ויהי אור – חילי טרופר

תאגיד השידור, בתוכנית "גם כן תרבות", סיכם בתמציתיות רבה את כהונתה של הח"כית מירי רגב בתום חמש שנים מאז נכנסה לתפקיד במשרד התרבות והספורט, כשהיא מחליפה את ח"כ לימור לבנת. מסתבר שהאמירה, "הרבה תחושות ואמוציות סובבות את כהונתה של רגב" מגדירה את חמש השנים של רגב במשרד התרבות והספורט באופן הקולע ביותר. הדיון בתקציב הגבוה אי-פעם של המשרד בתקופתה נזקף לזכותה, אבל מתגמד בהשוואה לדיון המהותי בשאלה, "מה זאת תרבות". מנגד – מי שמחליף אותה בתפקיד – ח"כ חילי טרופר – מעורר תקוות אצל רבים. מהן נקודות הזכות של ח"כ טרופר בעת כניסתו לתפקיד?

היכל התרבות ותיאטרון הבימה
רחבת היכל התרבות ותיאטרון הבימה, תל-אביב. צילום: Robinbagon. נתרם לפיקיוויקי ע"י ויקיפדיה.

משרד התרבות והספורט – האתר הרשמי

את הדיון נתחיל בציטוט מתוך האתר הרשמי של משרד התרבות והספורט:

יעד כללי: "התרבות והספורט מהווים את אושיות דמותה של חברה איכותית ובריאה. המשרד יוביל ויקדם תהליכים אשר יאפשרו לכל אזרח לממש את זכותו לתרבות ולספורט, מתוך שאיפה לקידום מצויינות, יצירתיות ואיכות חיים".

מבחר יעדים ספציפיים בתחום התרבות:

חיזוק ועידוד היצירה התרבותית והאמנותית בכדי להבטיח את המשך צמיחתה ופריחתה
חיזוק ועידוד היצירה התרבותית בפריפריה החברתית והגיאוגרפית.
חיזוק מוסדות התרבות המהווים את המחולל העיקרי של היצירה.
טיפוח וקידום יוצרים עצמאיים ויצירה חוץ ממסדית.
חיזוק המקצועיות של העוסקים בפעילות התרבותית והאמנותית בישראל.

שאלה לח"כ מירי רגב:  "מה זאת תרבות"?

ח"כ מירי רגב, הצליחה להשיג תקציבים עבור מגזרים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. היא תיזכר לחיוב בשל כך. מנגד – לא ברור מהם הישגיה הספציפיים בחיזוק ועידוד היצירה התרבותית בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, בטיפוח יוצרים עצמאיים וכי"ב. אנשי מקצוע מסכמים את פועלה התרבותי כך:

בסיכום כהונתה של רגב, "עלו לכותרות נושאים שהיא הייתה מעוניינת שיהיו שם. היא הצליחה לייצר סוג של דיון שלא היה עמוק, אבל היא כן הצליחה לנער את החשיבה על 'מה זאת תרבות'", אומרת נירית אנדרמן מעיתון "הארץ" ומוסיפה, "השיח בסוף היה שיח פוליטי".

ניב שטנדל ממאקו, היה יותר ספציפי כשאמר, " מירי רגב הייתה כמו אדם שנזרק למים בלי כיוון… הצליחה להעביר חוק קולנוע,… אבל לא הצליחה לייצר מהפיכה כפי שהיא ציפתה לייצר. היא ניסתה להתערב בתכנים שאי-אפשר להתערב בהם, תקפה יוצרים, השתמשה בכלים ממשלתיים כדי למנוע יצירות כאלה. היא העמידה המון מכשולים. זה ברור שהיא הובילה מהלך פוליטי. היא ניסתה להפוך את הפטריוטיות לדגל של האמן. היא ניסתה להיות שומר הסף של התרבות.

ולסיכום דבריו שטנדל הוסיף, "לא ראינו אותה מדברת אומנות ותרבות, היא הודתה שלא ראתה הרבה מהמופעים. – אין לה קשר לתחום הזה". ציטוט של רגב, "אתה חושב שאני אשב עם פופקורן ואראה הצגות?" רגב לא ראתה הצגות, אבל החליטה לפסול אותן.

ואמנם, אם יש משהו אחד שרגב הצליחה בו – זה תיאטרון אל מידאן – "תיאטרון הטרור" היא מכנה אותו. רגב טרחה על זה שלוש שנים. ציטוט של רגב, "לא יכול להיות שאנחנו נממן מחבלים". אומרים שאולי זאת גולת הכותרת של כהונתה כשרת תרבות. לכל הפחות, זה משקף נאמנה את הכיוון שלה. סיומת ביקורתית וצינית, אולי יתר על המידה.

