'נאום ההתחלות': אובאמה הבטיח 'שקיפות'

האירוע המרכזי שהתרחש אתמול בארה"ב, אינו הגעתם של ביבי ושרה לשיחות מדיניות עם הנשיא אובאמה. היה זה 'נאום ההתחלות' שנשא אובאמה אתמול. הדמוקרטיוּת של ארה"ב שוב מככבת.

 

הדמוקרטיה האמריקנית חוותה עליית מדרגה.
נאומו של אובאמה הוזמן על ידי נשיא האוניברסיטה הקתולית, 'נוטרה-דאם' (Notre Dame). מדוע היו שם הפגנות? איזה  Happy end במלא מובן המילה היה שם? מי יצא נשכר מהאירוע?

 

עשרה נאומים מכוננים ישראליים נבחרו להיכלל בקובץ הנאומים 'נאום לכל עת' המכיל מאה נאומים שנישאו בישראל במהלך השנים. כל העשרה נכללים בפרק שכותרתו  היא "כל ההתחלות":
נאומו של דוד בן גוריון לרגל הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, נאומו של חיים וייצמן לרגל פתיחת האספה המכוננת, נאומו של גדעון האוזנר במושב הפתיחה של דבר התביעה במשפט אייכמן הם בין הנאומים שייזכרו על ידי הדור שחווה את האירועים הללו וגם הדורות הבאים שילמדו עליהם. כולם התרחשו לרגל אירועים חד פעמיים של 'מעברים' להתחלות חדשות.

מסורת עתיקת יומין (שהחלה בסביבות תחילת המאה הקודמת) היא לקיים טקסי סיום לימודים במוסדות אקדמיים בארה"ב. גולת הכותרת של הטקסים הוא 'נאום ההתחלות' (Commencement Speech) הנישא על ידי אישיות ציבורית ידועה ורמת מעלה.  נאומים אלו זכו לא מכבר לכינוי זה כאשר גלומה בו התפישה שמכירה בחשיבות האירוע בחייהם של סטודנטים בוגרי אוניברסיטה והיותו נקודת זמן של התחלות חדשות. ליתר דיוק, סטודנטים המסיימים לימודיהם במוסד אקדמי מוזמנים לטקס שנפתח ב'נאום ההתחלות' שבו הנואם נושא ברכות ומחמיא להם על שבחרו להרחיב את מאגר היידע שלהם. הנואם שם דגש בדבריו על מוטיב ההמשכיות, כדי שהנוכחים יחושו שנקודת הסיום היא גם נקודת ההתחלה של משהו חדש. הנאום נותן ביטוי לעבודה הרבה שהשקיעו אך כל זה נעשה על מנת להכניס את הדברים לקונטקסט עתידי.

רבים מאיתנו האזינו ל'נאומי התחלות' (אלא שלא כך מכנים את הנאומים האלו אצלנו). כבוגריהמוסד האקדמי שבו בילינו כמה שנים טובות, הוזמנו לטקס סיום ושמענו נאומים מפיהם של נשיאי וראשי מחלקות באוניברסיטה ושל אנשי ציבור שהוזמנו במיוחד לטקס הסיום. בארה"ב, מבקשים להבליט שטקסים מסוג זה מציינים מעבר משמעותי מפרק זמן אחד של התנסות ולימוד לפרק הזמן הבא של התנסות חדשה שמלמדת עוד משהו ומוסיפה ידע. 
למרות שמרבית המעברים בחיינו אינם מלווים באירוע מנציח שבו ניתן לחוש סיום והתחלה חדשה, מה שבטוח, בסיום קורסים בצבא ולקראת שחרור, כמו גם בסיום תפקיד במקום עבודה ובסיום לימודים לתואר אקדמי, נישאים נאומים חגיגיים. חלקם עולים בקנה אחד עם הכינוי, 'נאומי ההתחלות'  וחלקם לא.

ברק אובאמה הינו הנשיא השישי שהוזמן לשאת 'נאום התחלות' בפני בוגרי אוניברסיטת 'נוטרה-דאם' בארה"ב. זו אוניברסיטה שנחשבת כמעוז תומכי הכנסייה הקתולית. אובאמה הוא גם הנשיא התשיעי שמקבל תואר לשם כבוד מאוניברסיטה זו. האירוע שהתקיים אתמול ונאומו שם זכו לכותרות ראשיות ולתגובות בתקשורת ובמערכת הפוליטית. הם כיכבו כנושאים המרכזיים שעל 'סדר היום' הציבורי.

מה היה כל כך מיוחד בנאומו של אובאמה?

תעתיק הנאום שנשא אובאמה אתמול – "הרעיון האמיתי של האוניברסיטה" – מצביע על מגוון רחב של נושאים ששולבו בו. אבל לא בזה העניין. העניין המושך תשומת לב הוא התייחסות הנשיא למפגינים שפרצו לדבריו. 
לא כל מי שנכח בטקס והאזין לנאום, עשה זאת מתוך כוונה למחוא כף לנשיא הטרי, שגם קיבל באותה הזדמנות תואר לשם כבוד. הוא אמנם הפתיע את אלו שציפו שאובאמה יטווח בהם במהלך הנאום והכינו לו לשווא מנה גדושה של גידופים. האש כלפיו נורתה, באופן די מפתיע, מתוך זרם קטן של מסתייגים שהתכונן להשמיע קול ביקורתי וזועם נגד מדיניות הנשיא ואמנם עשה זאת בגדול.

האם זהו Happy End? כן, ומיד נבין מדוע.
נקדים ונאמר שלקראת הנאום ערך מרכז 'PEW' סקר דווקא בין הקתולים שבקמפוס אוניברסיטת 'נוטרה-דאם'. המשוב הראה שמתראיינים רבים הביעו דעה תומכת באובאמה. גם סקרי המדיה השונים הראו שהסטודנטים מרוצים מההזמנה שנשלחה לאובאמה לשאת את 'נאום ההתחלות' לכבודם. שכן, מי יתנגד להיות נוכח בטקס מכונן שכזה שבו הנשיא בכבודו ובעצמו נושא את 'נאום ההתחלות'? לא מפתיע שבקרב התומכים נמצאו רבים שדווחו לפני ולאחר מעשה על סלידתם מהמסתייגים, ה'אולטרה שמרנים'. 
המסתייגים מתמקדים בסוגיית הזכות להפלה. אלו הם קומץ אזרחים שמהווים מיעוט שולי אך קולני ביותר. הם יודעים לעשות את המלאכה. הם עושים זאת מזה כ-15 שנה. הם יודעים היטב שאם לא ישמיעו קולם ברמה, לא תהיה להם כל השפעה על מדיניות הבית הלבן. כמאתיים אוניברסיטאות קתוליות קיימות ברחבי ארה"ב. נוטרה-דאם היא אחת מהן. במדינה שבה חופש הביטוי הוא בבחינת "ייהרג ובל יעבור", הייתה לגיטימציה מלאה לקבוצה, כמו זו שהפגינה את מחאתה במהלך הנאום אתמול, להעביר את המסר הקתולי האולטרה-שמרני שלה בסוגיית הזכות להפלה. חברי הקבוצה ששו לנצל את ההזדמנות. מבלי להיכנס לפרטי המתחים השוררים בין הזרמים הקתוליים ותורותיהם, זו הייתה הזדמנות חייהם של המיעוט הזועם להשמיע רעש גדול. ידוע שאובאמה מתנגד לאיסור הדתי נגד הפלות, נהפוך הוא, אובאמה מבין את הצורך של כל משפחה אמריקנית ומנסח מדיניות שתעזור לנשים לתכנן את גודל המשפחה הרצוי להן.

הפואנטה של כל זה – בהפוך על הפוך, אובאמה זכה בהוקרה ובאמון, גם כמנהיג אומה וגם כדמות המובילה את הדמוקרטיה המערבית הגדולה ביותר. מה היה המעשה שכתוצאה ממנו מגיעות לו המחמאות האלו?

בתום הנאום המדובר, העביר אובאמה את תעתיק הנאום שנשא, לידי גורמים ציבוריים כמו הבית הלבן והתקשורת, כשהתעתיק כולל בתוכו את גוף הנאום וגם את טקסט קריאות הביניים של המפגינים במהלך הנאום.
קריאות הביניים של מפגינים שהוכנסו לתעתיק הנאום שנמסר לתקשורת

ההבטחה שנתן אובאמה לבוחר האמריקני, שהוא "יהפוך את הבית הלבן לשקוף יותר", הפכה להבטחה קונקרטית והתמלאה.

בניגוד לביקורת ש'חיפשה' את אובאמה בתחילת כהונתו (ר' קריקטורה לגבי שקיפות, בבלוג My personal Litmus, מסוף ינואר, 2009), כשבחר להעביר לידיעת התקשורת והציבור האמריקני במסמך רשמי כל מילה שלו וכל מילה שהשמיעו המפגינים נגדו במהלך הנאום, ובכך העניק משקל שווה לדבריו ולהתבטאויותיהם, מילא אובאמה הבטחה ורשם לזכותו אירוע מקורי הממחיש מהי 'שקיפות'.

'נאום ההתחלות' שלו, בכל אופן, ייזכר לא רק בשל היותו טקסט מצויין ללימודי רטוריקה. האירוע כולו ייזכר כעדות לכך ש'שקיפות' נחשבת בעיני הנשיא כערך מרכזי. יום יבוא ומישהו יבדוק ויתעד את ציוני הדרך בהתפתחות הדמוקרטיה בארה"ב, ויעיין בערך 'שקיפות'. לאובאמה יינתן אז ציון לשבח על כיבוד הזכויות הבסיסיות של האזרח, במיוחד זכותו לדעת, שהפכה לקלישאה במקומותינו.

מי אם לא ביבי צריך להפנים את המחווה לדמוקרטיה שבאה לידי ביטוי אתמול, במיוחד ערב השיחות שהוא מתעתד לקיים עם הנשיא ופמליית הבית הלבן? אם יוכיח שהוא מעריך 'שקיפות' ופועל לקיים אותה, חסידיו ומתנגדיו של ביבי יוכלו אז לדעת שבמישור החשוב של שקיפות הממשלה אין ויכוח ביניהם.

  

 

2 תגובות על ״'נאום ההתחלות': אובאמה הבטיח 'שקיפות'״

 1. א. קצת מביך שאת מייחסת שקיפות ו"דוגמא לדמוקרטיה" לאובאמה כשהוא עושה דבר סטנדרטי ש*כל* נשיא (והרבה נושאי תפקידים אחרים) עשה ויעשה אחריו – דהיינו לספק לתקשורת את הטקסט המלא של נאום *פומבי* שהוא נושא – בעוד שהקריקטורה שאת מביאה בדיוק מבקרת את ההבדל בין הבטחות המועמד אובמה למעשי הנשיא אובמה בנושא שקיפות.

  ב. אם את עוקבת אחרי התקשורת האמריקאית את בטוח תשימי לב שחיצי הביקורת כרגע המופנים נגד אובמה נוגעים לחוסר השקיפות בשני נושאים שטיפטיפה יותר חשובים מטקסט של נאום.

  הנושא הראשון הוא המהפך בעמדת הממשל לפרסם תמונות של עינויים בעיראק שבוצעו ע"י הכוחות האמריקאים. בתחילה אובמה הודיע שהתמונות יפורסמו בגלל הצורך ב"שקיפות" אבל באיזשהו שלב הוא הפך כיוון וכעת הוא מתנגד לפירסום. כמו כן הוא מסרב לפרסם תזכירים של ה CIA בקשר לפרשיות העינויים (מי ידע, מה ידע ומתי),הוא מסרב לומר מה יעלה בגורל העצורים בגוונטנאמו אחרי שמחנה המעצר יסגר וכמו כן הוא החליט להמשיך עם הטריבונלים הצבאיים (שחוסר שקיפות זה חלק ניכר מהסיבות למה הוא הבטיח לבטל אותם כמועמד).

  הנושא השני הוא כספי ה TARP וכספי ה"עירור הכלכלי" שלאף אחד אין מושג עדיין ע"פ איזה קריטריונים הכסף מחולק ולמי. לא בדיוק שקיפות כשמדובר ב 2 טריליון דולר.

  ג. לגבי התייחסות אובמה למפגינים: הופעת אובמה בנוטרה-דאם היא דיון ציבורי שנמשך בערך מהרגע שהוא הוזמן. כמה וכמה ארגונים קתוליים הודיעו שהם יפגינו במשך הנאום. כל הקטע הזה לא בא בהפתעה. לא להתייחס לפרשה בכלל בנאום זו טעות שאפילו טירון פוליטי יודע לא לעשות.

  ד. מתנגדי ההפלות בארה"ב הם אולי מיעוט, אבל בהחלט לא מיעוט זניח, והתמיכה בהפלות מלאה בניואנסים. למשל רוב האמריקאים תומכים בהפלה כדי להציל את חיי האם אבל רובם גם מתנגדים להפלה שמטרתה סיום הריון לא רצוי. שיעורי ההתנגדות להפלה עולה לשיאים כאשר מדובר בהפלה בטרימסטר האחרון להיריון.

  ה. "זו אוניברסיטה שנחשבת כמעוז תומכי הכנסייה הקתולית".
  האוניברסיטה הזו היא לא "מעוז של תומכים" – זה כמו לומר שסניף הבנק השכונתי הוא "מעוז תומכים" של סניף הבנק המרכזי.
  נוטרה-דאם היא חלק רשמי של הכנסיה הקתולית – ובאופו יותר קונקרטי היא חלק מהמסדר הישועי שהקים אותה כחלק ממטרות המסדר.

  ו. "כמאתיים אוניברסיטאות קתוליות קיימות ברחבי ארה"ב. נוטרה-דאם היא אחת מהן"

  זה כמו להגיד ש1000 ספינות קיימות בצי האמריקאי, נושאת המטוסים היא אחת מהן". עובדתית זה נכון, אבל זה מפספס לחלוטין את החשיבות העצומה שיש לנוטרה-דאם במערך החינוך הקתולי והפוליטיקה הקתולית הפנים-אמריקאית.

 2. שהתמקדתי רק באירוע המסוים הזה, בשל הטריות שלו בהוויה היומיומית שלנו, טרום השיחות עם נתניהו. רצוני לחזור ולהדגיש שהתעתיק הטקסט שנמסר מכיל גם קטעים "פורצים" מתוך הקהל. ולא סתם קטעים אלא כאלו שמעידים על התיחסות נקודתית אליהם מצד הנשיא.
  באשר לכל השאה, יש לי אולי "חור בהשכלה" משום שאינני עוקבת עד כדי כך אחר התקשורת – מעקב רוחבי- בעניין הספציפי של השקיפות. הקריקטורה לדעתי נכונה למקרה בודד שכן זו מטרתה להגיב נקודתית.
  חשוב להעלות את סוגיית השקיפות בכל הזדמנות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.