תקשורת מגמגמת

כשהתקשורת מגמגמת איך נסביר לעצמנו התאבדותו של פעיל מכבי ת"א? על מי מוטלת האחריות?

אפשרות להסביר את ההתאבדות הטרגית של פעיל מכבי ת"א תהיה להטיל את האחריות כל כולנו. אלו שהיו בסביבתו של האיש לא נהגו לפי הכלל החכם של "כבדהו וחשדהו" – שאומר, שעלינו "לכבד" אך לא לשכוח להיזהר "לחשוד" מדי פעם. לפי הכלל הזה, האחריות רובצת על כל הנוגע בדבר.  מאידך, בתרבות ה"סמוך", היחיד, היהיר והמתיימר נושא לבדו בעול האחריות על מעשיו.

התקשורת מגמגמת, וכשהיא מגמגמת איך נדע להסביר לעצמנו את התאבדותו של פעיל מכבי ת"א?

התקשורת מבכה את מותו הטראגי, מחמת ה"כבוד". זוכרת לו את חסד נעוריו. אדם התאבד ביום שני ועד יום שלישי בבוקר חולקים לו בתקשורת רק "כבוד". מגיע לו על פועלו עבור נבחרת שהיא בת טיפוחיו מזה חמש עשרה שנה. מצד שני, רק הבוקר התחילו להגיע טפטופים על מה שכנראה הוביל את האיש לתודעה הנובעת מהכלל "כבדהו וחשדהו" –

ייתכן מאוד שהמחשבה האחרונה של האיש הייתה, 'כיבדו אותי, לא חשדו בי וכעת העול שהטילו עלי כבד מדי, פישלתי, מעלתי באמון'. הוא כבר הבין, ברגעיו האחרונים שמי ש"מכבדים אותו ולא חושדים בו" מתרגל לא לפשפש במעשיו וסופו שמביא על עצמו כלייה.  אבל הוא כבר לא כאן, אחרת היה יכול לספר לנו האם כך התנהלו העניינים? או שמא אחרת לגמרי.

זהו תפקידה של התקשורת לפזר את הערפל מעל המקרה הטרגי. אבל התקשורת מעדיפה לגמגם. על כתבים ועיתונאים לעשות הכל כדי שנוכל להבין האם מצפונו של האיש לא עמד עוד במשא הכבד שהוטל עליו? אולי הדברים היו נראים אחרת אילו היו חושדים בו רק קצת, ופה ושם היו מפקפקים, נזהרים, בודקים וחושדים? במקרה כזה נצפה מאלו שהפקידו את ממונם בכפו וכיבדו את יכולותיו לספק להם את הסחורה באופן וודאי ומוחלט, בלי לחשוד במאומה, להכות היום על חטא. על שהשחיתו את מידותיו משום שנתנו לו "כבוד" החשיבו אותו ל"הכל יכול".

"כבדהו וחשדהו" – האמירה החכמה הזו היא סמן דרך כללי. מגדלור ערכי שאומר שגם מושא הכבוד חייב לפשפש במעשיו מדי פעם ולבדוק עצמו ,שמא הכבוד מעוור את עיניו ומעביר אותו על דעתו, גורם לו לעשות כל מה שבראש שלו. בסופו של יום, כבוד בלי חשד, בלי פקפוק פה ושם, סולל את הדרך למתאבדים הבאים, במידה ומצפונם מעיק עליהם.

מאידך, אם העובדות מכוונות לפירוש אחר, להבנת המקרה כדוגמה נוספת לתרבות ה"סמוך", יש כאן עניין לגמרי אחר. תרבות ה"סמוך", הינה תרבות מפלצתית שבה המכובדים, אלו שמנפנפים בדגל "סמוך עלי יהיה בסדר" לוקחים כמובן מאליו את העובדה שמגיע להם "כבוד" מוחלט. אסור לחשוד בהם. קרוב לוודאי שמעשה ההתאבדות המדובר כאן שייך  לקטגוריה של "כבדהו וחשדהו" שהקלו בה ראש.

כדי להעמיד דברים על דיוקם, ולאפשר לנו להבין האם מדובר במקרה הנוכחי אך ורק בנטייה לזלזל בחכמת החיים העתיקה של "כבדהו וחשדהו", ולא חו"ח בבעייה שנובעת מ"תרבות הסמוך" הנפשעת, על כתבי התקשורת לפזר את הערפל הסמיך שהם הטילו על העובדות החשובות לצורך בירור האפשרויות שהועלו כאן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: