ביבי , לאונרד כהן והכותרות שאחרי המופעים

אני חייבת להתוודות, הסקרנות אוכלת אותי. מה תהיינה כותרות החדשות בבוקר שלמחרת? מי מביניהם יככב בכותרת הראשית בעיתונים, בחדשות….? האם "ידיעות" יציב את לאונרד כהן בראש הכותרות של העמוד הראשי? בטוח שלא. ימצאו כבר דרך להנציח את נאומו של ביבי הערב בעצרת השנתית של האום. איך ישלב "מעריב" בין הכותרות? מה יכתבו שם על נאומו של ביבי באו"ם לעומת החגיגות של הקיץ הלוהט שהיה לנו עם מדונה וליאונרד כהן? מי יככב בכותרות עיתון "הארץ"? (ניחוש פרוע – נאומו של ביבי).

אתחיל בתזכורת קטנה – ביבי הגיע לשיחות עם הנשיא אובאמה בחודש מאי השנה. בעוד אובאמה מתמקד בנושא "שתי מדינות", התמקד ביבי בסוגייה אחרת לחלוטין והיא, כיצד למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני. בעלי הגישה הספקנית, כמו כתב העיתון ניו יורק טיימס, ג'פרי גולדברג (16.5.2009), הציגו עמדה ברורה כלפי ה"פחדים של ישראל מפני יום הדין שמתכנן נגדנו השליט האיראני". לפי העמדה הספקנית שפורסמה בעיתון דאז, ביבי נתניהו התפרסם בשנות ה-90, בתקופת כהונתו כראש הממשלה, כאישיות לא מהימנה. "אל תאמינו לו" גם עכשיו, אומרים הספקנים. "הוא מדבר על האיום האיראני אבל לביבי יש מטרה אחת, להסיט את תשומת הלב מסוגיית 'שתי המדינות'".

הרטוריקה של ביבי בעניין הגרעין האיראני מציגה את מנהיג איראן, אחמדניג'אד, באור אפוקליפטי – "הוא נציג של כת משיחית קיצונית ומסוכנת". המטרה שביבי מציב לעצמו בפועל היא לעשות כל שביכולתו לחמוק מ'סל בעיות' של הסדר מדיני בין ישראל לפלשתינים, המונח לפניו בפועל ובעליל, אמרו הספקנים בעת ביקורו של ביבי בוושיגנטון במאי השנה.
"לביבי יש יכולות. הוא ציניקן אולטימטיבי והוא מסוגל לעבוד על כולם" נאמר עליו. "למרות זאת ידוע שאפילו ביבי מוכן להתגמש ולציית לצו השעה בהתאם להבנתו את המצב". כלומר, עד היום אפילו הספקנים הסכימו שרטוריקה היא דבר אחד אצלו, ומעשים הם דבר אחר. בשורה התחתונה, לעתים אפילו ביבי מסוגל להתנהג כפרגמטיסט. קחו לדוגמה את הוויתור שעשה כשהעביר את השליטה על  חברון, בזמנו, ליו"ר הרשות הפלשתינית, יאסר ערפאת. הספקנים דאז הבינו שיש אור בקצה המנהרה אפילו כשמדובר בביבי.

אם נתרגם את הדברים לשפת היום-יום, ביבי, כך אמרו עליו הספקנים, לעולם לא יעשה מהלך קריטי כלשהו ולא יהיה הראשון לתקוף את איראן אם וושינגטון תביע התנגדות למהלך. מסקנה, ביבי הוא ציניקן בדם; הרטוריקה שלו בנויה על אלמנטים שממנה עשוייה דרמה טובה.

אבל ביבי מכין אותנו  לקראת הנאום, קרי, 'המופע', הערב.  "נאום דרמטי במיוחד", מדווחים הפרשנים.

למה הכוונה? האם המסר הוא עדיין: "אל תצפו למימוש מעשי של המסרים הדרמטיים הערב, כי אין לביבי אור ירוק מוושינגטון"? האם זה מה שייכתבו הפרשנים לאחר הנאום? האם זו תהיה הנימה השלטת בתכניות החדשות למיניהן? זו ראייה מוגבלת, לדעתי.

אפילו בין הספקנים יש קבוצה שמבינה עניין. לדידה, מימוש הרמזים של ביבי (אם יהיו כאלו בנאום) לתקוף את איראן הוא ריאלי בהחלט. ומי שלא חושב כך פשוט לוקה בהבנת הנקרא והבנת המציאות כפי שהיא נתפסת על ידי ביבי. נכון שביבי רוצה להדגיש את הבעייה האיראנית גם משום שאין לו מוטיבציה בעניין התקדמות במהלכים שיביאו להקמת מדינה פלשתינית. כידוע, ביבי אינו תומך בזכותם של הפלשתינים להגדרה עצמית והוא חוזר ומדבר גם על הקשר החזק בין גורמים פלשתינים קיצוניים לבין איראן.

בליבו פנימה מאמין ביבי בכל מאודו שהמנהיגות העכשווית באיראן היא ייצוג של "עמלק" עלי אדמות. את זה חייבים להבין בעולם המערבי. זו הנקודה החשובה. לפיה ייפול דבר.

הנרטיב העמלקי הוא "באר המים החיים" של ביבי. יש לו הבנה ומודעות ברורות לחלוטין בעניין המשוואה עמלק = מנהיגות איראן. עמלק ומנהיגות איראן עשויות מקשה אחת, ומשוואה זו היא שתכריע לגבי התוצאות בשטח.
הסיפור התנכ"י על שבט עמלק הוליד פרשנויות שבבסיסן כמה לקחים. בראש ובראשונה, מדובר ב"איום קיומי קיצוני". כיהודים, אנחנו מודעים לשנאה תמידית, ניצחית אפילו, של העולם כלפי קיומנו כעם. אנו עם נרדף. מי רדף אחר בני ישראל ביציאת מצריים? זרע עמלק. נבוכדנצר, הצלבנים, היטלר וסטאלין נחשבים בהקשר זה כצאצאיו של עמלק ההיסטורי. הם ושכמותם מציבים בפני כולנו עדות חייה לכך שזרע עמלק ורוח עמלק לא נכחדו מן העולם. לפי המסורת היהודית, מצווה על כל יהודי להשמיד את זרע עמלק, לשאוף להכחיד אותו מעל פני האדמה.

הנרטיב העמלקי הוא נרטיב עכשווי בחשיבה של ביבי. זה חייב להיות ברור לכולנו. המקרה הקונקרטי הינו, חתירתו של אחמדניג'אד לפיתוח נשק גרעיני. תומכי הנרטיב בטוחים שהמטרה של תכנית הגרעין האיראני היא בראש ובראשונה לפרוע בעם היהודי ולחסל אותו. תכנית הגרעין האיראנית מעידה על תכונות "עמלק" המושרשות במנהיגות איראן.

על כן, כשתאזינו לנאום בשעה 20:00 הערב בשידור חי [באנגלית עם תרגום סימולטני לעברית, כמה חבל] או כאשר תקראו את הכותרות [על נאומו של ביבי, כמובן] מחר בעיתונים, או תאזינו לפרשנים ויודעי דבר, אפילו ייעדר מנאומו של ביבי הערב באו"ם המושג "עמלק" (עקב היותו חילוני ובעיקר עקב העובדה שהמאזינים המיידיים שלו אינם מודעים לערכי הנרטיב העמלקי), החשיבה של ביבי בנוגע לתכנית הגרעין האיראנית ספוגה בערכי הנרטיב. הוא צפוי לדבר על תכנית הגרעין האיראני, להשתמש ברטוריקה וללבות אווירה דרמטית בעצרת האום הערב. אך אל תיתפסו לאשליה שביבי מתאמן לקראת המופע שלו באום, כשבכוונתו להפוך ל"כוכב נולד" של העצרת ולרתק את העולם לנאום תיאטרלי בכדי לזכות לאחר מכן ב'מירב הנקודות'.

כן, ביבי יזכה  בטפיחות רבות על השכם ורבים יציינו ש"אין כמו ביבי" ושהוא "רב-אומן של ציניות". אך קחו בחשבון עוד משהו, כגודל הדרמה התיאטרלית כן עוצמת הוודאות שהדברים ייצאו [בטווח הלא רחוק] מן הכוח אל הפועל.

לשאלתי המקורית, מי יככב בכותרת הראשית של מחר? חשוב שתהיה כותרת שתופסת את העין וחשוב יותר הוא המסר, ברוח הדברים שנכתבו כאן.

שתהיה לכולנו שנה של ביטחון ושלום.
גמר חתימה טובה!
 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

  • אילנה שקולניק  On 24 בספטמבר 2009 at 7:17 pm

    מאחלת לשניהם הצלחה גדולה, איש איש ובמתו.
    נחכה ונראה מחר..
    שנה טובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: