדיווחים על שיפור כללי בענף מאז תחילת השנה, והעלייה המשמעותית בתקבולים. גם חקלאים שמכרו תוצרת בשיטה של שיווק ישיר בעבר, דווחו שבשנה האחרונה השיווק היה במגמת עלייה.  

אבל הפרט שהדהים אותי יותר מכל, הוא הלהיטות של החקלאים לשתף אותי גם בבעיות. כך שהרושם שקיבלתי מרמת ההצלחה הסופית היה חזק שבעתיים. לא אטעה אם אומר (ללא גרף סטטיסטי) שחקלאי האזור והירקנים שעבדו איתם הם זן מיוחד שופע יוזמות. זן שיודע לעבוד כנמלים חרוצות. מבחינות רבות הם אכן גנבו את ההצגה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.