קליגרפיה ערבית כמורשת עולמית

מתוך רשימה ארוכה של פריטים, בחמש הקבוצות של נכסים בלתי מוחשיים שזכו להכרה כמורשת עולמית, לא מצאתי ולו נכס אחד מישראל שזכה להיכלל ברשימה. ברור לי שאין להטיל את האשמה על אונסק"ו. הרי הארגון הכיר בשמונה אתרים מוחשיים היסטוריים בישראל כמורשת עולמית.

סין, מונגוליה, ארמניה, גיאורגיה וכעת גם ערב הסעודית לא לבד בעניין ההכרה בקליגרפיה שלהן כמורשת עולמית. קליגרפיה מוגדרת כנכס "בלתי-מוחשי" ואונסק"ו מעניקה לה הכרה כמורשת עולמית. האם ישראל תהיה המדינה הבאה שנכסיה הבלתי מוחשיים יזכו בהכרה על ידי אונסק"ו?

לשם כך עלינו להבין מהו נכס [תרבות] בלתי-מוחשי

אלהמברה
קליגרפיה ערבית באלהמברה. צילום מאוסף פרטי

אחד התפקידים שקיבל על עצמו הגוף שנקרא אונסק"ו הוא לדון בבקשות של מדינות בעולם להכיר בנכסיהן כמורשת עולמית. ישראל הגישה בקשות כאלו מספר פעמים. שמונה אתרים בישראל קיבלו הכרה כמורשת עולמית: חלוצה, ממשית, שיבטה, תל מגידו, עבדת, תל חצור, הבאוהאוס בתל אביב, כנסיית המולד.

המשותף לנכסים הוא היותם נכסים מוחשיים. מה בדבר נכסים בלתי-מוחשיים Intangible?

על הקטגוריה "נכסים בלתי-מוחשיים" שמעתי רק לאחרונה, כאשר קראתי שערב הסעודית הגישה לאונסק"ו בקשה להכיר בקליגרפיה ערבית כמורשת עולמית. מה כולל המושג "נכס בלתי-מוחשי"?

מי חשב אי פעם שמלאכות מסורתיות של עם, כמו גם מנהגים, ריטואלים, מסורת שבעל-פה הרצה לאורך הדורות, ומוזיקה מקורית – ייחשבו כנכסים בלתי-מוחשיים ויזכו להכרה כמורשת עולמית? חיפוש באתר אונסק"ו מגלה שמאז 2008 אונסק"ו העניקה ל- 463 מעמד של "נכס בלתי-מוחשי" ומורשת עולמית. בקטגוריה זאת יש חמש קבוצות ו- 127 מדינות. הסתקרנתי : האם ישראל נכללת ביניהן? הרי חיים בקרבנו יוצאי עדות עתיקות יומין, שעם עליית בניהן ובנותיהן לישראל, הביאו איתם מורשת היסטורית הכוללת מנהגים, מלאכות, אמונות, ריטואלים, ריקודים ומוזיקה אופייניים ואותנטיים. לצורך העניין, לא די בהקמת מוזיאון כגון, מוזיאון לתרבות מרוקו, או לתרבות תימן.

מתוך רשימה ארוכה של פריטים, בחמש הקבוצות של נכסים בלתי מוחשיים שזכו להכרה כמורשת עולמית, לא מצאתי ולו נכס אחד מישראל. ברור לי שאין להטיל את האשמה על אונסק"ו. הרי הארגון הכיר בשמונה אתרים מוחשיים היסטוריים בישראל כמורשת עולמית.

כל הכרזה על נכס לאומי כמורשת עולמית ראויה להתפעלות. בין אם מדובר בנכס מוחשי או בלתי-מוחשי. כאשר נכס לאומי זוכה להכרה כזאת האנושות יכולה להתהדר בגוף בינלאומי שנקרא אונסק"ו אשר שומר על נכסים אלו. יחד עם זאת, התאכזבתי לגלות שישראל לא זכתה להכרה עבור שפע של נכסים בלתי-מוחשיים של העדות השונות.

אם כן, לצד ההצלחות הללו של 127 מדינות בעולם ניצבות מדינות כמו ישראל, שהזניחו את הנושא. וחבל.

קליגרפיה כנכס בלתי-מוחשי.

הנושא שהובא בפתיח הרשימה מוביל לדיון בקליגרפיה וראוי להתייחס אליו כאן. רק כדי לסבר את האוזן, לקליגרפיה יש מעמד של נכס בלתי-מוחשי, בין אם היא מופיעה על גבי קיר או נייר, על גבי בד או חומר פיזי אחר. אלהמברה שבגרנדה, ספרד, היא אתר מוחשי שזכה להכרה על ידי אונסק"ו כמורשת עולמית. ואילו הציטוטים מהקוראן על גבי קירות אלהמברה הם נכס בלתי-מוחשי. הם נתפסים על ידי המאמינים כסמל קדוש דתי וגם תרבותי

אלהמברה 1
תמונה מתוך אלהמבה, גרדנה. אוסף פרטי

הבקשה שהוגשה על ידי ערב הסעודית להכיר בקליגרפיה ערבית כנכס בלתי-מוחשי הראוי להכרה וכמורשת עולמית אם תתקבל כזו, תהיה החמישית אחרי הקליגרפיה של סין, מונגוליה, גיאורגיה וארמניה. מה שעומד לזכותה של הקליגרפיה הערבית הוא שני דברים עיקריים –

א. לקליגרפיה ערבית יש פן סמלי. מכיוון שהמקור שלה הוא הקוראן שנתפס כהתגלות אלוהית, הקליגרפיה הערבית היא סמל התרבות ודת האסלם.

ב. דבר נוסף שעלינו לזכור הוא שהאסלם הגיע גם למדינות שאינן דוברות ערבית, דוגמת איראן. כך שהקליגרפיה הערבית היא גורם מלכד ומקשר, גם אם אינך דובר ערבית.

לסיכום, קליגרפיה ערבית היא נכס [תרבות] בלתי-מוחשי. היא התפתחה מאז תחילת המאה השביעית. התקופה היותר משמעותית בהתפתחותה היא המאה התשיעית. אז חלה תנופה בהתגבשותם של רוב הרבדים בתרבות ובאמנות האסלם. אפילו מהפיכת הדפוס לא גרמה לשינוי משמעותי כל כך במסורת הכתיבה. שכן הערבי התחבר דווקא לקולמוס, לעידן שבו העולם נברא. וישנה גם הבעיה הטכנית. האותיות בשפה הערבית נכתבות במחובר. זה מסביר את ההעדפה לקולמוס. התוצאה: אותיות מקושטות אשר נראות כציור, והן מקור של גאווה לערבים.

3 תגובות על ״קליגרפיה ערבית כמורשת עולמית״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.