האתגר של חילי טרופר במשרד התרבות והספורט

לא קל להיכנס לתחום כאשר קודמך עשה כותרות במובן הלא מחמיא של המילה. אבל חילי טרופר בשלו, צועד קדימה בראש מורם ומדגיש בנאום הפתיחה שלו בכנסת, " תרבות וספורט אינם מותרות. .. מרגע זה אני כאן כדי להאבק למענכם, לתמוך במלחמת הקיום שלכם. זה ייקח זמן. אעשה כל מה שאני יכול. באתי באמת לעבוד קשה". אפשר רק לקוות שהוא יעמוד בזה. על פניו יש לו תעודות כמי שלא רק "יפה דורש, אלא, יפה מקיים".

חילי טרופר  – נא להכיר

בן שני, יוצר סרטי דוקו, הגיע עם המצלמה לבי"ס ברנקו וייס ברמלה. בתיעוד שנמשך שנה הוא ליווה את צוות ההוראה שלא וויתר למתבגרים גם אחרי שהם כבר כמעט ויתרו על עצמם. הסרט  "תיכון ההזדמנות האחרונה" שודר לראשונה בספטמבר 2010. שני עמד על טיבו של טרופר, מנהל ביה"ס המיוחד "ברנקו וייס" ברמלה. הסרט משקיף בעיקר על תלמידיו של טרופר. להלן קטע מתוך הראיון שטרופר העניק לאילנה דיין:

הרושם הוא שטרופר הוא איש חינוך, ואף מודל של מורה. עד לרגע שהחליט לנהל בי"ס מיוחד, עסק בטיפוח נוער רחוב. הוא הגיע לנהל בי"ס בלי ניסיון קודם, ובלי תעודת הוראה. הוא ריכז סביבו אנשים כמוהו, מלאי אידיאלים. אנשי עבודה שאינם בוחלים בעבודה קשה. "כמו איזה סיירת", אומר שני. התלמידים שמגיעים לביה"ס המיוחד ברמלה, נפלטו מכל בתי הספר הקודמים, ובביה"ס ברנקו וייס הם מוצאים רק אנשים שרוצים בטובתם. "עידוד" הוא המותג של ביה"ס. טרופר אומר לאחד התלמידים, "אני אעשה איתך הכל כדי שתצליח". טרופר הוא מנהל שמצליח לטעת בתלמידים ביטחון ולפתח בתוכם מוטיבציה להצליח בלימודים. הוא אדם שמעודד פיתוח כישרונות – טרופר הקים מקהלה בית ספרית, שחבריה הופיעו בפני ההורים ואחר כך הוציאו אלבום. וכאשר טרופר הבין את החשיבות הגדולה של ביקור בתיאטרון, ועד כמה זה יתרום לתלמידים שלו, הוא שלח אותם לראות את ההצגה "גטו"  בתיאטרון "הקאמרי". זה היה הביקור הראשון שלהם בתיאטרון. טרופר מצטייר כאדם העשוי מחומר מיוחד במינו. הוא שאפתן, ונחוש להתמודד עם כל אתגר שעומד בדרכו.

שני בטוח שטרופר יתנפל על התפקיד שהוענק לו – שר התרבות והספורט. ברור לו שטרופר ישקיע שעות ומאמצים. ולא בשביל השטיח האדום.

עצות מן השטח יכולות רק לעזור לו בדרכו להצלחה

עצות שלא עולות כסף. הקשבתי לעצות שנתנו כמה אנשי מקצוע לטרופר. ביניהן עצות שנראות לי חשובות ביותר. הנה לדוגמה מה שאומר פרופ עודד זהבי (פרופ למוסיקה באוניברסיטת חיפה) – זהבי מייעץ לטרופר לעשות מה שקודמיו לא עשו. ראשית, וחשוב מכל, זהבי משיא את העצה הבאה, "אל תישאר עבד לטבלאות….עליך לפתח אינטואיציה". איך עושים זאת? הולכים למופעים, מפתחים העדפות, פועלים בנחרצות ומחדשים מסורת כמו זו שהייתה לשולמית אלוני, ששימשה בממשלת רבין כשרת המדע והאמנויות וגם כשרת התקשורת. זהבי מדגיש זאת במיוחד, "מי שיושב במופע מרגיש את השטח, הקהל ואיך הוא מרגיש". בקיצור, לפי זהבי, חובה לרדת לשטח.

ולסיום, האזינו לחילי טרופר ויוני יעיש. האחד מקריא והשני שר. "תרגישו בבית".

הערות:

בממשלה ה-32,  (מרץ, 2009), בראשותו של  בנימין נתניהו, פוצלו נושאי התרבות והספורט למשרד חדש, בשם "משרד התרבות והספורט".  בשנת 2016 הועברה לשכת השרה לירושלים (לימור לבנת).

חילי טרופר – כרטיס ביקור. איש חינוך ופעיל חברתי שהתפרסם בעיקר בזמן שניהל את תיכון ברנקו וייס ברמלה. טרופר הקים כמה עמותות, בהן "שכן טוב" לחלוקת סלי מזון לנזקקים ו"מעגלי צדק" לקידום צדק חברתי.

תגובה אחת בנושא “ויהי אור – חילי טרופר”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.