קרוב לוודאי

סטודנטים למשפט פלילי יודעים היטב שהמושג "קרוב לוודאי" מקפל בתוכו עילה לזיכוי חשודים בעבירה פלילית  חמורה, כגון רצח. אחד המקרים הידועים לנו שבו זיכו אדם מאשמה על עבירה פלילית חמורה  [בערעור בפני בית המשפט העליון] הוא משפט דמייניוק. יורם שפטל היה הסנגור שמצא "חורים" בטענות התביעה ובית המשפט זיכה "מחמת הספק"  את הנאשם שכן, התביעה לא הצליחה להוכיח בוודאות שהנאשם הוא איוון האיום.

גם בספר המרתק של הסופר האיטלקי, ג'נריקו קרופיליו עד בעל כורחו – עושה הסנגור, גואידו גואריירי, מאמץ לרענן את זיכרונם של השופטים המלומדים שכל מה שהוא "קרוב לוודאי" איננו מספיק בכדי להרשיע חשוד בעבירה פלילית. במיוחד כשמדובר בעבירה שענייני הריגה ורצח.

"עד בעל כורחו" הוא ספר חובה למי שמעוניין להכיר טקטיקות של תקיפת כתב התביעה מבלי שלסנגוריה יהיה צורך להשתמש בעדות ובהוכחות המצביעות על חפותו של החשוד. ספר שהודפס בשישים מהדורות באיטליה ונמכרו עד היום מיליון עותקים ממנו באיטליה ועוד עותקים בעשרות שפות אחרות – בוודאי (ולא "קרוב לוודאי") מעיד על כישוריו של סופר שזה היה ספרו הראשון.עד בעל כורחו

הסופר ג'נריקו קרופיליו החל לכתוב בגיל מאוחר יחסית. הוא יצר דמות של עורך דין פלילי שובה לב, בשם גואידו גואריירי – סנגור מצליח מהעיר בארי המגן על נאשמים בפשעים חמורים.

קרופוליו עסק קודם לכן בתפקידים שונים במערכת המשפט האיטלקית: הוא היה תובע כללי ושופט-חוקר ששמו נקשר בעיקר למאבק במאפיה האיטלקית. בשנת 2006 הוא מונה ליועץ הוועדה הפרלמנטרית למלחמה בפשע המאורגן ובשנת 2008 קיבל הצעה מהמפלגה הדמוקרטית, להתמודד בשורותיה על מושב בפרלמנט האיטלקי ונבחר. מאז הוא משמש כחבר פרלמנט ומנהל קריירה פוליטית מצליחה.

הספר נכתב בגוף ראשון. הסנגור הפלילי, גואידו, מספר לנו מה עבר עליו מרגע שקיבל על עצמו את תפקיד הסנגור במשפט רצח. כאדם שעבר משבר בחייו הפרטיים הוא מגיע לא מוכן לבית המשפט. אבל כישרונו וניסיונו העשיר הוא ארגז הכלים שתמיד מלווה אותו. והוא משתמש בהם בהצלחה ובכישרון רב. הוא עורך חקירה נגדית של עדי התביעה, שאלותיו השנונות פוגעות הישר בלב ליבו של כתב התביעה וממוטטות את הבסיס שלו. וזה מרתק. הוא מצליח לעורר קשב על ידי הרמת הקול היכן שצריך ועל ידי ציטוט של סעיפים בחוק הפלילי כמו גם מחקרים מתחום הפסיכולוגיה. הוא מזהיר את בית המשפט מפני הרשעה בדין על בסיס קביעה  ש"קרוב לוודאי" החשוד הוא זה שרצח את הקרבן. נאום הסיכום שלו הוא הדובדבן שבקצפת. אי אפשר להישאר אדיש לתבונתו ולתחכומו.

נכון להיום, תורגם וראה אור בהוצאת אחוזת בית, רק ספרו זה של קרופיליו. טוב תעשה ההוצאה לאור אם תתרגם לעברית מותחנים משפטיים נוספים שכתב.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: