אסטרטגיה מדינית ראויה שהוחמצה

כשאובאמה נפגש עם ראשי הארגונים היהודיים בבית הלבן, הוא הדגיש כי מטרת הביקור הצפוי היא "לפנות ישירות לאזרחי ישראל". גולת הכותרת של הביקור הייתה: "מסע אל ליבם של אזרחי ישראל"; לא טיפול בסוגיה פוליטית מסוימת.

האירוע המהווה חריג ל"פרוטוקול הדיפלומטי" של הביקור שלו בישראל הוא נסיבות הנאום שהנשיא ברק אובאמה רצה לשאת בפני קהל צעיר. אובאמה בחר לכלול בין שומעיו סטודנטים ישראלים, למעט סטודנטים מאוניברסיטת אריאל שאליהם לא נשלחה הזמנה. בינתיים זו הסוגיה ה"חמה" – הנאום ב-21 לחודש בבנייני האומה בירושלים.

יש לזכור שאובאמה נמנע מלבקר כאן במהלך הקדנציה הראשונה שלו. לאחרונה הביע רצון לבקר בישראל למטרה "לא פוליטית" ולכן הודיע כי לא ינאם בכנסת. ארגנו לו כאן ביקור קצר בן 48 שעות, שיתנהל כמבצע צבאי לכל דבר, אפילו שם קוד נבחר לאירוע – "ברית עמים". אובאמה ייפגש עם הנשיא פרס, יניח זרים ביד-ושם ובהר הרצל, ייפגש עם בנימין נתניהו וינהל שיחות בנוגע לענייני האזור (איראן והפלסטינים).download

אפשר להיות מוטרד מהגישה המפלה כלפי אוניברסיטת אריאל אבל אי אפשר להתעלם מהאסטרטגיה של אובאמה לפנות ישירות לציבור הישראלי. אי אפשר להכחיש שזו מחווה של נשיא אמריקני כלפינו כציבור. אך קרה מה שקרה. בעקבות זאת, ח"כ מה"בית היהודי" נענה ליו"ר אגודת הסטודנטים שהפנה את תשומת ליבו להדרה של סטודנטים מאריאל מכלל הציבור שיאזין לאובאמה בבנייני האומה, והעביר שאילתה לשגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו , עם בקשת הסבר להדרה זאת.

האסטרטגיה כשלעצמה – הצהרה בדבר כוונה לערוך מסע אל ליבו של הציבור הישראלי – מאוד מחמיאה. אובאמה נשא נאום בעל צביון דומה באוניברסיטת קהיר, כשנבחר לראשונה לנשיאות ארה"ב. גם שם ישבו בתוך הקהל סטודנטים צעירים והנאום הוכתר כאחד הטובים ביותר שלו. זאת אסטרטגיה מצוינת של מנהיג של מדינה זרה כלפי הציבור שלנו ואין פלא שהביקור של אובמאה בשבוע הבא קיבל את הכינוי הרשמי מבצע "ברית עמים". יהיה זה חסר טעם לחלוטין להתעלם ממחווה זאת של אובאמה.

הפניית כתף קרה לאוניברסיטת אריאל היא צעד צפוי של הממשל האמריקני, המתנגד למדיניות ה"כיבוש" וה"התנחלויות" וחותר לנוסחה שתאפשר להקים מדינה פלסטינית על חשבון השטחים ביהודה ושומרון. דא עקא, אם בוחנים את המהלך מנקודת מבט אקדמית, ברור שיש בהדרת סטודנטים מהשתתפות באירוע בבנייני האומה טעם לפגם. אם בוחנים את המהלך מנקודת מבט משפטית, ישנו המסמך שהגיש אדמונד לוי ליוה"מ ויינשטיין בנובמבר 2011, לפיו מנקודת המבט של המשפט הבינלאומי, אין דיני הכיבוש חלים על הנוכחות הישראלית ביהודה ושומרון.

מזווית ראייה אובייקטיבית, האסטרטגיה של אובאמה נועדה לסייע לו לחדור לליבו של הציבור ולשכנע אותנו בדבר כוונותיו ומחויבותו של העם האמריקני לשלומנו. זאת לאחר שחווינו בשנה האחרונה גילויים לא מעטים של מתיחות ואי-הסכמה בין אובאמה לבין נתניהו בקדנציה הקודמת של שניהם. האסטרטגיה יפה כשלעצמה. אבל לפי מבחנים שונים, כולל המשפט הבינלאומי ונקודת המבט האקדמית, יש בה טעם לפגם.

ההדרה הופכת את הביקור ה"לא פוליטי" כהגדרתו, לביקור "פוליטי" מעורר מחלוקת. ולא זו בלבד, עושה רושם – לפחות נכון לרגע זה – שבמחלוקת הפוליטית-לא-פוליטית הזאת, לא תינתן כנראה זכות דיבור לצד המתנגד לעמדת הנשיא בנוגע ל"כיבוש".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.