היררכיות מתחילות בשפה

"ארס פואטיקה" אינה שגיאת כתיב, אלא מונח עתיק יומין שפירושו אומנות הפואטיקה. ואילו המונח "ערס פואטיקה" מציין תופעה שפרצה לעולם השירה המקומית. אין זה רק עניין של סמנטיקה.

******************

ארס פואטיקה למתחילים

Quintilian
קווינטיליאנוס. מקור: ויקיפדיה

אינני בוגרת המגמה לספרות. את המונח "ארס פואטיקה" – הנשמע ווקלית די דומה ל"ערס פואטיקה" – היכרתי רק לאחרונה כשהשתתפתי  בהרצאה של פרופסור לספרות.

ARS POETICA הוא מונח בלטינית שפירושו: אומנות הפואטיקה. משורר לירי ידוע ושמו הורציוס, כתב בשנת 19 לפנה"ס יצירה והקדיש אותה לסנטור הרומי לוציוס קלפורניוס ולשני בניו. הורציוס סיפק ביצירתו טיפים על כתיבת שירה ודרמה. יצירה זו התגלגלה מאוחר יותר, ב-95 לספירה, לידיו של קווינטיליאנוס מבקר הספרות הנודע של האימפריה הרומית. הוא התרשם שמדובר ביצירה מיוחדת במינה, העניק לה את הכותרת, "ארס פואטיקה", וכלל אותה בספרו על "תורת הנאום" (Quintilian: Institutio Oratoria).

בזכות מה נכללה דווקא יצירה זאת בספרו? בראש ובראשונה, אין ביצירה זאת כללים סדורים לכתיבת שירה, אבל יש בה הנחיות והדגמות חיות ומלבבות לכתיבת שירה כאומנות. משום כך, היא הוערכה על ידי קווינטיליאנוס כיצירה בעלת אופי מעשי – כמו אומנות קישוט הנאום. וכך הועלתה היצירה של הורציוס בדרגה, בניגוד למסמך "פואטיקה" של אריסטו, שנחשב על ידי קווינטיליאנוס כמסמך תיאורטי גרידא. לימים, יצירתו של הורציוס הפכה לאבן שואבת לסופרים ומשוררים ובמיוחד כותבי הדרמה באירופה וצרפת, ואת טביעת אצבעותיה אנו מוצאים בשירה ובספרות מאז ועד היום.

דוגמאות לשירים ארס-פואטיים

שירים רבים משיריו של חיים נחמן ביאליק הם שירים ארס-פואטיים. במובן זה שהם עוסקים במעשה היצירה של המשורר ומקורותיה. שלושה מהשירים הארס-פואטיים המפורסמים ביותר של ביאליק הם: "לא זכיתי באור מן ההפקר", "ים הדממה פולט סודות", ו"זריתי לרוח אנחתי". בשלושתם משתמש ביאליק במטאפורות הלקוחות מעולם הטבע, על מנת לתאר את מעשה היצירה שלו. בשירו "לא זכיתי באור מן ההפקר", שנכתב ב-1902, ביאליק מתאר את עבודתו כמשורר ואת חציבת ניצוץ השירה מליבו; המטאפורה הטבעית כאן היא של "סלע": "לֺא זָכִיתִי בָּאור מִן הַהֶפְקֵר, אַף לֺא-בָּא לִי בִּיְרֻשָּה מֵאָבׅי, כּׅי מׅסַּלְעִי וְצְוּרְי נִקַּרְתִּיו וַחֲצַבְתִּיו מִלְּבָבִי". ב"ים הדממה פולט סודות", המטאפורה הטבעית היא ים ונחל, וב"זריתי לרוח אנחתי" המטאפורה היא הרוח.

ערס פואטיקה

Adi_keissar_(cropped)
עדי קיסר, מייסדת ערס פורטיקה. מקור: ויקיפדיה

קבוצת השירה המזרחית החדשה שזכתה לכינוי, "הקול החדש של השירה העברית", צמחה בישראל תחת הכותרת "ערס פואטיקה". לפי וויקיפדיה – ערס פואטיקה הוא ערב הקראת שירה, שייסדה המשוררת עדי קיסר בתחילת 2013. האירועים מתקיימים פעם בחודש. הם נושאים אופי חפלתי מזרחי ומשתתפים בהם משוררים ורקדניות בטן. המשוררים המזוהים עם קבוצה זאת מהווים חלק בתנועה תרבותית המקיימת את אירועיה מתוך עמדה רדיקלית, כ"אירוע גרילה", דהיינו, אירוע תרבות המהווה טכנולוגיה חדשה לייצור שינוי חברתי, מתוך עמדה רדיקלית, תרבותי וצעירה של יוצרים/יוצרות מתחומים שונים בתרבות בישראל".

אם כך, ערס פואטיקה מעיד על שינוי מרכזי בגישתה של התרבות המזרחית בישראל,

… השם "ערס פואטיקה" מעיד על השינוי המרכזי שהסצינה הזאת מביאה אל השירה הישראלית: הבלטת התרבות המזרחית מבלי להתנצל, מבלי להסתיר או לטשטש, מבלי לנסות להתאים אותה לקודים של התרבות המערבית ומבלי לחכות לאישורים של החברה ושל ההגמוניה הספרותית"   (אלי אליהו)

אלי אליהו בכתבתו, "ים של דמעות: קבוצת 'ערס פואטיקה' רוצה לעשות מהפכה בשירה העברית" (הארץ, 5.12.2013), ראיין כמה מהמשוררים בקבוצה. אחד המשוררים, שלומי חתוכה, צעיר בשנות ה-30 לחייו, מחזק את ההתרשמות, ש"כאשר כמה משוררים ישראלים מתחילים לדבר בקול דומה, מתוך עמדה דומה מול החברה והעולם, אפשר שזה מעיד על מהלך רחב יותר בשירה, על תפנית לאזור אחר, אזור שהשירה העברית עוד לא דרכה בו". חתוכה התבטא כך,

ערבי ערס פואטיקה זו גאווה גדולה. זה נפלא. זה מראה שהחברה המזרחית, בניגוד לסטריאוטיפים, היא חברה הרבה יותר שוויונית. על החברה האשכנזית אפשר לומר שהפוסל במומו הוא פוסל… יש לנו היום יותר כוח…. היום המוזיקה המזרחית כבר פרצה. גם השירה עושה את זה באותה דרך… זה לא רק התוכן, זו גם האסתטיקה… הרבה תשומת לב לצורה ולאיך אתה כותב שיר. אנחנו כותבים שירים נגישים יותר, ישירים. לא מוצפנים… חשוב לי לראות את אבא שלי מול העיניים, לדבר בשפה של אמא שלי…

התמודדות מתחילה בביטול היררכיות

מנהיגת הקבוצה, עדי קיסר, זכתה בפרס ברנשטיין לספרות ושירה (יולי 2015). קיסר מספרת על הרגע שבו הבינה שאין היא שווה בין שווים, ומסבירה איך הבינה שההיררכיות מתחילות בשפה עצמה,

אני הבנתי את הבעיה רק בצבא. הייתי מדריכת חי"ר, זה היה קורס די יוקרתי, וכשהסתכלתי סביבי לא ראיתי הרבה כמוני, ואז חיברתי את הנקודות…. ההיררכיות מתחילות בשפה. למשל כינויים כמו מוזיקה אתנית, או מוזיקת עולם. רק התימנים הם אתניים? אני רוצה שאנשים יתעכבו על השאלות האלה, שיתעכבו על המילה ערס. בסופו של יום, אם ישימו תמונה שלי ושל מישהי לבנה, וישאלו מי הערסית, יצביעו עלי."

עם היררכיות צריך להתמודד באמצעות השפה. אם ארס פואטיקה היא אומנות השירה שקנתה לה מקום טוב באמצע בעולם המערבי, אזי על אחת כמה וכמה ערס פואטיקה היא שירה ראויה, שירה מכוננת. זאת התחושה העולה מתוך השיח התקשורתי המדווח על תופעה פורצת דרך זו של משוררים מקבוצת ערס פואטיקה. חוקרת השירה המזרחית, ד"ר קציעה עלון,  מסבירה שלא מדובר במגמה של התבדלות. נהפוך הוא. השאיפה היא ביטול ההיררכיה בספירה של השירה המקומית. המגמה היא השתלבות –

מתוך ההתבדלות ההתחלתית הזאת יותר קל בסופו של דבר לשלב את עצמך. המאבק מפסיק להיות פנימי, הוא יוצא לזירה הציבורית. זה מה שהסדרה של אמנון לוי עשתה וזה מה ש'ערס פואטיקה' עשתה. הבעיה שלהם נהפכת לבעיה של כולם.

כך או כך, תופעת הערס פואטיקה פרצה לעולם השירה המקומית והיא עובדה קיימת בשטח. ב- 2016 חגגו שלוש שנים לפריצתה אל העולם של קבוצת השירה המזרחית החדשה, הערס פואטיקה (23.1.2016). רוב המשוררים הצעירים שקראו משיריהם באירוע זה היו בעלי זהות מזרחית, והושפעו במידה כזו ואחרת ממשוררים מזרחיים ותיקים מהם שאותם הם מעריצים. לדוגמא, ארז ביטון, סמי שלום שטרית,  אמירה הס, מואיז בן הראש, אלמוג בהר, מתי שמואלוף ואחרים.

 

 

 

 

6 תגובות על ״היררכיות מתחילות בשפה״

 1. אני מסכים עם מאיר ויזלטיר ב מאה אחוז

  [..]"לערס פואטיקה אין פואטיקה. היית חושב שמי שהם כל כך אנטי מדינת אשכנז, ילמדו שירה ערבית ופרסית ויקחו משם פואטיקה – כי יש מה לקחת משם. הם כותבים שירים קלושים בפואטיקה הקיימת" [..]

  [..]אגב פייסבוק, ספר מה היה העימות הקטן עם רועי חסן?

  "לא היה שום דבר, בכלל לא היה עימות".

  אתה אמרת עליו משהו, הוא אמר עליך…

  "אני כתבתי כמה שורות בעקבות שיר שהוא פירסם, החלטתי שהגיע הזמן להגיד על התופעה הזאת כמה מילים, קראתי כמה שירים שלו. כתבתי שזה בכלל לא משנה למי אדם או משורר מתחנף – אם הוא מתחנף לשלטונות או לקהל או לעורך שלו. כתבתי שאני מוצא שהתכונה העיקרית בשירה הזאת היא חנופה. זה מה שכתבתי, שלש שורות". [..]

  רועי חסן יודע לכתוב את השיר "מדינת אשכנז",לקבל מאותה מדינה פרסים ולשבת בועדות שיפוט שמחליטות על מתן פרסים מטעם משרד התרבות. הוא גם שוכח שפרס ישראל שניתן לארז ביטון ,שאת ביטון הוא מהלל ניתן בנסיבות מפוקפקות

  1. מתקיים זה זמן רב דו-שיח מתוקשר בין ויזלטיר או חיים גורי, לבין המשוררים בקבוצה המזרחית . ב-1.12.2013 שלמה חתוכה – משורר ופעיל חברתי, חבר בקבוצת השירה "ערס פואטיקה", כותב כך: "קיימת כאן הדרה ומחיקה תרבותית רבת שנים של כל מה שאינו מתיישר עם הסטנדרטים שאותם קיבעה הגמוניה תרבותית מסויימת מאוד… שאינה מסוגלת לתפוס שיש מזרחים כישרוניים… שירים של רועי חסן ושל שלמה חתוכה, שפורסמו בהארץ, יצרו הד עצום.. והם נלמדים בבתי הספר".
   בעידן שבו נמחקו הגבולות בין "תרבות גבוהה" לבין "תרבות פופולרית", בעולם המערבי, מוזר שכל כך קשה לפרוץ את החיץ בין השירה/פואטיקה של ההגמוניה לבין השירה המזרחית החדשה, ולהכיר בה כ"קול ושפה של אוכלוסייה גדולה מאוד ששורשיה שונים מ"הסטנדרט שקיבעה ההגמוניה התרבותית".

 2. באזור שכונת מוסררה, ובעיקר בבית הספר לצילום של מוסררה (בחלק של המתנ"ס) אפשר לפגוש הרבה משירי הערס פואטיקה. יש כאלה שאני ממש אוהבת, כי יש בהם מסר חזק, ויש כאלה שאני מתגעגעת לביאליק… תודה על פוסט מעניין 🙂

  1. גלית יקרה, אכן בחלק משירי הערס פואטיקה יש מסר חזק. ואפילו חזק מאוד. מדובר במשוררים שמשקיעים המון מרץ בקידום השירה המזרחית. חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות ואין כאן כוונה מחתרתית חלילה. כבודם של ביאליק, גורי ויזלטיר ואחרים במקומו מונח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.