סיקור החדשות ממומביי

הרשימה נכתבה תוך כדי צפייה במשך שעתיים, היום בשעות הצהריים, בחדשות רשת ה- CNN, שעסקו, מאז אתמול בלילה, בסיקור המגה-פיגועים במומביי, הודו. פיגועים אלו הוגדרו בשידור זה כ"אירוע מן החמורים שידע המערב עד כה". ההודעה בדבר לקיחת אחריות על סדרת ההפצצות והריגת אזרחים ותפישת אחרים כבני ערובה הגיעה מדובר של אנשי המוג'הדין – ליתר דיוק, פלג קטן של המוג'הידין שנקרא Deccan Mujahideen . בשלב זה, (27.11 שעה 12:00 בצהריים) יש 101 הרוגים ו- 314 פצועים.  איש אינו יודע בוודאות פרטים אודות ארגון בשם כזה ויש מספר השערות. מה שבטוח – ויקיפדיה באנגלית פתחו היום ערך חדש על "דיקן מוג'הידין", המסביר מקור השם, השערות לגבי הארגון, והבהרות שהערך עשוי להשתנות בהתאם לחשיפת פרטים נוספים. 
 
הצפייה בסיקור נובעת לא רק מהחשש לגורלם של אזרחים תמימים. שעתיים רצופות של צפייה בשידורי ה-CNN חשפו בפני את הסטטוס של המדיה הישנים והחדשים כאחד, בשעת חירום עולמית-מקומית שכזו.

שכן, השתתפו בסיקור הטלוויזיוני הזה של ה-CNN, מגוון של מדיה חדשים.

המחשב באולפן הטלויזיה לא פסק מלקבל מיילים  וכותרות לסיפורים הקשורים לאירוע. מגיש החדשות ניהל שיחות באמצעות הסקייפ, הטלפון הנייד שלו וגלישה בפורומים, בלוגים וכן הלאה בו-זמנית.
בלוגרים מרחבי העולם נידבו שפע של מידע, חיפשו ידיעות אצל אחרים, הוסיפו תמונות שצולמו בטלפונים ניידים באזורי פיגועי הטרור במומביי. עיתונאות אזרחית במיטבה!
 
בשיחת סקייפ עם אחד מבני הערובה בשעת צהריים מאוחרת סיפר האיש לכתב שבאולפן על המתרחש שם. הכתב הוסיף לדווח על כך שמידע רב מסתובב ברשת באמצעות טכניקת הטוויטר – המאפשרת העברה מיידית של מידע. תמונות עדכניות ביותר זורמות לאולפן ה- CNN באמצעות המדיה החדשים, והן ממלאות תפקיד מרכזי, אם כי לא כל כך איכותי, בסיקור.
 
תמונה של מלון הטאג' מהאל במומביי מעלה תמרות עשן, תצלום וידיאו חובבני של פטרולים של אנשי הביטחון ההודים שמסיירים ברחובות מומביי ועוד.
השדר מדווח – בין ההרוגים, מספר נתינים זרים.

כאמור, רשימה זו נכתבת תוך כדי מעקב אחר הסיקור, במשך שעתיים רצופות בצהרי היום, ואחר השימוש במדיה החדשים בסיקור. שיחת סקייפ נוספת מתקימת בין השדר באולפן  לבין עורכת דין מהודו. המטרה שלה היא הצלת נפשות באזורי הפיגוע. היא מציעה מקום מקלט ומחסה לנמלטים ממוקדי הפיגוע. לדבריה, קיבלה אינספור תגובות דרך האימייל. היא מדווחת על הפסקות החשמל והמיזוג מעת לעת. וכאשר אין חשמל, אין אפשרות לספק מידע באמצעי התקשורת כמו הרדיו והטלוויזיה. הדרך היחידה להשגת מידע בשעת חירום כזו היא דרך הניידים או הלפטופים שאיכשהו מצילים  את המצב.
 
שוב מספקת רשת ה-CNN צילומי חובבנים מרחובות העיר. הדרמה נמשכת כבר 16 שעות. איש אינו יודע מהו היקף הנזקים ברחבי העיר הגדולה. כתבת של ה-  CNNניצבת לא רחוק מבניין הטאג' מהאל ומספרת לצופים (בעיקר) על בריחת האוכלוסייה מהאזור. מדווחים גם שכוחות הביטחון ממשיכים להניס את החמושים מבתי המלון. הנה נשמע פיצוץ אדיר מהמלון. כתבים מתרוצצים כדי להשיג עוד מידע והם סורקים גם את בתי החולים.
 
השילוב הסוריאליסטי בין צילומי ה-CNN ומצלמות הניידים מדהים. איזו הרמוניה, איזה שיתוף פעולה, איזו יעילות בשימוש בטכנולוגיות השונות!
 
מדווחים שהתוקפים מנסים לצוד בעלי אזרחות בריטית ואמריקאית.
ראש ממשלת הודו משדר נאום לאומה ולעולם כולו. השידור מועבר ברשתות טלוויזיה, באינטרנט (כולל אתר ה- CNN). ולפני כן עוד דווח שבידי התוקפים נמצאים בני ערובה רבים. שומעים את המסוקים החגים מעל שמי האזור, ככוח עזר. גם הסירנות של האמבולנסים הממתינים לפינוי נפגעים בעת הצורך נשמעים ברקע.
אני גולשת ל-YNET וקוראת דווח קצר על הדרך שעשו החמושים עד למומביי. הם הגיעו לכאן מכיוון פקיסטן, דרך הים. המבזק החדשות האחרון מדווח שמשרד החוץ שלנו יודע בוודאות על 10-15 בני ערובה המוחזקים בידי התוקפים. ייתכן שיש יותר. עדיין ממתינים לישראלים נוספים הנמצאים באזור שייצרו קשר עם קרוביהם בישראל ויודיעו מה עלה בגורלם.
 
ראש ממשלת הודו עדיין לא עלה לשידור וכתב ב-CNN מדווח בינתיים על שיחה מטלפין נייד שקיבל מאדם בעל אזרחות אוסטרלית. הוא מספר לכתב כיצד נלכד במסעדה יחד עם אחרים ונמלט החוצה דרך החלון. אחרים התחבאו מתחת לשולחנות.
 
ראש הממשלה סוף סוף עולה לשידור כשהוא בלבוש מסורתי. עם כיסוי ראש מסורתי על ראשו, הוא מרגיע את הציבור. למרות שקשה מאוד להבין אותו בשידור, זהו אחד האילוצים של סיקור שכזה, האיכות משלמת מחיר כשמהירות הפצת עדכונים חדשותיים חשובה יותר.  Singh – ראש ממשלת הודו, מתאר את מתקפות הטרור של היממה האחרונה כמתקפות איומות (Horrific). הוא משבח את פעולות המשטרה עד כה.
 
לפי צוות פרשני ה- CNN, הארגון שלקח על עצמו את האחריות לפיגועים במומביי מחוברים לרשת מסועפת בינלאומית שפועלת בהשראת אל קאעידה.
  
עסקים ומוסדות ציבור וחינוך סגורים היום עקב המצב. לפתע נשמע פיצוץ נוראי וכתבת ה-CNN שניצבת בחזית מלון הטאג' מסתלקת מהשטח. העשן מיתמר שוב מעל המלון.
מצב לא יציב. אין לדעת מה יקרה עוד רגע.
 
לאזור הבעייתי הגיעו כתבים רבים מרשתות שונות. האם בין הלכודים יש מישהו שיכול ליצור קשר אלחוטי-אינטרנטי?
נכון לעכשיו, בני הערובה לכודים מבלי לדעת מתי ישתחררו.
 
כוחות הביטחון מדווחים בינתיים שאיתרו את אניית המשא שהגיעה מקראצ'י שבפקיסטן, כשעל סיפונה הטרוריסטים.
תמונות מזעזעות
לא ידוע כמה חמושים מעורבים במתקפות.
 
פרשנים מוזמנים להסביר לצופים מה מניע את המתקפה. שידורי הלווין מאפשרים זאת בקלות.

פרשן לענייני אסיה אומר שהטרור הוא כלי פוליטי בדרום הודו. יש אידיאולוגיה פוליטית מאחורי המיתקפה. החשש הכבד הוא שהטרור יתפשט למדינות ולאזורים אחרים. כנראה שיש לארגון הזה אג'נדה לגבי מדינות רבות.
אבל איך קרה שכוחות הבטחון בהודו לא ידעו על כך. הפרשן מקווה שחקירה מהירה של מקורות מודיעין בהודו תספק מענה לזה. שכן, המודיעין ההודי לא ידע על תוכנית שכזו. עד שלא ידעו בוודאות מהו מקור המיתקפה, והאם היא מגובית ברשת בינלאומית רחבה, לא ניתן לספק מענה לשאלות רבות.
 
הכל היה מתוכנן – הם ביקרו בבתי המלון ובמסעדות כדי לגלות היכן יושבים אנשי המערב, היכן לנים והיכן סועדים אנשי עסקים – בעיקר בריטים ואמריקאים.
 
שוב מופיעה על המסך הכותרת – Civilian Journalism –  זו שעתם היפה של המדיה החדשים ובעיקר של הבלוגרים. גם הניידים נכנסים מיד לפעולה:
מפיק מה CNN מטלפן מחזית המלון במומביי לאולפן – שמו אוסליבאן Phil O'Sullivan. מתאר מה ראו עיניו. מספק צילומים של הכאוס המוחלט שמסביבו.
 
מהכיוון של המלון השני שהותקף – מלון אוברוי – עדיין נשמעים פיצוצים ואיש אינו יכול לדעת מה מצבם של הנפגעים ובני הערובה בפנים, אלא אם כן מישהו יוכל ליצור קשר אינטרנט, או באמצעות הטלפון הנייד.
 
כעת מעלים לשידור מומחה לענייני טרור של ה- CNN. לטענתו, כנראה שאנשי מוג'הידין מקומיים תמכו בפיגועים (כך גם נאמר בערך החדש על שמו של ארגון הטרור, שנפתח ממש היום בויקיפדיה!). החמושים דורשים שחרור מוג'הידין מבתי הכלא בהודו. הוא נזכר שלא מזמן היה פיגוע כזה בפקיסטן במלון מאריוט. אולי זה מעיד על כך שמדובר בארגון השייך לרשת טרור בינלאומית. לאור ההיסטוריה המאוחרת, הפיגועים בסגנון זה התרחשו גם במצרים ובמרוקו בשנים האחרונות – מה שמזהה את התוקפים כחלשים. הם מגיעים למקומות לא מאובטחים ותופסים תיירים.
 
בין  לבין משדרים תמונות של חובבנים, מ"בית נרימן" היכן שבית חב"ד שוכן.
אצלנו כבר 14:00, והסאגה עדיין נמשכת – 20 שעות מאז הפיצוץ הראשון.
 
סיכום ביניים של הפיגועים: המיתקפה כוללת 10 יעדים אזרחיים. עדיין אין פתרון באופק. אך בוודאי שיהיו לאירוע השלכות ויישומים בתחום אמצעי ההרתעה שיש לנקוט במערב כנגד טרוריסטים.
 
דווח נוסף מביא ידיעה עדכנית על הרוג מזרועות הביטחון של הודו – בכיר ממערכת המאבק בטרור.
מהאולפן יוצרים קשר לוויני עם חוקר בשם צ'ופרה, היושב בלוס אנג'לס, שטוען שהמיתקפה תוכננה במשך זמן רב. כחוקר מתחום הפילוסופיה, הוא רואה את המאבק של מדינות המערב כנגד הטרור כגורם לא אפקטיבי שכן הוא הופך את המתונים לקיצוניים. לפי דעתו, מדיניות המערב מזינה את המתקפות הללו. על ארה"ב לעבד מדיניות 'מכלילה', של כולם. כרגע, המדיניות יוצרת את הקונפליקט. ההכרזה על מלחמה בטרור הוא שורש הרע. דעה המבוססת על חשיבה פילוסופית ולא פוליטית.
 
המצלמות ממשיכות לקלוט תמונות דיגיטליות שנשלחות ממצלמות חובבנים אל האולפן. כעת רואים על גבי המסך תמונות של עשרה איש, בני ערובה ממלון אוברוי, ששוחררו. איכות התמונות מעידה שהן חובבניות. כך זה בעת משבר, אלו ששוחררו, כולם גברים, כנראה אנשי עסקים. הם נראים בסדר יחסית למה שעבר עליהם.
 
21 שעות לאחר המיתקפה חסרת התקדים, כאוס משתלט על העיר מומביי.
עדי ראייה ניגשים לכתבים בשטח ומדווחים שהטרוריסטים חיפשו בעלי אזרחות בריטית ואמריקנית. מומחים בטוחים שטביעת האצבעות של ארגון אל קאעידה בולטת באירוע. לדעת אובמה יש כאן ארגון השייך לרשת עולמית, לכן, כדי לעקור את הבעייה מן בשורש נחוץ שיתוף פעולה בסדר גודל עולמי.
 
תמונה נוספת שמישהו שולח באמצעות האינטרנט לאולפן ה-CNN מראה זרימה של קהל רב לתוך מלון הטאג' מהאל. ביניהם כתבים. מבצע השבת הסדר על כנו מתחיל להראות תוצאות בשטח.
 
אין כל חדש לגבי הישראלים – בני הערובה בבית חב"ד. הטבחית של בית חב"ד מצליחה לחלץ את תינוקם של בני הזוג הישראלי, הולצברג, ומדווחת על ארבעה מחוסרי הכרה בבניין. החוטפים מדברים על משא ומתן לשחרור אסירים. ישנם עדיין כעשרה ישראלים שמוחזקים כבני ערובה.     
 
לצורך קבלת עדכונים, מודיע כתב ב-CNN לצופים לגלוש באתר שלהם. ההרמוניה הזו בין אמצעי התקשורת ושילובם בסיקור מצבי חירום היא פרי של שימוש אינטנסיבי במדיה החדשים, וקבלתם ככלי שימושי. אין תחרות. יש שיתוף פעולה בינם לבין הטלוויזיה, הרדיו וכן הלאה.
                                                ************** 
 
רציונל נוסף לכתיבת רשימה זו קשור לתחרות בין אמצעי תקשורת. האם המדיה החדשים ידחקו את המדיה הישנים, כולל הטלוויזיה במתכונתה העכשווית. היום נוכחנו באופן ברור ביותר, שבמקום לעסוק בניבוי הישרדותו של מדיום זה או אחר, יש להבין את אופי התחרות בין אמצעי התקשורת. 

כשמתבררת האפקטיביות של אמצעי תקשורת חדש, המדיה המבוססים, הישנים, מאמצים לעצמם נישות יחודיות ובעת הצורך נעזקים בחדשים, תוך שהם פועלים יחד בהרמוניה אלו עם אלו כפי שכבר קרה לא פעם לאורך ההיסטוריה, כשאמצעי תקשורת חדש יעיל ושימושי לתנאי הזמן נכנס לשימוש המוני. 
 
כנראה שהעיתוי והצורך מכתיבים את עתידם של המדיה. אם יש צורך בהם – הם ישרדו זה לצד זה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גיל  ביום 27 בנובמבר 2008 בשעה 11:05 pm

  יש להם את היכולות והפריסה שאין לאף אחד אחר. עם זאת, הם צריכים למלא הרבה זמן מסך ולרוב אין ממש מה לדווח אז הולכים לכל הדברים שבשוליים שרובם הזכרת. קשה לקבל תמונה שלמה כי אין כזו עדיין ויש הרבה ספקולציות שנזרקות לחלל. אני אישית לא מתלהב מכל הצ'אטים והטוויטרים שהם מתגאים בו כי יש שם הרבה מידע לא אמין.

 • רועי  ביום 28 בנובמבר 2008 בשעה 12:07 am

  דם של אנשים נשפך כמו מים ומה שמעניין אתכם זה איכות הסיקור ?

  חישבו על משפט כמו "איזה סיקור איכותי של הBBC היה על הזוועה שהתרחשה השבוע במאידנק"

 • צחי  ביום 28 בנובמבר 2008 בשעה 12:33 am

  אבל לא יודע, אולי זה סוג של התמודדות עם המצב, שלצערי די מוכר גם לנו כישראלים.

 • טל  ביום 28 בנובמבר 2008 בשעה 5:31 am

  אבל מה אפשר לצפות ממי שאינו מבין מדוע אי אפשר להפוך את יום הזיכרון הישראלי ליום חג?

  התגובה השלישית כאן –

  http://www.notes.co.il/levi/44622.asp

 • אחת  ביום 28 בנובמבר 2008 בשעה 8:29 pm

  נדהמת מן הפוסט ומהניכור שהוא מבטא.

  זה גם ה'מה'וגם ה'איך'.

 • גיל  ביום 28 בנובמבר 2008 בשעה 11:19 pm

  תרבות האבל השתלטה לחלוטין על השיח הישראלי וזה שדנים גם בנושאים אחרים שקשורים לפיגועים לא אומר שעוצמת הזעזוע מהם קטנים אלא שזה פשוט נושא נפרד. האם כל מבקרי התקשורת שכותבים על הנושא בעיתונות הישראלית והבינלאומית כולם חסרי רגישות?

  טל, התגובה שלך לא רק טיפשית אלא גם מראה על בורות מוחלטת. אם בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם יום זיכרון נחגג אחרת אז כנראה שכן יש אלטרנטיבה.

 • טל  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 1:09 am

  אבל התגובה שלך (ובעצם, התגובות שלך) מראות שילוב
  של חוסר רגישות וחוסר הבנה.

 • טל  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 1:10 am

  "לא יודע בקשר לכל מבקרי התקשורת"

 • גיל  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 2:09 am

  כנראה כשאין מה לומר באופן ענייני פונים להכפשות אנונימיות שלא אומרות כלום.

 • טל  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 8:49 am

  לומר שוב ושוב ושוב "אד הומינם" מבלי להתייחס לגופו של עניין היא בעצמה צורת התייחסות שלא אומרת הרבה, אלא מעידה כמובן על הכותב ויכולתו להתמודד עם טענות שמקשות עליו, ושוב תאמר "אד הומינם" וכו'…

 • גיל  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 10:23 am

  כנראה שחוץ מלקשקש אין לך מה לומר, אבל זה ממש לא מפתיע. במסווה של אנונימיות אתה כנראה נהנה מאוד להטיל רפש, אז הנה, יש לך הזדמנות לומר עוד שטויות.

 • טל  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 12:08 pm

  חייב לומר את המילה האחרונה, גם כשאין לך דבר להוסיף.

  לקשקש? נהנה להטיל רפש? לומר עוד שטויות? טול קורה מבין עיניך.

  שיהיה יום רגוע.

 • חיים שיבי  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 7:09 pm

  המדיה החדשים אכן הופכים עזרים משולבים של המדיה הקלאסית אך הם מאתגרים אותה ואינם באים במקומה. אביא רק דוגמא אחת מרבות – רצף צילומי הסלולרי של עיתונות אזרחית מספק תעוד אותנטי תזזיתי היוצר תחושת מעורבות וקירבה. אך די בצילום סטילס אחד של צלם מקצועי כדי לייצר מסמך מתעד שיש בו ערך מוסף. לעתים עד כדי השפעה איסטרטגית על דעת קהל העוקבת אחרי מצב חרום טראומטי.

 • תרצה  ביום 30 בנובמבר 2008 בשעה 2:23 pm

  יחד עם זאת, רצוי לברר את היתרונות של המדיה החדשים והיכן אנחנו נמצאים הודות לגישה המפרגנת של המדיה המקובלים הפורמליים כלפי המדיה החדשים.
  העצב והצער היכו בכולנו.
  עדיין, תרומת הטכנולוגיה לקבלת עדכוני חדשות ולהתגבשותה של עיתונאות אזרחית היא עובדה שצריך להודות בה.
  אנא קיראו את הרשימה הבאה – מתבססת על כתבה מעיתון הניו יורק טיימס.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: