טרור ברשת OUT – אפשר ללמוד משהו מהמהפכה באיראן 2009

המחאה באיראן סביב תוצאות הבחירות היא תזכורת חשובה לכל שוחרי חופש המידע – את חופש הביטוי ואת חופש העיתונות קשה מאוד לחסום.  

החדשות הן שיש דרכים 'חיוביות' ודרכים 'פחות חיוביות' להשיג זאת.

לפני כמאה שנה הדברים נראו אחרת. בענייני חופש זרימת מידע החלו נושבות אז רוחות חדשות שהכריזו ש"חופש העיתונות היא פריבילגיה של בעלי העיתונות עצמם". כיום – החופש לכתוב, לתעד ולהפיץ מידע שייך למי שמחובר לאינטרנט. בימינו אפשר לומר ש"הרשת רואה בצנזורה מכשול ומוצאת דרכים לעקוף אותה…" אחת הדוגמאות האחרונות לכך מהתקופה האחרונה היא ההתרחשויות במרחב הקיברנטי סביב הבחירות באיראן. השימוש ברשת הוא כיום כלי עזר מרכזי של מפגינים המבקשים לעצמם הגנה כנגד העריצות האיראנית.

ישנה אם כן, אופציה ברשת שנקרא לה 'האופציה ה'חיובית', לדוגמה, השימוש בטוויטר ושימושים אחרים שעוד אחזור אליהם, וישנה אופציה אחרת פחות חיובית ופחות 'נכונה' לטעמי – 'לוחמה קיברנטית'. הנשיא אובאמה נאם לאחרונה על יוזמה כלל ארצית לחידוש המאבק בטרור הסייבר קיברנטי משום שהוא הוא לדעתו האיום האמיתי מפניו חרד המערב.

אך אני טוענת שהאופציות ה'חיוביות' שמספקת הרשת הן אמצעי ההתגוננות הטובים ביותר של כולנו בעיקר מפני שאינן פוגעות כלל בזרימה חופשית של מידע ברשת או בחופש הביטוי.

מאז פרסום התוצאות המקדמיות של הבחירות באיראן, החל זרם בלתי פוסק של עדכונים להצטבר בטוויטר, ביוטיוב, בפייסבוק וברשתות חברתיות נוספות. אך לא מכאן תבוא לדעתי הישועה לחופש הביטוי ולמאבק במשטרים רודניים. בכל אופן, הטוויטר הפך לעת עתה לכלי מאוד יעיל וחשוב והעולם החופשי מתעדכן דרך מסרונים של 140 תווים כל אחד על המתרחש באיראן. עד כדי כך קיבל ערוץ זה חשיבות שאתר הטוויטר דחה את המועד שנקבע מראש לתחזוקתו התקופתית בכ- 15 שעות, והמחאה נמשכת ומתקיימת במועדה ללא הפרעות מיותרות.

כתגבורת לדווחים הבאים מהטוויטר, ובמיוחד בעקבות עזיבתם המאולצת של עיתונאים זרים רבים  את איראן, בלוגרים איראניים משתמשים גם בפייסבוק ומארגנים בעזרתו הפגנות רחוב בטהראן. אחד המפגינים אף עשה שימוש במפות של גוגל כדי לאתר את המיקום המדוייק שבו הציב הממשל האיראני טנקים וחיילים כדי לפגוע במפגינים.

המדיה החברתיים הללו, שדרכם זורמים ה'ביטים הדיגיטליים', לא רק סייעו בידי המפגינים האיראניים במאבקם לעקוף את הצנזורה ולהתבטא בחופשיות; הם סייעו לגייס רבים למתקפה נגד הקואליציה של אחמדינג'אד, בדרך הרבה יותר יעילה מהפגנות רחוב. לא מעט מסרוני טוויטר גם הפנו בקשות עזרה לתומכים זרים, ויעצו להם לחבל באתריו של אחמדינג'אד באמצעות DDoS – A distributed denial of service attack. שפירושו המעשי הוא נטרול שרת של אתר באמצעות שליחת זרם בלתי פוסק ורצוף של שאילתות (queries).

משתמשים אחרים נעזרו לאחרונה גם ב PageReboot שגורם לאתר להתרענן כל שנייה. זו לוחמה סייבר קיברנטית של ממש, שכן משתמשים רבים מפעילים את הטכנולוגיה הזו בעת ובעונה אחת. התוצאה הכמעט וודאית היא נפילת האתר. זה בדיוק מה שקרה לאחרונה לאתרי מדיה רבים של איראן ושל ממשלתה נפלו.
יחד עם זאת, אלו הם דרכים בלתי ראויות. אחרת איך אפשר לחיות עם הפרדוכס שמצד אחד קיימת תמיכה נחרצת בחופש ביטוי וזרימת המידע ומנגד, נחסמים אתרים וזרימת המידע שהם מכילים נחסמת? פרט לכך, לא בטוח שכיום הניצול של אמצעים אלו ובמיוחד של DDoS הוא האופציה הטובה ביותר שבה כדאי למתנגדיו של משטר רודני לעשות בו שימוש. זאת בשל הצורך לגייס משתמשים רבים לפעולה בו זמנית.

הדרך המועדפת למטרת מחאה, שעליה ממליצים בלוגרים לאחרונה, ושגם היא אינה ראויה בשל הפרדוכסליות שבה, היא לשכור זמן שימוש ב botnet, דהיינו, מספר רב של מחשבים נגועי וירוס מאותה רשת, שניתן להפעילם בו-זמנית בשלט רחוק על ידי (botherder). מובן מאליו שניתן כיום לשכור לזמן קצוב כמה botnets גדולים גם כדי להפיץ ספאמים וגם כדי להפעיל DDoS.

הדרכים שפרטתי עד כאן הן בגדר לוחמה סייבר קיברנטית שהיא למעשה חרב פיפיות בשירות כשהיא משמשת את העולם החופשי.

בשלב זה, שיטת לוחמה זו מסייעת למשתמשים בה באיראן ומחוצה לה. הם מפיצים מידע על המתרחש במדינה סביב אירוע הבחירות האחרון ומנגד תוקפים אתרי מידע ממשלתיים של איראן.

ההמלצה לא להשתמש בלוחמה סייבר קיברנטית מציעות דרכים חלופיות 'חיוביות'.

מדובר בחלופות 'חיוביות' משום שאינן פוגעות בחופש הזרימה של מידע כלשהו אלא יוצרות מרחב ביטוי חופשי שעשוי להתגבר על 'קולניותו' של כל מידע אחר הזורם ברשת – אמיתי או שקרי – מה גם שניתן בקלות להדריך משתמשים וללמדם כיצד לעשות שימוש באמצעים אלו. להלן מספר דוגמאות:

דוגמא אחת הינה, הקמת שרת פרוקסי (proxy server). ניתן להקים שרת כזה בקלות. שרת פרוקסי הוא דרך מצויינת לעקוף צנזורה. אופציה זו מסייעת מאוד למשתמשי הרשת לעקוף אתרים חסומים. המשתמש מתחבר לשרת פרוקסי הממוקם מחוץ לאיראן. אמצעי זה משמש כבר את האיראנים ומקנה להם נגישות בלתי מוגבלת לאינטרנט. דוגמא לאופציה 'חיובית' נוספת, המתבררת לאחרונה כטובה, מוצעת על ידי WIRED. האתר מציע לכל הבלוגרים מחוץ לאיראן לשנות נתונים קבועים כדי שהאתר שלהם ייראה כאילו הבלוגר נמצא באיראן בזמן אמת. אמצעי זה מבלבל את ה'אוייב האיראני' המנסה לחסום 'אתרים שפועלים מתוך גבולות המדינה'.

עדיין לא ברור מה יילד יום ואיך תסתיים הפעם המחאה האנטי-רודנית. יחד עם זאת, האפקטיביות של האינטרנט ושל האופציות השונות המשמשות לצורכי מחאה והזרמת מידע למספר רב של משתמשים ברחבי תבל הוכחו מעבר לכל ספק. משתמשים הצליחו להפעיל לחץ על ממשלתם לממש את זכויות הפרט במדינה לדעת תוצאות אמת של הבחירות (יחסית למה שהתפרסם במידע הראשוני).

מעבר לכל, המחאה באיראן סביב תוצאות הבחירות היא תזכורת חשובה לכל שוחרי חופש המידע – את חופש הביטוי ואת חופש העיתונות קשה מאוד לחסום.   
 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נעה  ביום 19 ביוני 2009 בשעה 9:20 pm

  אלו הם דרכים בלתי ראויות""

  לטעמי זה לא בלתי ראוי. אין פה פגיעה בנפש וזה מאוד מינורי בהשוואה לחטאים האחרים של דיקטטורה.

  גדולתה של פעולה כזו היא במסר של עוצמה, באופן שאינו אלים פיזית.

  דובר על זה שמי שעושה פעולות לעזור לאיראנים יוודא שלא יודעים שהוא ישראלי- כי אחרת זה עלול להזיק להם.
  (למשל כל משחקי הפרוקסי שאיני מבינה בהם וכו').

  מה שמעניין יפה בהפגנות האירניות הוא האומץ והלכידות.

  כנראה שהאנשים האלו יותר חופשיים ברוחם ובנפשם ממה שמפמפמים לנו כל הזמן- שהם פרימיטיבים וחסרי תרבות.
  הם בימים האחרונים הפגינו תרבות שאנחנו יכולים במובנים מסויימים לקנא בה.
  המוכנות להלחם על הזכויות שלהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: