מוטב ציפור אחת ביד…

הרכבת ממשלה בראשותה של ח"כ ציפי ליבני – אין ציפיות גדולות

הנושא החם הבא שיתפוס תאוצה בימים הקרובים בשיח על האקטואליה הוא המהלכים בדרך להרכבת ממשלה בראשותה של ח"כ ציפי לבני. ואני אומרת, מוטב ציפור ביד… :
ציפי לבני מסוגלת היום לעבוד עם כל קצוות הקשת הפוליטית ולחלץ את העגלה שלנו מן הבוץ שבו היא שרויה כבר די הרבה זמן.

מה הסיכוי של ציפי לבני כאישה לסיקור תקשורתי ומשוב ציבורי ענייני וראוי על מהלכיה ויכולותיה?

לדאבוננו, יותר גברים עדיין סבורים כי לנשים יש יכולת פחות טובה לנהל ארגונים גדולים, לא כל שכן לנהל את המדינה. לכן, יש רק 17 חברות כנסת ורק 3 שרות ממשלה מתוך 26  שרים, ו-6 חברות כנסת בעלות תפקידים בכנסת ובוועדותיה מתוך 44 בעלי תפקידים. בשלטון המקומי רק  3 נשים מכהנות כראשי עיר – נתניה, הרצליה ומצפה רמון.
באקדמיה המצב די דומה, מה שאומר שאין מודעות לזכויות נשים בישראל.

את המידע הנ"ל אני שואבת מכנס הרצליה: "נשים משפיעות במשפט ובתקשורת", שהתקיים ב- 3.3.08 במסגרת אירועי חודש האישה. הכנס נערך כאלטרנטיבה לכנס הרצליה המסורתי שאינו כולל דיון בנושאי המגדר. בכנס הציגו עובדות בנוגע לקידום מעמד האישה בישראל. המסקנה: אין כמעט התקדמות בסוגייה.

מרית דנון האחראית לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה סיפרה שבמשך 60 שנה מאז קום המדינה השתפר מאוד מעמד הנשים בישראל. אך עדיין שוררת תפיסה חברתית מעוותת כלפי נשים. הייצוג ההולם של נשים אינו מובן מאליו.
היו שם גם רנה ברטל, יו"ר שדולת הנשים ועדנה בקנשטיין, שופטת בית משפט מחוזי ונשיאת בתי משפט השלום במחוז תל אביב. את הסיפור התנכ"י על אברהם ושרה היא הציגה בתור אסמכתא שניתן להתייחס אליה גם כיום, במקרה של ציפי לבני:
אברהם היה טפל לאשתו שרה, שכן, ד' הורה לו לשמוע לקולה ולהאזין לדעתה – משמע, יכולותיו של אדם לקבל החלטות ולחוות דעה נובעות מהאישיות עצמה, מניסיון והתמצאות, מכישורי אנוש.

דליה דורנר השתתפה בכנס כיו"ר של מושב, שבו התדיינו עו"ד ציונה קניג-יאיר וד"ר רות הלפרין קדרי. הראשונה, ראש הנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה, והשניה, מומחית לדיני משפחה, חברה באו"ם במסגרת האמנה לביעור אפלייה נגד נשים, ומכהנת גם כראש מרכז רקמן לקידום מעמד האישה, שבאונ' בר-אילן.
דורנר דווחה למשל, שהתקשורת, ובמיוחד עיתון ידיעות אחרונות, פרסמה 26 מאמרי שטנה נגדה לפני שנבחרה לתפקידה כנשיאת מועצת העיתונות בישראל. לעומתה, התמקדה עו"ד קניג-יאיר בתפקידן של הנשים בכנסת לאורך ההיסטוריה מאז קום המדינה:
בעשור הראשון כיהנו 12 חברות כנסת. אז גם החלה יוזמת חקיקה לשוויון זכויות האישה וחוק עבודה לנשים. בעשור הבא נמשך תהליך החקיקה, ונחקק החוק נגד אפליית נשים בעבודה. הבעייה – החקיקה ברובה הגדול לא באה ממקום של הכרה ומחויבות ממשלתית אלא מתוך עבודתן של חברות כנסת. לתפקיד מזכירת הממשלה נבחרה בעשור זה יעל עוזאי והרליץ אסתר נבחרה כשגרירת ישראל בדנמרק.
בשנים 1968-1978 התמנו מספר גדול יותר של נשים לתפקידים ציבוריים-מדיניים בכירים. בראש ובראשונה, גולדה מאיר, שהתמנתה כראש ממשלה. חיה ענבר התמנתה לשופטת בבית משפט צבאי, ובכך היתה המינוי הראשון בעולם של אשה לתפקיד זה. גם מינויה של מרים בן פורת כשופטת בית משפט עליון, באותה תקופה, הינו מינוי ראשון של אשה לתפקיד זה, וכך גם מינויה של שרת העבודה – אורה נמיר.
ב-1982 התמנתה גליה מאור לתפקיד מפקחת על הבנקים, ובעשור של שנות ה-90 נחקק חוק נעמי נבו. באותו עשור החלו נשים לקבל תפקידים כדירקטוריות של חברות ממשלתיות ונחקק חוק שכר שווה לנשים וגברים.
פריצת הדרך הממשית בתפקידי נשים בעמדות בכירות התרחשה רק לאחר 1998 לדוגמא: מינויים ליו"ר ועדת שרים לענייני חקיקה, לנציבות שירות בתי הסוהר, לדוברות צה"ל, לנשיאות אוניברסיטת בן-גוריון, ליו"ר הכנסת, ולנשיאות בית המשפט העליון.

גולת הכותרת של הכנס היו דבריה של ד"ר רות הלפרין-קדרי, החברה בועדת מומחיות של האו"ם במסגרת האמנה לביעור אפלייה נגד נשים. הלפרין-קדרי טוענת שבמבט השוואתי אנו יותר קרובים למדינות במזרח התיכון, כמו מרוקו, סוריה, לבנון וירדן, מאשר לעולם המערבי שעליו אנו מעוניינים להימנות. וזה נובע לדעתה ממקומה של הדת בחיים שלנו. במיוחד, הדין הדתי, הפטריארכלי, המפלה נשים לרעה משליך על תחומים אחרים.מה שמחמיר את המצב עוד יותר הוא שאנו משלימים עם מצב דברים זה. שכן, מאז תקופת היישוב, שבו התארגן ארגון לשוויון זכויות למען נשים, כמעט ולא השתנה דבר. כדוגמא היא מביאה את השר הרצוג וש"ס שניסו ב"ספין" להרחיב סמכויות בתי הדין הרבניים.

הסכנה היא אם כן בהשלמה עם המצב, ובהפנמתו.
אל לנו להיתפס לאשלייה של שוויון. ישנם מכשולים מגדריים בדרכה של לבני לראשות הממשלה.

אלו הסבורים שלבני לא תצלח לתפקיד  טוב יעשו אם יבדקו היטב על מה מתבססת טענתם זו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: