מסע חיים

הספר "מסע חיים" מאת: תרצה הכטר (2015) רואה אור בשעה טובה ומוצלחת.

מתוך הכריכה האחורית של הספר, ניתן ללמוד במה עוסק הספר, ולאיזה קהל קוראים הוא מיועד:

 

מסע חיים הוא בראש ובראשונה מחווה לאדם יקר – אפרים הכטר (Ephraim Hechter, 1899-1988) – במלאת כשלושה עשורים לפטירתו. הספר כולל קטעים ממכתביו, מידע שמסרו בניו ובני המשפחה שזכו להכירו, ותיאור של מהלכיו העסקיים בדרום אפריקה וישראל, כשלצדם מסמכים, תעודות ותיאורי רקע רלוונטיים. כל אלה ביחד מתעדים ומתארים את חייו של אפרים על רקע אירועים היסטוריים, שהכרתם הכרחית להבנת התקופות שבהן חי ונסיבותיהן.

ניתן להשוות מהלכים רבים בחייו של אפרים למשחק השחמט, שבו הרבה לשחק: גם בדרך חייו הוא תכנן את מהלכיו בקפידה רבה, כמי שמקשה על היריב וממתין לתגובתו, ותמיד חישב את התקדמותו מראש.

מסע חייו של אפרים הכטר תואם את המגמה שאפיינה את יהדות מזרח אירופה מאז סוף המאה ה-19, כשגל של הגירה המונית עקר מאות אלפים ממנה ונשא אותם כמעט לכל קצוות תבל. אפרים נמנה עם מיעוט קטן מתוכם, שטיפח חזון של התיישבות, גאולה והקמת בית לעם היהודי בארץ-ישראל. כמו רבים אחרים – גם דרכו שלו עברה בדרום אפריקה, אחד מהריכוזים החדשים של יהודים בעולם. רק לאחר שהקים שם משפחה וביסס את חייו הרשה לעצמו להגשים סופית את חזון נעוריו, ועלה לארץ בראשית שנות השישים.

למרות שמדובר בסיפורו של אדם פרטי – הפרטים ההיסטוריים המלווים אותו מוסיפים לו ממד של עומק ועניין. צירופם ביחד יוצר מסמך מרתק העשוי לעניין עוד קוראים שגם יקיריהם, כמו אפרים, יצאו מליטא ומצאו את עצמם בדרום אפריקה ואחר כך במדינת ישראל.

 

הספר נכתב על ידי תרצה הכטר (Tirza Hechter).  המחברת נשואה ליהודה, בנו של אפרים הכטר; היא סוציולוגית פוליטית ומחברת הספר, מלחמה כבדת דמים (2014), הבוחן נרטיבים פוליטיים ישראליים על רקע הטראומה של מלחמת יום הכיפורים.       

                                        

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: