שיגעון שררה

כחודש לפני מועד הבחירות, ב-7 באפריל 1977, רבין הסיר את מועמדותו. זאת בעקבות חשיפת חשבון הדולרים של אשתו בבנק בארה"ב, על ידי העיתונאי דן מרגלית ב"הארץ"

אז איך קורה שבאותה מדינה, תרבות ארגונית אחת מכבדת את כללי היושרה ותרבות ארגונית אחרת, באותו תחום (פוליטיקה) מזלזלת בהם? איך קורה שבמחנה פוליטי אחד קיים סימפטום מובהק של שיגעון שררה בעוד שהמחנה הפוליטי האחר מתהדר בבעלי מצפון שיודעים מתי לפרוש?

על השאלה הנ"ל אין לי תשובה. אציין רק שאחד המושגים שנמצא במוקד דילמה זאת הוא "תרבות פוליטית". לעתים היא נוצרת למטה ומחלחלת למעלה ולעתים, ההיפך – הכל קורה למעלה, בצמרת ומחלחל משם למטה. כך זה בתיאוריה. ומה במציאות שלנו? להלן סקירה תמציתית של אירועים פוליטיים משמעותיים מההיסטוריה הקצרה שלנו.

חלק א'

תרבות פוליטית בממשלות המערך: בבחירות לכנסת ה-7 (ב- 28.10.1969) זכה המערך ב- 56 מנדטים. הממשלה בראשותה של גולדה מאיר הוקמה כממשלת ליכוד לאומי, יחד עם סיעת גח"ל, עד שזו פרשה ועברה לאופוזיציה בעקבות התנגדותה לתכנית רוג'רס. ב- 1973 פרצה מלחמת יום הכיפורים. לצה"ל נגרמו אבידות בהיקף שלא היה כמותו מאז מלחמת תש"ח. יו"ר האופוזיציה, מנחם בגין (גח"ל) האשים את הממשלה ב"משגה חמור" וב"מחדל" – ביטויים שנקלטו כמטבעות לשון מקובלות ברטוריקה של ח"כים, עיתונאים ובשיח הציבורי.

מלחמת 1973: בהידום התותחים

איך הגיבה על כך ראש הממשלה מאיר? בראיון שהעניקה מאיר לתקשורת במסיבת העיתונאים הראשונה מאז הפסקת האש, היא אמרה:

(מתוך ארכיון המדינה, א-3 / 7010 עמ' 9) "אני מייסרת את עצמי שלא אמרתי, 'רבותיי אולי בכל זאת – גיוס'… העניין שבו מטפלים אנו הוא יותר מדי רציני וחמור, יותר מדי כאוב מכדי לפתור אותו באמצעות הורדת ראשים של אלה או אחרים, ובזה לגמור את העניין. איש מאיתנו אינו יכול להגיע למסקנה עם עצמו… אני רוצה להתפלל לכך שנעשה את הדבר באמת ובלי כל חשבון-לוואי שיכול רק לקלקל את הכוונות הטובות.. את כל זה נעשה ללא ספק… נעשה זאת יחד, כל אלה שנשאו ונושאים באחריות, ואין כאן חלוקה כזאת שמישהו נושא בהצלחות ואחר בכישלונות".

הטלת האחריות על הדרג המבצעי בלבד על ידי ועדת אגרנט בראשותו של נשיא בית המשפט העליון, שמעון אגרנט, לא מנעה מראש הממשלה להודיע על התפטרותה. מאיר הודיעה על התפטרותה מתפקידה ועל התפטרות הממשלה כולה. לא אחז בה שיגעון השררה; נהפוך הוא.

תזכורת: ועדת אגרנט הוקמה כדי לחקור את נסיבות פריצתה של מלחמת יום הכיפורים. ב-1 באפריל 1974 פרסמה דוח ביניים ובו מסקנות אישיות לגבי המעורבים והמלצות. הוועדה לא מצאה דופי בהתנהגותו של שר הביטחון משה דיין ושיבחה את התנהגותה של ראש הממשלה גולדה מאיר.

מקרה אחר, קל בהרבה, שאף הוא קשור בממשלת מערך, התרחש ב- 1977. יצחק רבין עמד אז בראש ממשלת מעבר. הבחירות לכנסת התשיעית הוקדמו ל- 17 במאי 1977. כחודש לפני מועד הבחירות, ב-7 באפריל 1977, רבין הסיר את מועמדותו. זאת בעקבות חשיפת חשבון הדולרים של אשתו בבנק בארה"ב, על ידי העיתונאי דן מרגלית ב"הארץ". רבין הצהיר שהיה שותף מלא בחשבון הדולרים של אשתו ושידוע לו שזאת עבירה על הוראות הפיקוח על מטבע זר שהיו נהוגות אז בישראל.

חלק ב'

תרבות פוליטית בממשלות הליכוד: עם כל הצער שבדבר, שונה המצב במחנה הימין. מנחם בגין הוא יוצא דופן במובן זה. הוא היה אדם משכמו ומעלה שעמד בגו זקוף והיישיר מבט אל העובדות כשהודיע על התפטרותו מהממשלה. כשנה וקצת לאחר פרוץ מלחמת לבנון הראשונה, ב-28 בספטמבר 1983, בגין הופיע בפני חברי ממשלתו, במצב בריאות לקוי ביותר, והודיע על התפטרותו מתפקידו. אחת הסברות לגבי הסיבה לכך הייתה שבגין פרש עקב ההסתבכות בלבנון, מספר הקורבנות הרב ומסקנות ועדת כאהן.

דבר מזה לא דבק בראש הממשלה, אהוד אולמרט. ב-30.1.2008 פורסמו המלצותיה של ועדה ממשלתית בראשות שופט בדימוס אליהו וינוגרד, שהוקמה במטרה לחקור את אירועי המערכה במלחמת לבנון השנייה. בין היתר, נכתב בדוח הוועדה שהדרג המדיני נהג בחוסר אחריות. ראש הממשלה אהוד אולמרט נמצא אחראי מיניסטריאלית ואישית:

"אנחנו מוצאים את ראש הממשלה אחראי, מיניסטריאלית ואישית, לליקויים בהחלטות שהתקבלו, ולליקויים בתהליכי קבלתן. ראש הממשלה גיבש את עמדתו מבלי שהוצגה לו תוכנית מפורטת ובלי שדרש כי תוצג, ולכן לא היה יכול לנתח את פרטיה ולאשר אותה. יתר על כן הוא לא דרש חלופות של ממש לשיקול דעתו, ולא גילה ספקנות ראויה ביחס לעמדות הצבא. בכך הוא כשל."

עם היוודע פרטים אלו, נשמעו קריאות של מפגינים במקומות מרכזיים בארץ, שדרשו התפטרותם של האחראים לכשלים במלחמת לבנון, ובעיקר אישים מהדרג המדיני: ראש הממשלה, אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ. הם דרשו גם את פיטוריו לאלתר של הרמטכ"ל, דן חלוץ.

אפקט הדוח וההמלצות של ועדת וינוגרד היה מזערי. אהוד אולמרט לא מצא סיבה להתפטר:

"למרות הביקורת הקשה מצד הציבור, המערכת הפוליטית והתקשורת על ראש הממשלה, האחרון לא התפטר וטען שהוא וממשלתו יתקנו את הליקויים (ויקיפדיה)."

יתרה מכך, מקורבים לראש הממשלה הודיעו כי "הוקל לו לאחר קריאת הדו"ח, בשל ראייתו כי הוא ניקה אותו מ'כתם מוסרי' וכי 'הצדק יצא לאור'".

סיכום:

מיקומי על הקשת הפוליטית הוא שמאל-מרכז. אינני ממצביעי הליכוד ומתומכיו של נתניהו. יחד עם זאת דעתי נוחה מכך שנתניהו עושה רבות למען המדינה. הוא אדם מוכשר. מישהו הגדיר אותו לאחרונה כ"נואם הטוב ביותר שהיה לנו אי פעם". בימים אלו, נתניהו שרוי בסבך חקירות משטרה. עד כה, המלצות המשטרה מתייחסות למעשים שאם יוכחו מעבר לספק סביר קרוב לוודאי יוגש נגדו כתב אישום פלילי. עם כל הכבוד לכישורי המנהיגות שלו, מתקבל הרושם שנתניהו מדמה עצמו כיישות שהיא מעל לחוק. לצערנו, הוא לוקה בסינדרום של שיגעון שררה. וזה חייב להדליק אצל כולנו נורת אזהרה. עלינו לשאול את עצמנו מה יקרה אם נתניהו ימשיך לעמוד בראש מדינה שכל-כולה היא חזית, מדינה החשופה לאיומים ביטחוניים על בסיס יומיומי? ומה יקרה אם חס וחלילה ניתפס בלתי מוכנים, האם ייתכן שנתניהו ימשיך לדבוק בשררה למרות הכל ולהנציח תרבות פוליטית של שיגעון שררה?

קישורים:

דברי גולדה מאיר מתוך ארכיון המדינה

ועדת וינוגרד (ויקיפדיה)

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • rozen  ביום 22 בפברואר 2018 בשעה 6:12 pm

  כרגע אמרת ש דעתי נוחה מכך שנתניהו עושה רבות למען המדינה. הוא אדם מוכשר. ובאותה נשימה שהוא לא ראוי. 9 שנים רודפים אחריו עם האשמות הזויות, צריך להיות עיוור או שמאל כדי לא להבין שזו נקמנות פוליטית.מישהו האשים אותו שהכניס כסף לכיסו? מה שעושים פה זו הכפשה פוליטית מכוערת שעושה לחוכא ואיטלולא את המשטרה שלנו את העתונות שלנו ואת האיליטה השמאלנית שלנו. אהוד ברק לא דובק בשררה וממשיך לחפש סדק לחזור אליו לשלטון ולחדשות ולכסף? עןד לא היתה אפילו פעם אחת שהפרקליטות החליטה להגיש תיק נגדו. הכל בוטל. איזה שיגעון שררה? הוא מתגונן, מדהים שהוא מחזיק מעמד מול כל ההאשמות המגוחכות הללו ואם ההאשמות פוגעות בתיפקודו אז צריך לחתוך אותם ואת הראש של מי שחופר אותן מתחת לריצפה. תתבונני על התקופה שהיה שר אוצר, הכלכלה העולמית התפרקה שלנו צמחה. תתבונני על מצבנו הפוליטי העולמי היום, יחסינו עם ארה"ב סעודיה מחזרת אחרינו. יש לך מישהו שיכול להחליף אותו ולתפקד טוב יותר? נו באמת

  • תרצה הכטר  ביום 22 בפברואר 2018 בשעה 9:12 pm

   מה יקרה אם מחר חו"ח נתניהו לא יוכל לתפקד (מכל סיבה שהיא כולל מוות פתאומי), אין מי שיוכל להחליף אותו? המדינה תיסגר? כן, דעתי נוחה מאדם שמוביל מדינה אבל דעתי אינה נוחה מכך שכאשר הוא נחקר על חשדות (זוכר? משפט הפתיחה, רבין הסיר מועמדות…) ויש עד מדינה, הוא ממשיך להתנהג כאילו הוא מעל לחוק ומשמש דוגמא לחוסר אחריות ציבורית!

 • אביתר בן-צדף  ביום 22 בפברואר 2018 בשעה 10:55 pm

  צריך להזכיר את האמת: רבין הסיר את מועמדותו בעסקה מלוכלכת מאוד בינו לבין חיים צדוק, שר המשפטים, לבין אהרן ברק, היועץ המשפטי לממשלה. בעסקה התעלמו מכך, שרבין גבה תשלומים עבור הרצאותיו כשגריר, והחזיק בחשבון דולרים מבלי לדווח עליו. בוזגלו או גרינשטיין היו הולכים על כל אחד מהסעיפים לכלא. רבין או לאתו, אפילו לא הועמדו לדין.
  כלומר, אין מקום להתפעל ממה שקרה.

 • אביתר בן-צדף  ביום 23 בפברואר 2018 בשעה 7:52 am

  שחיתות עמוקה מאוד ליוותה את היישוב העברי מאז ראשית ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל. את השחיתות, לא נעים, מיסד השמאל והשיג בה שיאים אדירים. לכן, טענתך, שיש צד יפה יותר וצד מכוער יותר, מופרכת.
  שבת שלום

  • תרצה הכטר  ביום 23 בפברואר 2018 בשעה 1:52 pm

   הדברים אינם אמורים לגבי שחיתות אלא לגבי התרבות הפוליטית. אדם צריך לדעת היכן הוא עובר את הגבול. במיוחד כאשר יש לו אחריות ציבורית. אולמרט לא ידע, גם נתניהו לא יודע.

 • יאיר דקל  ביום 23 בפברואר 2018 בשעה 11:09 am

  אינני מאוהדיו של בנימין נתניהו. הוא ידוע כ"גונב קרדיטים" וממהר להופיע בכל מהלך חיובי, כשהוא מדלג מעל השר הנוגע בדבר. משה כחלון הכיר בכך וזימן מסיבת עתונאים בהולה כדי לבשר על אחד ממהלכיו. מסיבת עתונאים בהולה, כדי שראש הממשלה לא יספיק להגיע.
  אינני מייחס את כל הטוב במדינה לראש הממשלה. יש הרבה גורמים שסייעו למצב וגם הוא. גם ולא רק.
  החקירות אינן רדיפה פוליטית. היכולת לשכנע שהוא המדינה, היא חלק מיכולותיו הרטוריות. היכולת לטעון שהמשטרה היא פוליטית – היא טענה פוליטית, שיש ציבור גדול שקונה אותה. חבל.
  אסור שאת המדינה תנהיג יכולת דיבור ולא יכולת מעשה.

  • תרצה הכטר  ביום 23 בפברואר 2018 בשעה 1:57 pm

   ממש כך. כאחת שעוסקת וחוקרת רטוריקה ומבינה שלרוב בני האדם חסרים "נוגדנים" לדמגוגיה, פאתוס וכיצ"ב אני מבינה את הסכנה. האיש עלול להיבחר בשנית, ורק בזכות כישורי המשחק שלו. כל כולו דמגוגיה אחת גדולה.

 • אביתר בן-צדף  ביום 23 בפברואר 2018 בשעה 5:12 pm

  הבעיה האמיתית הנה, שאין – בליכוד ומחוצה לו – מי שיכול להחליף את נתניהו בבחירות. לכן, גויסו מומחי המשטרה לתפירת תיקים, שפועלים תחת מטרייה של תקשורת עוינת במיוחד, שעושה לו רצח אופי מאז נבחר בראשונה לראשות הממשלה

 • galithatan  ביום 9 במרץ 2018 בשעה 7:29 pm

  נראה שכיום מימין ומשמאל אין אינטגריטי. שגעון השררה דובק בכולם.

 • שרון הר פז  ביום 12 במרץ 2018 בשעה 2:16 pm

  הקטע של "אין מי שיחליף את נתניהו" צריך לחלוף מן העולם. הרי בתי הקברות מלאים לעייפה בכאלה שחשבו שאין להם תחליף. אף אחד אינו חי לנצח, לכל אחד יש תחליף! בעיקר כשהאחד הזה הוא מושחת, מזיק ומצפצף על החוק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: