הנואם הכריזמטי – ברק אובאמה

הבעייה המרכזית של כל נואם, בין אם הוא אישיות פוליטית, גאון פיננסי, יו"ר ועד עובדים או מרצה באקדמיה, הוא הסיכוי שדבריו ישעממו שכן, דבריהם נמשכים לאורך זמן הרבה מעבר לשיחה ממוצעת. אך לא רק עניין הזמן מטריד אלא עצם העובדה שבדרך כלל מפגש שמתנהל בו שיח מאפשר לכל הצדדים להתבטא. לעומת זאת, נאום מן הסוג שנשא אמש אובאמה אינו מאפשר לספק מעמד שווה לנואם ולקהל. אם אין לקהל הזדמנות להשמיע דעה, אין לו תמריץ להקשיב לנאום. איך בכל זאת ניתן להגביר את הקשב? אם הדובר מספיק מיומן בהתבטאות בעל-פה, ללא עזרה של קריאה מן הכתב, יש מצב של קשר עין ו"פיקוח" על הקהל. בנוסף לכך, כאשר הדובר מאפשר לקהל להתבטא בתורו באמצעות מחיאות כפיים, הקהל חש עצמו כ"משתתף פעיל" ושותף לסיטואציה. זוהי מעין חלופה מספקת לתגובה המילולית שנמנעת מהקהל בעת השמעת נאום.

חקר נאומים של דוברים מיומנים העלה שישנם 'טריקים' לניהול מחיאות כפיים והזמנתן מהקהל. נואם שיודע כיצד להפעיל את הקהל זוכה גם להיחשב כנואם "כריזמטי". וככל שהוא מצליח בכך יותר, כך הכריזמה שלו בעיני קהליו הולכת ומתגבשת יותר.

נאומו של נשיא ארה"ב ביום ג' (24.2.09), ברק אובאמה ,בפני שני בתי הקונגרס הוא דוגמא למקרה נדיר שבו אישיות פוליטית מצליחה להגביר את רמת הקשב בקהל עד כדי יצירת צורך פנימי להגיב ולהשתלב בדו שיח, ובאין דרך אחרת עושה זאת הקהל באמצעות מחיאות כפיים מוזמנות. דהיינו, 'הזמנה' באמצעות סימני דיבור וטון הדיבור. הטריק המוצלח מכולם הוא, מחיאות כפיים לכאורה 'לא-מוזמנות'. רק נואמים בעלי כישרון יודעים כיצד להזמין מחיאות כפיים תוך שימוש בהדגשים שהקהל יודע לזהות אותם. לדוגמא, שימוש בהנגדה, או חזרה משולשת על רעיון באמצעות מלים נרדפות. וגם אז, מי שמצליח להפיק מהקהל רצף של עשרות מקבצי מחיאות כפיים במשך נאום שנמשך פחות משעה, נחשב כסיפור הצלחה. לעומת זאת, נדירים המקרים בהם מחיאות הכפיים קוטעות את דברי הנואם בשל הרצון העז להגיב (חיובית).

70 פעם הריע הקהל במחיאות כפיים לשמע דבריו של אובאמה. שמונה פעמים מתוכן היו (כביכול) מחיאות כפיים בלתי צפויות ולא מוזמנות. לצופה מן הצד לא נותר אלא לחשוב שהקהל טעה ומחא כפיים באמצע משפט, אבל המחקר מראה שנואם מיומן מצליח להסוות אסטרטגיה זו כך שתיראה בלתי מתוכננת מראש. אם מצב כזה מתרחש, הקהל עוצר את מחיאות הכפיים. הקהל מבין שהקדים וקטע את הנואם באמצע המשפט או הרעיון, אך ממשיך להמתין בדריכות רבה לאפשרות הראשונה לפרוק את האנרגיה. בהזדמנות הראשונה הבאה, לאחר שניתן 'האות' להגיב במחיאות כפיים, הן נעשות במלא המרץ ומגיעות לשיאים גם בעוצמתן וגם במשך הזמן, מה שמותיר רושם שהנואם  כריזמטי מאין כמוהו.

מעורבות קהל בתי הקונגרס בדברים שנשא הנשיא ברק אובאמה בפניהם ובפני האומה, עלתה פשוט על גדותיה. המקרים הבודדים הדומים לכך, שתועדו בעולם המערבי, כאשר תוך כדי הנאום פרץ הקהל לדברי הנואם במחיאות כפיים כדי לזכות את הנואם במשוב חיובי ולסמן לו עד כמה דבריו נכונים, שייכים לדמויות כמו נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ון קנדי, וראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט ת'אצר וחברים בודדים נוספים בבית הנבחרים של בריטניה.

הקהל שאייש את האולם, משני בתי הקונגרס, היה הקהל המיידי שלו שהפך ללא תכנון מראש לשותפו לשיח. אובאמה הוביל במשפטי מחץ והקהל השיב במחיאות כפיים ולעתים אף השתמש בפרצי צחוק של הנאה כתגובה הולמת. במקרים מסוימים בהן נראה כאילו מחיאות הכפיים אינן במקומן, נדמה היה שמתקיימת תחרות בינו לבין מחיאות הכפיים של הקהל, ואז "נאלץ" אובאמה לשוב ולחזור על המלים שנאמרו בזמן מחיאות הכפיים, כדי שדבריו ייקלטו במלואם, בצורה הבהירה ביותר שאפשר. מקרים אלו מייצגים אירוע יוצא דופן, המעניק הילה של נואם כריזמטי לדובר. מי שהתברך בכישורים אלו אשריו וטוב לו.

בדרך כלל אירועים שכאלו, הפותחים את תקופת העבודה המשותפת של הרשות המבצעת והרשות המחוקקת, המצב השכיח הוא מיעוט של מחיאות כפיים אם בכלל. זכור לנו היטב נאום ההכתרה של בנימין נתניהו בשנת 1996. מלווה על ידי רעייתו, שרה נתניהו, דבריו הניבו מחיאות כפיים כגון מחיאות כפיים, שריקות וצעקות "היידה ביבי". הקהל היה משולהב. ככלל, לא זכור אף נאום של ראש ממשלה בהיסטוריה הקצרה של ישראל שבו, באולם המליאה של הכנסת יתרבו ההפסקות בשל מחיאות הכפיים של חברי הכנסת הנוכחים באולם. היו מקרים, לעומת זאת של קריאות ביניים ציניות, עקיצות בדרך כלל, ומחיאות כפיים רק בסוף הנאום. בדרך כלל, חברי כנסת או פרלמנט ממתינים להזדמנות הראשונה לעוט על הטרף, במיוחד אלו מן האופוזיציה.

אובאמה הוכיח החל מהמשפט הראשון שהוא יודע לאן הוא מוביל את העם. הוא גם ידע איך לפרט בפני קהליו את הדרך שלו. הוא הראה בקיאות בסדרי העדיפויות של העם שלו והציב עצמו כ כשווה בין שווים מול העם. כשאמר מה שאמר על הפרנסה ומקומות העבודה, היה ברור לו שכל אדם בוגר יודע שעבודה קבועה ומשכורת הם הבסיס לכל שאר התכניות. המילה "ג'וב" בנאומו של אובאמה הייתה גם הטריגר הראשון ששבה את ליבם של נבחרי העם אמש. כולם הבינו היטב מהו האני מאמין העליון שלו מיד עם תחילת דבריו, "… יצרתי ממשלה רחבה, סיפקתי ג'ובים לרבים לא מפני שרציתי אלא מפני שידעתי שרק כך נוכל לשאת בעול האתגרים, כאשר האתגר הראשון הוא לגרום לכך שיהיו כמה שיותר מקומות עבודה בארה"ב".

כיצד ייווצרו מקומות עבודה למובטלים? "אומה שהוכיחה בעבר שהיא מסוגלת להוציא מקרבה מדענים מובילים, יזמים יצירתיים וחדשניים ועובדים מסורים, מסוגלת לשפר את עתידה… התנאי הוא כמובן להודות בכך שהאחריות על העתיד הרחוק הייתה מאיתנו והלאה”, אמר אובאמה והסביר, "פעלנו זמן ממושך בלי לקחת אחריות על מה שעלול לקרות. קנינו בתים בלי לבדוק האם נוכל לעמוד בתשלומים לאורך זמן. צרכנו בלי סוף דברי מותרות. כעת עלינו לקחת אחריות, לצמצם את הבזבוז ולחזור בהדרגה למעגל העבודה במלוא המרץ ומתוך מודעות לאחריות העצמית."
================================================================

את פרטי נאומו העיקריים, אלו שזיכו את אובאמה במחיאות כפיים ובמיוחד בכריזמה, ניתן לקרא בהמשך:

 • כשדיבר אובאמה על הטעות של העם, על ההתנהגות הבלתי אחראית באשר להשקעות ואמר, "כל כסף פנוי הושקע אצל בעלי ההון במקום לדאוג לעתיד העם", הוא שוב זכה למחיאות כפיים, למרות שעדיין לא סיים את הרעיון. היה עליו לחזור על דבריו האחרונים לפני שיוכל לסיים את הרעיון – "במקום לקבל החלטות משמעותיות באשר לעתידו הכלכלי, ההחלטות נדחו מעת לעת בלי לקבל תשומת לב".
 • מה שזיכה את אובאמה במחיאות כפיים רמות במיוחד, שקטעו את דבריו, הייתה ההבטחה שמקבלי קצבאות אבטלה ייהנו מהארכת התקופה של תשלום הקצבאות. אובאמה נאלץ לחזור פעמיים על המילים "אמריקאים שאיבדו את עבודתם בתקופת המיתון".
 • כעת הוא מתפנה לדבר על אשראי ומכריז: "אין כלכלה בלי אשראי.." וזוכה למחיאות כפיים באמצע דבריו, מה שמחייב אותו לחזור פעמיים על הפנייה הישירה לעם "ראו, ראו… (מחיאות כפיים) ראו והקשיבו, אין כלכלה בלי אשראי."
 • בנושא ההלוואות מבנקים שקיבלו תמריצים, אמר אובאמה: "נדרוש מהם לספק הלוואות לכל משלמי המיסים", שוב מחיאות כפיים. וכן,… (מחיאות כפיים קוטעות את דבריו) … כן, עברו הימים שמנהלי הכספים של הבנקים ירפדו את עצמם על חשבון האזרח הקטן. הימים הללו עברו מן העולם".
 • "סך הכל", אובאמה ממשיך, "התכנית איננה תכנית של סיוע למפעלים ובנקים אלא סיוע לעם עצמו" – שוב מחיאות כפיים הדורשות מאובאמה לחזור שוב על המשפט בשלמותו.
 • "יש לנו אחריות נוספת כלפי ילדינו – אל לנו להוריש להם את החוב שצברנו.. (מחיאות כפיים)… ברור לי שלפחות כאן אפשר להסכים איתי (פרץ צחוק) בנוגע לגרעון (מחיאות כפיים הדורשות ממנו לחזור על המשפט "בנוגע לגרעון של המדינה"). "דבר זה הינו קריטי." (מחיאות כפיים).
 • אובאמה מעיר גם לגבי ישראל: "כדי להגיע להסכם קבע בין ישראל ושכנותיה, מינינו שליח מיוחד שיהיה אחראי מטעמנו לבצע את המשימה." וזהו ומיד הוא עובר למישור הכללי, "משום שעל מנת לעמוד באתגרים שמציבה בפנינו המאה ה-21 – החל מטרור והפצת נשק גרעיני, מגפות ומתקפות על אתרי אינטרנט וכלה בעוני מחפיר – על ארה"ב לחזק בריתות קיימות ולכרות בריתות חדשות… למשל, בתחום הכלכלי ארה"ב משתפת פעולה עם מדינות ה-G20 … (אין מחיאות כפיים… הקהל התעייף).
 • יש לזכור שאובאמה עומד פנים אל פנים מול קהל דמוקרטי ורפובליקני והוא מודע לחילוקי דיעות קיימים ואפשריים. הוא חייב לפיכך להתייחס לאפשרות שההסכמה ביניהם היא הישג: "כן, אני מודע לכך שלא השגנו הסכמה מלאה על הכל, בינתיים (צחוק). דרכינו בוודאי יתפצלו מספר פעמים בהמשך. ויחד עם זאת ברור לי שכולכם כאחד אוהבים את המדינה (מחיאות כפיים), אני בטוח בזה…".
 • לסיום הנאום אומר אובאמה, "תודה לכם. מי יתן והאל יברך אתכם ואת ארצות הברית של אמריקה" (מחיאות כפיים).
  ================================================================

לא די בכך שאובאמה הוא מקרה נדיר שממחיש את כוחו באמצעות מחיאות כפיים "בלתי מוזמנות", הוא גם הופך למנהיג הכריזמטי בעיתוי הנכון לאמריקה ולעולם כולו המצוי בתקופת משבר –

שכן, אמר פעם מלומד בשם מקס וובר, שבשעת משבר דרוש מנהיג כריזמטי. לא מנהיג מסורתי ולא מנהיג רציונלי, מנהיג בעל כריזמה הוא הטיפוס האידיאלי בתקופה הקשה העוברת כעת על ארה"ב והעולם המערבי.

מבחינות אלו, הנאום שנישא אמש בוושינגטון הציב את אובאמה בעיני עמו ובעיני העולם כמנהיג בעל כריזמה לעילא ולעילא, מנהיג שיוביל, מנהיג המשכיל לספק פתרונות, ובקיצור, האור שבקצה המנהרה.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גיל  ביום 26 בפברואר 2009 בשעה 8:45 am

  נאום בפני שתי בתי הקונגרס תמיד זוכה לאינספור מחיאות כפיים (כל שנה יש את הנאום על מצב האומה בינואר) האם יש איזו אינדיקציה שהוא זכה ליותר מחיאות כפיים מנשיאים אחרים במצב דומה?

  צריך גם לשים לב שראו בבירור שרק הדמוקרטים מחאו כפיים בעוד הרפובליקנים לא. מכיוון שהדמוקרטים שולטים בשני בתי הקונגרס הגיוני שיהיו הרבה יותר מחיאות כפיים מאשר קונגרס לעומתי.

  ובלי קשר לזה, אובאמה נואם מחונן ויש לקוות שהמעשים שלו יהיו טובים כמו הנאומים שלו.

 • תרצה  ביום 26 בפברואר 2009 בשעה 9:15 am

  תודה לך גיל על התגובה
  נכון שבדרך כלל הנאומים מן הסוג הזה זוכים לתשואות מרובות יחסית, לא כל שכן כאשר הנואם הוא מחונן.

  שמתי לב במיוחד למחיאות הכפיים שקטעו את דבריו ובמחקרים שמציינים שהמקרים הבודדים בהיסטוריה של הפוליטיקה המערבית שעשו זאת באו ממקום של תכונה טבעית ולא ממקום של כישורים.

  כמובן, יש לקוות שרק טוב יצא מכל זה

 • תרצה  ביום 26 בפברואר 2009 בשעה 9:20 am

  המחקרים מציינים שמי שזוכה למחיאות כפיים בלתי מוזמנות, עם אפקט של ציפייה דרוכה מצד הקהל למקום שסוף סוף אפשר יהיה לפרוק את המתח באמצעות מחיאות כפיים סוערות, הוא אדם שניחן בכישרון לסחוף קהל
  זהו כישרון מולד ולא כישורים נרכשים.

 • מיכאל  ביום 26 בפברואר 2009 בשעה 9:21 am

  רשימה מעולה!

 • תרצה  ביום 26 בפברואר 2009 בשעה 9:54 am

  גם הנאום היה מרהיב

 • יואב  ביום 26 בפברואר 2009 בשעה 12:50 pm

  אובמה אכן כריזמטי בצורה יוצאת דופן. יתכן שזה בזכות רק מי שהוא, אבל גם יתכן שזה עקב הניגוד הגמור שמצטייר בינו לבין הנשיא הקודם.

  בעיני, אחד הדברים המרתקים והחשובים בתפקוד שלו עד עתה הינו האופן שבו הוא פועל לשלב את העם כולו בחזון שלו ופועל (לפחות לכאורה בשלב זה) בשקיפות מלאה.
  זה בא לידי ביטוי בהצהרה שחוקים יעמדו לרשות הציבור לעיון ולתגובה באינטרנט לפני קביעתם ובאופן שבו כל התהליך הכלכלי שהוא מתכנן מוצג לציבור בפרטיו באתר שמוקדש לנושא, כולל לו"ז מפורט וגרפים פשוטים על חלוקת הכספים המתוכננת. אם השקיפות השלטונית הזו תממש את ההבטחה שלה, יש לזה השלכה נהדרת מבחינת צורת העבודה העתידית של מדינות דמוקרטיות בכלל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: