לזכרם

בארון הספרים שבביתנו מונח ספר שנכתב על ידי ניצול שואה, אשר להמן, בן דודו של אבי. כותרת הספר, Faith at the brink – "אמונה על הסף" – מדברת בעד עצמה.

********

בהקדמה לספר מפרט אשר להמן את הגורמים שחברו יחד והביאו אותו לכתיבת הספר. את הגורם המשמעותי ביותר – מורשת לדורות הבאים – אצטט כלשונו:

"חשוב לי שילדיי ידעו שכל אדם חייב להיות אסיר תודה על כך שהוא חיי בחברה חופשית שבה אין הוא נתון לחששות ודאגות יתר לגבי יום המחרת. קריאת הספר תחשוף את הקוראים לתיאורים על קשיי חיים אמיתיים ובכך יספק להם הספר כלי העשוי לסייע להם להציב כל בעיה בחייהם בפרספקטיבה הנכונה, כולל 'בעיות' יום-יומיות שהם עצמם יצרו."

המקור:

It is important for my children to know how thankful a person should be to live in a free society where we don't have to be overly concerned with what the next day will bring. Knowing the extent of real hardship is an important tool in putting our often self-made daily problems into perspective." p.XII

על המחבר:

אשר להמן הוא דור רביעי לסופר ולרב ד"ר מאיר להמן. אשר להמן נולד בהולנד ב-1933. בהיותו בן תשע, הוא גורש מביתו ונשלח יחד משפחתו לווסטרבורק – מחנה המעבר המשטרתי שהקימו הנאצים בהולנד. כעבוד שנתיים, ביולי 1943, השתחררה המשפחה מווסטרבורק ושבה לאמשטרדם. כעבור חודשים ספורים, בנובמבר 1943 בחצות הלילה, הגיע לביתם קצין גסטפו מלווה בקצין ביטחון הולנדי. נאמר להם לקום מהמיטות, להתלבש ולהתלוות אליהם בחוץ. כל בני המשפחה נשלחו למחנה הריכוז הנאצי ברגן-בלזן שבגרמניה. הוריו – מקס (מאיר) וחנה להמן – לא שרדו את השואה, וכך גם דודתו, אחותו של מקס – אֶמי סוטין (לבית להמן), שגורשה עוד ב-1940 ממיינץ שבגרמניה למחנה הריכוז הנאצי טרזיינשטט שבצ'כיה, ולא שבה משם.

ב-1945 עם תום המלחמה והשחרור ממחנות הריכוז, אשר להמן ואחיותיו נשלחו לאנגליה, שם קיבלו אותם בני משפחת הדודה, רזי להמן. ב-1947 אשר להמן עשה את דרכו לניו יורק, שם קיבלו אותו הדודים מיכאל ואליס לוי שטיפלו בו וגידלו אותו עד בגרותו.

על הספר

Lehmann, Osher M. (1996). Faith at the Brink. Brooklyn, NY: Lehmann Books. (Distributed by The Judaica Press Inc. Distributed in Europe by L. Lehmann, Hebrew Booksellers, Gateshead England
faith at the brink

על גבי הכריכה הקדמית של הספר מוצג ציור המבוסס על המעמד שנחקק בזיכרונו של ילד בן 11 . הציור מנציח את הרגע שבו הגיע קצין הגסטפו לבית משפחת להמן באמשטרדם וציווה עליהם לעזוב את ביתם. בדרכם החוצה, אשר להמן ואביו השתהו ליד ארון הספרים הגדול של המשפחה. אשר נטל מהמדף את הסידור – מהדורה שהודפסה בהולנד ב-1907 בבית ההוצאה לאור רודלהיים. חשוב היה לו לצאת מהבית כשהסידור באמתחתו. בהמשך, הייתה התייעצות בין האב ובנו איזה ספרים נוספים לקחת לדרך. אביו הציע לקחת את ההגדה לפסח – ההגדה המוארת בפירושים רבים על ידי הסבא-רבא של אשר להמן – הרב ד"ר מאיר להמן.

אשר להמן יצא מהבית עם שני הספרים ולא נטש אותם במשך כל השנים. הם שמורים עימו עד היום. הוא קרא בהגדה במחנה ברגן-בלזן ומאז השחרור הוא משתמש בה בכל ליל סדר. בכל פעם מחדש, כשהוא פותח את ההגדה והסידור מבית אבא, צץ בדמיונו המעמד הגורלי טרם עזיבת הבית באמשטרדם כשהוא ואביו ניצבו אובדי עצות ליד ארון הספרים בקומה השנייה שבביתם והתכוננו לאבד את ארון הספרים היקר להם כל כך.

ספרו של אשר להמן הוא אוטוביוגרפיה שנכתבה מתוך הזיכרון של ילד בן 11 שנשלח מביתו על ידי הנאצים ונכלא במחנה מעצר. למזלו, נותרו ברשותו מסמכים של המשפחה כגון, תעודות רשמיות, תצלומים וכרטיסי נסיעה. אלו מסייעים לקורא לעקוב אחר התיאורים והנושאים רבים הנכללים באוטוביוגרפיה כסיפור אותנטי. המחבר מציג לפנינו פרטים המתפרשים על פני יריעה רחבה משני צידי האוקיינוס, ובהן המדינות הולנד, גרמניה, אנגליה, אמריקה ואפילו רוסיה. אשר להמן מפליג לאחור בהיסטוריה המשפחתית עד למאה ה-18 ובוחן השלכות של מגמות ואירועים היסטוריים על חיי המשפחה וחיי היהודים בעידן הנוכחי.

יש לציין שהספר משקף זווית ראיה יהודית של אדם מאמין ומספק לקורא תובנות ייחודיות לגבי אירועים היסטוריים רבים מהעת האחרונה. אשר להמן מצביע בספרו על התפנית החדה שעשתה הפוליטיקה הגרמנית החל משנות ה-1880 כשהגרמנים-פרוסים עודדו את היהודים לשרת בצבאו של הקיסר, וכלה בפוליטיקה של שנת 1919 שגרמה למפח נפש אדיר בקרב יהדות אירופה. זהו כתב אישום חמור נגד העם הגרמני שלא עמד במחויבויותיו המשפטיות אחרי מלחמת העולם ה-I.

הפוסט נכתב לזכר ששה מיליוני היהודים שנספו בשואה.

לקריאה נוספת: פוסט שפרסמתי באותו נושא, חד גדיא: לזכר קרבנות השואה

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.