זו לא "התמכרות"

ישראל שיאנית עולמית בהא הידיעה ב"התמכרות" לפייסבוק?

כתבה בהארץ (עודד ירון, קפטיין אינטרנט, 22.12.2011): "דוח – ישראל שיאנית בשימוש ברשתות חברתיות" פותחת במשפט הבא: "ישראל היא השיאנית העולמית בהתמכרות לפייסבוק ולרשתות חברתיות אחרות. כך עולה מדו"ח חדש של חברת קומסקור (הערה: החברה מתמחה בחקר העולם הדיגיטלי בעיקר לצרכים מסחריים)". התגובות לכתבה בהארץ הצביעו כמובן על הממד השלילי שבממצא, "אין במה להתגאות" וכו'. ואני חושבת שהביטוי "התמכרות" – רטוריקה לשמה – מוביל לכך! אומרים שאנחנו עם של קוטרים? התקשורת שוב אשמה!

לעצם העניין

עם סקרים קשה להתווכח אבל אפשרי להצליב מידע. בדקתי ממצאים דומים שהעלה מכון מחקר מאוד רציני בארה"ב, PEW על אותן תופעות. למותר לציין שמצאתי כאן ניתוח (בלי סופרלטיבים).  המכון מדווח על מחקר שנערך מטעמו בקרב בעלי טלפונים ניידים, שרבים מהם משתמשים בהם לצרכים מגוונים, כולל "טקסטים" (ותיכף אציג את הממצאים וההסברים להם), ובקרב גולשי אינטרנט לאתרים של רשתות חברתיות, ובעיקר פייסבוק. ויש גם הסבר מדוע למשל ישראל היא שיאנית בכמות המחוברים לפייסבוק ולרשתות חברתיות.

ניידים ומסרונים

הנייד הוא מכשיר נפוץ במרבית אזורי העולם. הסקר מטעם PEW, שבדק שימושים בנייד אצל אוכלוסיות מ- 21 מדינות גילה שבממוצע 75% מבעלי הניידים משתמשים בו גם להעברת מסרוני טקסט. כאן אין הבחנה בין אוכלוסיות אמידות ומטופחות לעומת עניות ומקופחות. למעשה, במדינות עניות מאוד, אינדונזיה וקנייה, השימוש הזה מאוד מאוד נפוץ. השימוש הנפוץ פחות בנייד הוא גלישה באינטרנט (ישראל 47%).

פייסבוק ורשתות חברתיות

המחקר מדווח על פעילויות של חיבור לרשתות חברתיות. אלו נבדקו במהלך שלושה חודשים (מרץ עד מאי שנה זו), והממצאים מוסיפים מידע  מעניין. כאן נמצא אחוז גבוה מאוד של מחוברים לפייסבוק בקרב ישראלים (53%), ובמקום שני נמצאים אמריקנים (50%). זאת בניגוד לדוח של מכון הסקרים שצוטט בעיתון הארץ. בניגוד לממצאים שלו, שכביכול האמריקנים נמצאים הרחק מאיתנו, והרבה מעבר למקום ה-10 ברשימה, הממצאים מתקופת המחקר של PEW מצביעים על דימיון בין שתי המדינות.

ההסבר הוא חד משמעי – במדינות אמידות יותר החיבור לאינטרנט נפוץ יותר בקרב בתי אב. מדווח שבפקיסטן והודו, אחוז המחוברים לרשתות חברתיות מבין האוכלוסייה הבוגרת נמוך מאוד. אין קשר מובהק בין רמת השכלה לבין החיבור לפייסבוק והוא משתנה ממדינה למדינה, אך יש קשר מובהק בין ממצא זה לבין גילו של המחובר לפייסבוק. לדוגמא, בישראל ובארה"ב, הפער בין כמות המשתמשים המחוברים לרשתות חברתיות בגילאים מבוגרים יחסית לבין המחוברים בגילאים נמוכים (בעיקר בני 20-29), מאוד משמעותי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שרון הר פז  ביום 23 בדצמבר 2011 בשעה 11:15 am

  השאלה מה אותם מחוברים "מכורים" עושים ברשת החברתית. האם הם באמת מנהלים את חייהם שם בְּמקום במציאות? אני מקוה מאוד שהמגמה אינה לחיות מול המחשב כל חיינו במקום להתרועע פיזית. הנה עוד כתבה קטנה http://it.themarker.com/tmit/article/17929

  • תרצה  ביום 23 בדצמבר 2011 בשעה 3:15 pm

   כאמור, לא יאה לעיתונאי ל"דחוף" את הקורא לכיוון של חשיבה אוטומטית שמי שמחובר הוא בהכרח מתמכר, שכן הכותב מדווח על ססטיסטיקה בלבד.
   יכול להיות שהם "מתמכרים" לפייסבוק. יכול להיות שלא. זה דיון בפני עצמו ויש גם לזה אסמכתאות במחקר.

 • אוגניה, בלוגילוגי  ביום 31 בדצמבר 2011 בשעה 11:30 am

  הדרת נשים היא הטרדת נשים / בלוגילוגי
  חופש לביטוי חופש לאמונה וחופש לאמנות / בלוגילוגי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: