חשבתם ש'אמא' יש רק אחת?…

רשימה זאת נכתבה אמנם ביום בו חל חג פורים, אבל היא מצביעה על שינוי אמיתי המתחולל בעולם המושגים של ילדינו. למשל, הביטוי *'אמא' יש רק אחת* שייך, נכון לעכשיו,לעולם מושגים שהולך ואובד עליו הכלח באזורים מסוימים בישראל. יתר על כן, להלן מקרה של ילד הלומד בכיתה ב' שנזף במורתו והעמיד אותה מיד על טעותה באומרו: "לא נכון, יש ילדים שיש להם שתי אמהות".

את המשפט הזה שמעתי במסגרת ביקור שערכתי ביום המשפחה, בבי"ס 'ניצנים' במודיעין, בכיתה ב'. ההערה נאמרה בצורה הטבעית ביותרוהיא דוגמא בלבד לתמורות המתחוללות בתרבות בת זמננו.

מעשה שהיה, כך היה

ביום המשפחה מזמינים הילדים את הוריהם וקרוביהם לחגוג במסגרות החינוך שלהם את היותם משפחה. הילדים יודעים מדוע חוגגים את יום המשפחה. כי משפחה היא מוסד חשוב, לכל אדם וגם לילד. משפחה זה מוסד המעניק אהבה, תשומת לב, תמיכה, עניין. המשפחה דואגת למלא צרכים פיזיים ונפשיים של בני המשפחה, היא מושיטה לנו עזרה ועוד. כל חגיגות המשפחה הנערכות בבתי הספר אמורות לשקף את תמצית הדברים האלו. כך ילמדו הילדים להעריך את המסגרת המשפחתית, את ההורים, את האחים, ושאר הקרובים השייכים למשפחה.

בחגיגה שבה השתתפתי היה עליז ושמח, הריקודים והשירים זרמו בשטף וברצף עד שהמורה ציינה: *'אמא' יש רק אחת*;… *'אבא יש רק אחד*… ואז, איכשהו נקטעו דבריה. אחד הילדים השחיל הערה שנאמרה בקול רם ובוטח: "לא נכון, יש ילדים שיש להם שתי אמהות!"

המורה לא איבדה את העשתונות. אני חייבת להודות שחשתי מעט מצוקה. אבל המורה המשיכה בטבעיות, עברה לסדר היום ובדיבור קולח וזורם אמרה, "נכון ילדים, יש לעתים משפחות שבהן לילדים יש שתי אמהות, ויש גם מקרים של משפחות שבהן לילדים יש שני אבות."

הילדים הנהנו, זה נשמע להם נכון והגיוני.

חשבתי על זמנים אחרים, על חברות אחרות, ואולי אפילו על קהילות אחרות כאן בישראל. חשבתי גם על האופן הטבעי שבו נאמרה ההערה מפיו של ילד מכיתה ב', בבי"ס יסודי, המכיר את המציאות לא מפני שיש לו שתי אמהות בבית. הוא שמע שישנם מקרים כאלו מהמבוגרים, או אולי הוא מכיר ילדים בסביבה שיש להם שתי אמהות.
==============================================================
ובאותו עניין ממש, היום נסגר מעגל –  

ד"ר עמית קמה ופרופ' עזי אבן נישאו בטקס אזרחי בקנדה, בשנת 2004. לפני מספר שנים אימצו השניים את יוסי ולפני יומיים נסגר המעגל המשפחתי. בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן נתן תוקף רשמי להורות של עמית ועוזי לבנם המאומץ יוסי. הרי לכם פסק תקדימי של אימוץ כדת וכדין.

יוסי, שבחר בשם המשפחה אבן-קמה בהיותו בן 18, יוכר מהיום והלאה באופן רשמי כיוסי אבן-קמה.

בהמשך לדברים שנכתבו לעיל, ליוסי אבן-קמה יש שני אבות.

שיהיה במזל טוב להורים ולבנם המאומץ.

 

==============================================================
סיכומו של דבר
אם יש לכם ילדים במערכת החינוך ואפילו בפעוטון או בגן הילדים, הקשיבו למה שהם מספרים לכם. עולם המושגים שלהם מכיל, באופן טבעי, את התמונה המשפחתית שתיארתי כאן, וכדאי שתפנימו את עולם המושגים שלהם במהירות, כדי שלא יביכו אתכם ויאמרו לכם שאתם "חסרי יידע" (אבל בצורה הרבה יותר בוטה…).

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

  • לינוי  On 10 במרץ 2009 at 4:05 pm

    אמא שלי עובדת כיועצת חינוכית באחד מבתי הספר במרכז תל אביב. בתחילת כל שנה היא מבקשת מהמורות לשלוח אליה ילדים שיש להם זוג הורים, אם ואב, שעדיין נשואים, כדי שהיא תוכל להסביר להם שלמרות החריגות הם בסדר…

  • תרצה  On 10 במרץ 2009 at 5:31 pm

    טוב לדעת. תל אביב הייתה תמיד חוד החנית של העתיד הרחוק.

Trackbacks

  • By יום המשפחה « הוזה מִלִים on 4 בפברואר 2011 at 3:57 pm

    […] השייכות למשפחה והינוקא מחרה-מחזיק אחריה. פעם זה היה "אמא יש רק אחת" ועם השנים וההתפכחות למציאות – גילינו שלמשפחה פנים […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: