פרסומאים יקים ותרבות הצריכה בישראל

"פנטסטיש", "גוטן טאג" וקריאות נלהבות נוספות בשפת האם של הייקים וחלק מצאצאיהם, מילאו את חלל הרחבה במוזיאון הפתוח בתפן בעת ביקור שערכתי שם לאחרונה. מזג אוויר קריר של סתיו קידם את פניהם של מאות המבקרים שהגיעו כמוני להפנינג חגיגי לרגל פתיחת התערוכה "ועכשיו לפרסומות" (האוצרת: רותי אופק) ב- 9 באוקטובר 2017. בראש המברכים היה התעשיין סטף ורטהיימר, מייסד ישקר וטכנולוגיית להבים.

המוזיאון הפתוח תפן
המוזיאון הפתוח תפן. קרדין: ויקיפדיה

למרות  הזיקה שלי לארגון יוצאי מרכז אירופה, רק לאחרונה נזדמן לי לבקר במרכז מורשת הייקים בתפן, בזכות התערוכה הייחודית. תערוכה שהיא פרי שיתוף פעולה בין ארגון "יוצאי מרכז אירופה" ו"מרכז מורשת הייקים".

 

 

ארגון יוצאי מרכז אירופה

התערוכה מעלה על נס את תרומתם של יהודים שעלו ארצה ממרכז אירופה, ובהם הייקים אנשי העלייה החמישית. עולים אלו תרמו רבות להתפתחות ענף הפרסום בשלבים הראשונים של פיתוח הארץ והתבססות הרגלי הצריכה של התושבים בה.

אם הייקים, יוצאי ארצות מרכז אירופה נתפסים אצל רבים מאתנו כדייקנים וחמורי סבר, התערוכה חושפת פאן אחר שלהם, הפן שמחובר לסגנון ואסתטיקה.

מדובר ב"בעלי מקצועות חופשיים, אנשי רוח ויצירה כמו גם אנשי תעשייה ועסקים, שהגיעו לפלשתינה מגרמניה בעלייה החמישית, והיוו הלכה למעשה את ראשוני פרופסיית הפרסום הבלתי-מוכרת למרבית התושבים הארץ ישראלים באותם הימים… רבים מהפרסומאים היקים הראשונים לא שלטו כלל בשפה העברית, שפת הפרסום בעיתונים החשובים של התקופה ההיא, ולכן לעזרתם באו "הטלאנטים" ילידי הארץ , כמו חיים חפר ואף המשורר שלונסקי, שלא בחלו בכתיבת סיסמאות וטקסטים למודעות וכרזות שכיכבו באותם ימים" (דני צימט, אתר "אלכסון").

מה בתערוכה:

בתערוכה (2017) מוצגות עבודות של מספר משרדי פרסום אשר השפיעו על תרבות הצריכה והפרסום בישראל, דוגמת "פרסום או.קיי. OK", "פרסום צימט", "פרסום רייצס", "פרסום יעקבסון", "הרמן יעקבי", "פרסום מלניק", "פרסום וליש" ו"פרסום אטלינגר".

מקורו של עיקר ההשקעה בפרסום היה תקציבי חברות ומפעלים שהחלו להאיץ את התפתחותם עם תחילת התבססות המשק והכלכלה.

קפה עלית

להלן מספר דוגמאות של מוצרי צריכה מהשנים 1950-1930, שהופיעו בפרסומות:

טקסטיל שמפ; סבון של "שמן"; שמן של "מגד"; "קסם" של שמן.

אריזות של סיגריות של חברות דובק, אופק, גלבוע, עתיד, מונט בלאן, כנרת, עליה ועוד.

קפה עלית, המגפר, קפה עטרה, אסם, פריגת, עסיס, אוניה-מוצרי נייר, מוצרי טקסטיל של את"א, מעילים של טלמון ושות, מוצרי תרופות, קשת – ניקוי יבש, אמה – חומרי ניקוי, נעלי פיל, בלו-בנד ועוד

 

חלק מהמפעלים והמוצרים לא שרדו את תלאות הזמן, אך לא מעט מהם, דוגמת "פריגת", "אסם", "תנובה", "טמפו",  "עלית", "שטראוס", "שמן", "דובק" ו"בירה נשר" שרדו עד ימינו אלה.20171009_132202

מוצרים וחברות שפרסומותיהם ההיסטוריות הוצגו בתערוכה מהווים חולייה מקשרת בין עבר והווה.

המידע הנוסף העולה מן התערוכה מתאר את אופי העבודה במשרדי הפרסום שהוקמו על ידי הייקים בתחילת המאה הקודמת. אלו העסיקו צוות עובדים מצומצם.

 

 

הבעלים נטל על עצמו בדרך-כלל את תפקיד התקציבאי, הרעיונאי ואיש הכספים. הטקסטים אותם כתבו, הביאו עמם תרבות אירופאית של צריכה. הייקים, אשר לא תמיד שלטו בשפה העברית, הקפידו על הגשת הטקסט לקהל בשפות שונות: גרמנית, אנגלית, עברית וערבית.

 

"הנחת העבודה" הייתה שבעל משרד הפרסום יודע לעשות הכול, להמציא סיסמאות, לכתוב כותרות, לשכתב טקסטים, בעצם כל דבר חוץ מלעצב את המודעות. לצורך זה עמדו לרשותו גרפיקאים וציירים מוכשרים שהבולטים ביניהם היו האחים מקסים וגבריאל שמיר. אמנים אלו פעלו רבות בנושאים לאומיים ובשירות התעמולה הציונית, התערוכה מתמקדת אך ורק בעבודתם בתחום של פרסום מוצרי צריכה לחיי היומיום.

תנובה – ביצים

ואכן, בתערוכה מוצגות מבחר כרזות של גרפיקאים בולטים, אשר השפיעו על התפתחות התרבות החזותית בישראל, ביניהם, האחים גבריאל ומקסים שמיר שהיו פעילים משנות ה- 30 עד שנות ה- 90 של המאה הקודמת. עבודתם הלאומית הידועה ביותר היא סמל המדינה. גרפיקאים ידועים נוספים הם פרנץ קראוס שעבד עם חברת "דובק" ועיצב את המותג שוקולד הפרה עבור "עלית", ואוטֶה וׇליש, שעיצב מדליות, מטבעות, וגם סמלילים עבור "תנובה" ו"אסם".

דברים הראויים לציטוט

בין הדוברים, שקידמו את פני המבקרים בתערוכה בתפן, רגע לפני הכניסה לאולם התערוכה, היה מר רפי קאופמן, נציג ילדי הפרסומאים/גרפיקאים הייקים. קאופמן העלה זיכרונות והדגיש בדבריו את המוטו של הוריו שיסדו את משרד הפרסום OK בישראל: "הורי האמינו ב'אמת בפרסום'; אמינות המסר הייתה חשובה להם", והוסיף: "דווקא הייקים הדביקו שמות עבריים למוצר, כדי לציין את הרוח הציונית. זאת למרות שלא ידעו טוב עברית".

גולת הכותרת של משרד הפרסום OK הוא מותג בן 79 שנים, "טקסטיל שמפו". בכתבה שפורסמה לפני כעשור (ספט' 2006) בtheMarker  בשם: "מותג במנהרת הזמן", מובא סיפור מרתק על הוריו של רפי קאופמן ותחילת דרכם בישראל כפרסומאים. האם, אולׅי קאופמן, הייתה הבעלים של חברת פרסום מצליחה בווינה והפרסומאית היחידה בישראל של 1938. עוד נאמרו בכתבה דברים המשווים בין עולם הפרסום כיום ובעבר, שראוי לצטט כאן:

בתקופה שבה מפרסמים נוהגים לרענן תדמית מותג חדשות לבקרים ולשנות או להחליף את הלוגו לעתים קרובות, מתנהל לו בשקט ובבטחה על המדפים, מחוץ לאור הזרקורים וללא תקציבי פרסום, מותג בן 79 שנים, המצליח לשמור על מיצובו המיוחד ועל מקומו בראש הקטגוריה לכביסה עדינה ביד – הלא הוא ה"טקסטיל שמפו.

ההסבר לבחירת השם טקסטיל שמפו היה הגיוני: "זוהי אבקת כביסה עדינה כמו שמפו." מאז 1938 ועד ימינו מאומה לא השתנה במוצר או בשם המותג וגם לא בסקיצה של המותג שמופיעה על גבי האריזה: זאטוט בחליפת צמר לבנה ומצנפת לראשו.

************

לקריאה נוספת: איך נראו הפרסומות לפני 70 שנה?, מאת סיגל בר-קובץ.

7 תגובות על ״פרסומאים יקים ותרבות הצריכה בישראל״

 1. אכן היו זמנים והיו פרסומות (:
  יצא בזמנו ספר שמאגד פרסומות רבות של פעם, כולל כל מיני הודעות חביבות, כמו "היזהרי, גברת, בקומך, פן תיתפס שימלתך בכיסא". זוכרת דבר כזה? (:

  1. חבל שאינך זוכרת את שם הספר. בכל מקרה, חיפשתי בגוגל ומצאתי מחקר ובו פיסקה רלוונטית לפוסט שלי:
   לתהליכים הדמוגרפיים, בראשם גלי הגירה, היתה בתקופה זו השפעה מכרעת על התפתחות
   תעשיית הפרסום. במסגרת העלייה החמישית (1933-1939" ) עליית הייקים" – שאפשר לכנותה גם בשם, " עליית הפרסומאים" – הגיעו לארץ פרסומאים ממערב אירופה,ולצדם גרפיקאים ובעלי מקצועות אחרים הקשורים לתעשיית הפרסום. הם הניחו את התשתית להתפתחותה של תעשיית פרסום מודרנית ומקצועית, שהתמקדה במתן שירותים למפרסם הפוטנציאלי ולא הסתפקה בייצוג המדיה בלבד.

   המחקר פורסם בכ"ע "מסגרות מדיה" 2015. – "מאומנות לתעשייה": גורמים, תהליכים ונקודות ציון בהתפתחות תעשיית הפרסום בישראל
    ד"ר אסנת רוט-כהן ופרופ' יחיאל לימור

   יש ללחוץ כדי לגשת אל 05PAPER3.pdf

 2. לא בטוח שזה חיובי שמותג לא משנה את עצמו כל כך הרבה זמן. כלומר צריכה להיות איזו נקודה שבה אומרים אוקיי, התחלפה מאה, התחלף אלף, אולי נחליף משהו גם אנחנו.
  בכל אופן, נחמד לראות מודעות פרסום של פעם – מאוד נקי, יותר גרפי ופחות צילומי.

  1. באמת נשמע מוזר שמותג לא משנה עצמו במהלך השנים. למעשה, השוק מכתיב אם צריך או לא. ואולי לאבקת הכביסה הזאת לא היה נחוץ מיתוג מחדש. תסמכי על הייקים, הם לא היו פריירים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.