שיגעון שררה – המקרה של ב. נתניהו

הפוסט נכתב ב- 2018. אתמול, 30 מאי 2021, לנתניהו ירד האסימון. הוא נואש, איבד את הדרך, הוא כבר לא אותו אדם יהיר. הוא לא יודע מה ילד יום. מצבו היה הרבה יותר טוב אילו הלך בדרכם של קודמיו, שהעדיפו לפרוש מהפוליטיקה בעוד מועד. נתניהו איחר את הרכבת.

הפוסט המקורי (מ- 2018)

כחודש לפני מועד הבחירות, ב-7 באפריל 1977, יצחק רבין החליט להתפטר ממועמדות המפלגה לראשות הממשלה והודיע על כך בשידור טלוויזיה דרמטי ב- 7 באפריל 1977 בשעה 23:40. זאת בעקבות חשיפת חשבון הדולרים של אשתו בבנק בארה"ב, על ידי העיתונאי דן מרגלית ב"הארץ".

אז איך קורה שבאותה מדינה, תרבות ארגונית אחת מכבדת את כללי היושרה ותרבות ארגונית אחרת, באותו תחום (פוליטיקה) מזלזלת בהם? איך קורה שבמחנה פוליטי אחד קיים סימפטום מובהק של שיגעון שררה בעוד שהמחנה הפוליטי האחר מתהדר בבעלי מצפון שיודעים שעליהם לפרוש?

על השאלות הנ"ל אין לי תשובה. אציין רק שאחד המושגים שנמצא במוקד דילמה זאת הוא "תרבות פוליטית". לעתים היא נוצרת למטה, ברובד של העם, ומחלחלת כלפי מעלה, ולעתים התהליך מתנהל אחרת – דפוסי התנהגות מתגבשים בראש ההיררכיה, בצמרת ומחלחלים משם כלפי מטה. כך זה בתיאוריה.

ומה במציאות שלנו? להלן סקירה תמציתית של אירועים פוליטיים משמעותיים בהיסטוריה הפוליטית הקצרה שלנו.

חלק א'

קרדיט: ויקיפדיה.

תרבות פוליטית בממשלות המערך: בבחירות לכנסת ה-7 (ב- 28.10.1969) זכה המערך ב- 56 מנדטים. הממשלה בראשותה של גולדה מאיר הוקמה כממשלת ליכוד לאומי, יחד עם סיעת גח"ל, עד שזו פרשה ועברה לאופוזיציה בעקבות התנגדותה לתכנית רוג'רס, כינון שלום בין ישראל למצרים וירדן. ב- 1973 פרצה מלחמת יום הכיפורים. לצה"ל נגרמו אבידות בהיקף שלא היה כמותו מאז מלחמת תש"ח. יו"ר האופוזיציה, מנחם בגין (גח"ל) האשים את הממשלה ב"משגה חמור" וב"מחדל" – ביטויים שנקלטו כמטבעות לשון מקובלות ברטוריקה של ח"כים, עיתונאים ובשיח הציבורי.

מה הייתה תגובתה של ראש הממשלה, מאיר? בראיון שהעניקה מאיר לתקשורת במסיבת העיתונאים הראשונה מאז הפסקת האש, היא אמרה את הדברים הבאים:

(מתוך ארכיון המדינה, א-3 / 7010 עמ' 9) "אני מייסרת את עצמי שלא אמרתי, 'רבותיי אולי בכל זאת – גיוס'… העניין שבו מטפלים אנו הוא יותר מדי רציני וחמור, יותר מדי כאוב מכדי לפתור אותו באמצעות הורדת ראשים של אלה או אחרים, ובזה לגמור את העניין. איש מאיתנו אינו יכול להגיע למסקנה עם עצמו… אני רוצה להתפלל לכך שנעשה את הדבר באמת ובלי כל חשבון-לוואי שיכול רק לקלקל את הכוונות הטובות.. את כל זה נעשה ללא ספק… נעשה זאת יחד, כל אלה שנשאו ונושאים באחריות, ואין כאן חלוקה כזאת שמישהו נושא בהצלחות ואחר בכישלונות".

מלחמת 1973: בהידום התותחים

ועדת אגרנט בראשותו של נשיא בית המשפט העליון, שמעון אגרנט, הטילה את האחריות ל"מחדל" על הדרג הצבאי/מבצעי אך קביעה זאת לא מנעה מראש הממשלה להודיע על התפטרותה מהחיים הפוליטיים. מאיר יצאה בהודעה לציבור שבה דיווחה על החלטתה להתפטר מתפקידה, ועל התפטרות הממשלה כולה. לא אחז בה שיגעון השררה; נהפוך הוא.

תזכורת: ועדת אגרנט הוקמה כדי לחקור את נסיבות פרוץ מלחמת יום הכיפורים, 1973. ב-1 באפריל 1974 הוועדה פרסמה דוח ביניים ובו מסקנות אישיות לגבי המעורבים, והמלצות. הוועדה לא מצאה דופי בהתנהגותו של שר הביטחון משה דיין ושיבחה את התנהגותה של ראש הממשלה גולדה מאיר.

מקרה אחר, קל בהרבה, שאף הוא קשור בממשלת המערך, התרחש ב- 1977. יצחק רבין עמד אז בראש ממשלת מעבר. הבחירות לכנסת התשיעית הוקדמו ל- 17 במאי 1977. כחודש לפני מועד הבחירות, ב-7 באפריל 1977, רבין הסיר את מועמדותו. זאת בעקבות חשיפת חשבון הדולרים של אשתו בבנק בארה"ב, על ידי העיתונאי דן מרגלית ב"הארץ". רבין הצהיר שהיה שותף מלא בחשבון הדולרים של אשתו ושידוע לו שזאת עבירה על הוראות הפיקוח על מטבע זר שהיו נהוגות אז בישראל.

חלק ב'

תרבות פוליטית בממשלות הליכוד: עם כל הצער שבדבר, שונה המצב בממשלות הימין. מנחם בגין הוא היוצא דופן במובן זה. בגין היה אדם משכמו ומעלה. הוא עמד בגו זקוף והיישיר מבט אל העובדות כשהודיע על התפטרותו מראשות הממשלה. כשנה וקצת לאחר פרוץ מלחמת לבנון הראשונה, ב-28 בספטמבר 1983, התייצב בגין בפני חברי ממשלתו, כשמצבו הבריאות לקוי, והודיע על התפטרותו מתפקידו. אחת הסברות המסבירות את החלטתו זאת טוענת שבגין פרש עקב ההסתבכות במלחמת לבנון שהחלה כמבצע צבאי, "מבצע של"ג", מספר הקורבנות הרב ומסקנות ועדת כאהן 1982 (בעניין מחנות הפליטים, סברה ושתילה. הוועדה הפלילה את שר הביטחון דאז, אריק שרון, שנאלץ להתפטר מתפקידו כשר ביטחון).

דבר מכל זה לא תועד בהתנהלותו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. ב-30.1.2008 פורסמו המלצותיה של ועדה ממשלתית בראשות שופט בדימוס אליהו וינוגרד. "ועדת וינוגרד", שהוקמה במטרה לחקור את אירועי המערכה במלחמת לבנון השנייה. בין היתר, נכתב בדוח הוועדה שהדרג המדיני נהג בחוסר אחריות. ראש הממשלה אהוד אולמרט נמצא אחראי מיניסטריאלית ואישית:

"אנחנו מוצאים את ראש הממשלה אחראי, מיניסטריאלית ואישית, לליקויים בהחלטות שהתקבלו, ולליקויים בתהליכי קבלתן. ראש הממשלה גיבש את עמדתו מבלי שהוצגה לו תוכנית מפורטת ובלי שדרש כי תוצג, ולכן לא היה יכול לנתח את פרטיה ולאשר אותה. יתר על כן הוא לא דרש חלופות של ממש לשיקול דעתו, ולא גילה ספקנות ראויה ביחס לעמדות הצבא. בכך הוא כשל."

עם היוודע פרטים אלו, נשמעו קריאות של מפגינים במקומות מרכזיים בארץ, שדרשו את התפטרות האחראים לכשלים במלחמת לבנון השנייה, ובעיקר אישים מהדרג המדיני: ראש הממשלה, אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ. הם דרשו גם את פיטוריו לאלתר של הרמטכ"ל, דן חלוץ.

אפקט הדוח וההמלצות של ועדת וינוגרד היה מזערי. אהוד אולמרט לא מצא סיבה להתפטר:

"למרות הביקורת הקשה מצד הציבור, המערכת הפוליטית והתקשורת על ראש הממשלה, האחרון לא התפטר וטען שהוא וממשלתו יתקנו את הליקויים (ויקיפדיה)."

יתרה מכך, מקורבים לראש הממשלה הודיעו כי "הוקל לו לאחר קריאת הדו"ח, בשל ראייתו כי הדוח ניקה אותו מ'כתם מוסרי' וכי 'הצדק יצא לאור'".

הטל-פוליטקאים.

סיכום:

מיקומי על הקשת הפוליטית הוא שמאל-מרכז. אינני ממצביעי הליכוד ומתומכיו של נתניהו. יחד עם זאת דעתי נוחה מנתניהו על עשייתו ופועלו למען מדינת ישראל. הוא אדם מוכשר. מישהו הגדיר אותו לאחרונה כ"נואם הטוב ביותר שהיה לנו אי פעם". בימים אלו, נתניהו שרוי בסבך חקירות משטרה (תקופת כהונתו של המפכ"ל רוני אלשייך). עד כה, המלצות המשטרה מתייחסות למעשים שאם יוכחו מעבר לספק סביר קרוב לוודאי שיוגש כתב אישום פלילי נגד נתניהו. עם כל הכבוד לכישורי המנהיגות שלו, מתקבל הרושם שנתניהו מדמה עצמו כיישות שהיא מעל לחוק. לצערנו, הוא לוקה בסינדרום של שיגעון שררה. וזה חייב להדליק אצל כולנו נורת אזהרה. עלינו לשאול את עצמנו מה יקרה אם נתניהו ימשיך לעמוד בראשות מדינה שכל-כולה היא חזית, מדינה החשופה לאיומים ביטחוניים על בסיס יומיומי? ומה יקרה אם חס וחלילה ניתפס בלתי מוכנים, האם ייתכן שנתניהו ימשיך לדבוק בשררה למרות הכל ולהנציח תרבות פוליטית של שיגעון שררה?

הפוסט נכתב ב- 2018. שלוש שנים מאז כתיבת הפוסט חלה הידרדרות בהתנהלות המדינה בראשותו של נתניהו.

קישורים:

דברי גולדה מאיר מתוך ארכיון המדינה

ועדת וינוגרד (ויקיפדיה)

12 תגובות על ״שיגעון שררה – המקרה של ב. נתניהו״

 1. כרגע אמרת ש דעתי נוחה מכך שנתניהו עושה רבות למען המדינה. הוא אדם מוכשר. ובאותה נשימה שהוא לא ראוי. 9 שנים רודפים אחריו עם האשמות הזויות, צריך להיות עיוור או שמאל כדי לא להבין שזו נקמנות פוליטית.מישהו האשים אותו שהכניס כסף לכיסו? מה שעושים פה זו הכפשה פוליטית מכוערת שעושה לחוכא ואיטלולא את המשטרה שלנו את העתונות שלנו ואת האיליטה השמאלנית שלנו. אהוד ברק לא דובק בשררה וממשיך לחפש סדק לחזור אליו לשלטון ולחדשות ולכסף? עןד לא היתה אפילו פעם אחת שהפרקליטות החליטה להגיש תיק נגדו. הכל בוטל. איזה שיגעון שררה? הוא מתגונן, מדהים שהוא מחזיק מעמד מול כל ההאשמות המגוחכות הללו ואם ההאשמות פוגעות בתיפקודו אז צריך לחתוך אותם ואת הראש של מי שחופר אותן מתחת לריצפה. תתבונני על התקופה שהיה שר אוצר, הכלכלה העולמית התפרקה שלנו צמחה. תתבונני על מצבנו הפוליטי העולמי היום, יחסינו עם ארה"ב סעודיה מחזרת אחרינו. יש לך מישהו שיכול להחליף אותו ולתפקד טוב יותר? נו באמת

  1. מה יקרה אם מחר חו"ח נתניהו לא יוכל לתפקד (מכל סיבה שהיא כולל מוות פתאומי), אין מי שיוכל להחליף אותו? המדינה תיסגר? כן, דעתי נוחה מאדם שמוביל מדינה אבל דעתי אינה נוחה מכך שכאשר הוא נחקר על חשדות (זוכר? משפט הפתיחה, רבין הסיר מועמדות…) ויש עד מדינה, הוא ממשיך להתנהג כאילו הוא מעל לחוק ומשמש דוגמא לחוסר אחריות ציבורית!

 2. צריך להזכיר את האמת: רבין הסיר את מועמדותו בעסקה מלוכלכת מאוד בינו לבין חיים צדוק, שר המשפטים, לבין אהרן ברק, היועץ המשפטי לממשלה. בעסקה התעלמו מכך, שרבין גבה תשלומים עבור הרצאותיו כשגריר, והחזיק בחשבון דולרים מבלי לדווח עליו. בוזגלו או גרינשטיין היו הולכים על כל אחד מהסעיפים לכלא. רבין או לאתו, אפילו לא הועמדו לדין.
  כלומר, אין מקום להתפעל ממה שקרה.

 3. שחיתות עמוקה מאוד ליוותה את היישוב העברי מאז ראשית ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל. את השחיתות, לא נעים, מיסד השמאל והשיג בה שיאים אדירים. לכן, טענתך, שיש צד יפה יותר וצד מכוער יותר, מופרכת.
  שבת שלום

  1. הדברים אינם אמורים לגבי שחיתות אלא לגבי התרבות הפוליטית. אדם צריך לדעת היכן הוא עובר את הגבול. במיוחד כאשר יש לו אחריות ציבורית. אולמרט לא ידע, גם נתניהו לא יודע.

 4. אינני מאוהדיו של בנימין נתניהו. הוא ידוע כ"גונב קרדיטים" וממהר להופיע בכל מהלך חיובי, כשהוא מדלג מעל השר הנוגע בדבר. משה כחלון הכיר בכך וזימן מסיבת עתונאים בהולה כדי לבשר על אחד ממהלכיו. מסיבת עתונאים בהולה, כדי שראש הממשלה לא יספיק להגיע.
  אינני מייחס את כל הטוב במדינה לראש הממשלה. יש הרבה גורמים שסייעו למצב וגם הוא. גם ולא רק.
  החקירות אינן רדיפה פוליטית. היכולת לשכנע שהוא המדינה, היא חלק מיכולותיו הרטוריות. היכולת לטעון שהמשטרה היא פוליטית – היא טענה פוליטית, שיש ציבור גדול שקונה אותה. חבל.
  אסור שאת המדינה תנהיג יכולת דיבור ולא יכולת מעשה.

  1. ממש כך. כאחת שעוסקת וחוקרת רטוריקה ומבינה שלרוב בני האדם חסרים "נוגדנים" לדמגוגיה, פאתוס וכיצ"ב אני מבינה את הסכנה. האיש עלול להיבחר בשנית, ורק בזכות כישורי המשחק שלו. כל כולו דמגוגיה אחת גדולה.

 5. הבעיה האמיתית הנה, שאין – בליכוד ומחוצה לו – מי שיכול להחליף את נתניהו בבחירות. לכן, גויסו מומחי המשטרה לתפירת תיקים, שפועלים תחת מטרייה של תקשורת עוינת במיוחד, שעושה לו רצח אופי מאז נבחר בראשונה לראשות הממשלה

 6. הקטע של "אין מי שיחליף את נתניהו" צריך לחלוף מן העולם. הרי בתי הקברות מלאים לעייפה בכאלה שחשבו שאין להם תחליף. אף אחד אינו חי לנצח, לכל אחד יש תחליף! בעיקר כשהאחד הזה הוא מושחת, מזיק ומצפצף על החוק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.