המדליות של אולימפיאדת בייג'ין

מידע מעניין שדליתי מהאתר הרשמי של האולימפיאדה קשור למדליות. בכך אני ממשיכה ברצף הרשימות שעוסקות לא רק בספורט כשלעצמו, אלא בעיקר בעניינים שמסביב לאולימפיאדת בייג'ין.

מטבע רומאי עם דיוקן אוגוסטוס קיסר
מטבע רומאי עם דיוקן אוגוסטוס קיסרץ מקור: ויקיפדיה

מדליה היא ציון על הישג שניתן למשל, למנצחים בתחרות ספורט (מתוך ויקיפדיה). בעברית – פארה. הקיסר הרומי אוגוסטוס הרבה לטבוע מטבעות ועליהן דיוקנו, והיה כנראה הראשון בהיסטוריה שהעניק מדליות (לא עיטורים) כאות הוקרה.

באתר הרשמי של אולימפיאדת בייג'ין מצאתי הסבר בלווי תצלומים לעיצוב המייחד את המדליות המוענקות לזוכים בתחרויות הגמר. נחזור קצת אחורה לשנת 2004. כשחושבים על הכבוד שנפל בחלקה של ישראל כאשר גל פרידמן זכה במדליית זהב באולימפיאדת אתונה, תשומת הלב ניתנת בראש ובראשונה להישג, לכבוד ולגאווה.

מדליית זהב היא מושג בעל משמעות של גאווה בהשגת מקום ראשון ולעתים אף קביעת שיא אולימפי חדש. אנו מצפים למצוא את סמל האולימפיאדה ואת שנת הזכייה ואולי גם את  ענף הספורט של הזכייה.
חוויית הספורט כובשת. סופרים כמה מדליות זהב קיבל/ה כל משתתף/פת. כשמדובר באולימפיאדה, ערכה של זכייה אישית או קבוצתית במדליית זהב הופכת לסמל לאומי במדינה אליה משתייך הזוכה.

מעטים מתעניינים בעיצוב המדליה ומה הוא מסמל בעיני המדינה המארחת את האולימפיאדה. ובכל זאת, הביטוי "מדליה באולימפיאדת בייג'ין" מהווה חידוש בספירה של הספורט האולימפי. הסקרנות הובילה אותי לחיפוש אחר הסיפור שמאחורי העיצוב של מדליית הזהב/הכסף/הארד באולימפיאדת סין הראשונה בהיסטוריה של העת החדשה והרי הוא לפניכם בצירוף תצלומים ששלפתי מהאתר הסיני:

עיצוב המדליה האולימפית השנה נעשה בהשראת "bi" – תכשיט סיני עתיק עשוי מטבעת ג'ייד שטוחה, שעליה חקוקה דמות של דרקון. המדליות העשויות מזהב וג'ייד, מסמלות בעיני יוצריהן הסינים תכונות של אצילות – nobility – וסגולות אנוש נעלות – virtue – ומייצגות את הערכים הסיניים המסורתיים של כבוד ואתיקה. במובן זה המדליות הן שליח של רצון טוב. הן משדרות מסר עמוק שבו מאמינים הסינים.

ממדי המדליות הם: 70 מ"מ קוטר ו- 6 מ"מ עובי. אינני בקיאה מספיק כדי לקבוע בוודאות שממדים אלו נקבעו על ידי תקן בינלאומי למדליות אולימפיות, או שהם פרי החלטתה של המדינה המארחת, שיצרה את המדליות בהשראתו של מקור סיני עתיק. אחזתי סרגל ביד כדי להתרשם מגודל המדליה. בהשוואה למדליות בי"ס, הממדים של המדליה האולימפית מרשימים ביותר.

מה שמוטבע בחזית המדליה – בשמאלו של התצלום – נובע מהנחיות של הוועדה האולימפית הבינלאומית. לעומת זאת, הצד האחורי של המדליה – בקצה הימני של התצלום – נועד לייחד אותה כסמל לאולימפיאדה שנערכה בסין והחלטה זו הופקדה בידי הועדה האולימפית הסינית. כפי שאפשר להבחין מתוך התצלום שלהלן, המדליה משובצת בטבעת פנימית עשויה ג'ייד ובמרכזה מתכת שעליה מוטבע הסמל הסיני של האולימפיאדה.

 

 

 

בנוסף לכל זה, עיצוב המתלה של המדליה – במרכז התצלום –  נעשה בהשראת פריט סיני עתיק – Huang jade– תכשיט בצורת חצי עיגול, עשוי ג'ייד, המשמש בטכסים הנושא דמות כפולה של דרקון על גבי מחצלת קני סוף – Pu.
התוצר הסופי מייצג עירוב של מוטיב אולימפי ביחד עם מוטיבים סיניים מסורתיים. הסינים רואים בזאת דרך להעניק כבוד גדול כהוקרה על הישגי הזוכים בתחרויות.

עולם שלם של סמלים, שמשלבים בין תרבות סינית מסורתית לבין תרבות אולימפית בינלאומית מודרנית, נפרש לפנינו. חשוב להפנות את תשומת הלב לפרטים קטנים אלו, אותם אני מקווה להציג במהלך הזמן.

כמו בכל טקס, כך גם כאן – מיטב המוחות עסקו בשזירת ערכים מסורתיים השייכים לעורכי הטקס יחד עם ערכים המייחדים את באי האירוע באשר הם. מדליית הזהב, הכסף או הארד מייצגת דירוג הזכייה בתחרות. אך כאשר היא עצמה עשויה ממוטיבים המשלבים בין תרבות עתיקה לבין תרבות מודרנית בינלאומית (והכוונה לתרבות האולימפיאדה מאז חידושה בעת המודרנית), יש לה פוטנציאל לשמש כשליח של רצון טוב לכל הצדדים.

4 תגובות על ״המדליות של אולימפיאדת בייג'ין״

 1. בסין העתיקה בהחלט דנו ברעיונות אתיים, אבל אין לג'ייד למשל שום קשר לסגולות אנוש או לאתיקה.

  בכדי לכתוב על נושאים אלה כדאי לחפש מידע קצת יותר מעמיק וריאלי.

 2. את בהחלט מתייחסת למשמעויות הדימויים הללו כאל ייצוגים של התרבות הסינית המסורתית, כי אם אלה משמעויות חדשות אז מה מעורב כאן כביכול יחדיו?

  מ-1000 סינים ברחוב 1000 לא יזהו את הדימויים הללו עם אתיקה או עם סגולות אנוש, אבל עם עוצמה, למשל – ודאי.

  אי אפשר להטעין דימויים עמוקים ונודעים בתרבות במשמעויות חדשות ולהתייחס לכך כאילו הדהדו שם זה מכבר.

 3. מייצגת בעיני העמך – אלו מהרחוב – כבוד וסגולות נעלות אנושיות.
  כיום מביאים תיירים למפעלים שבהם מעבדים את חומר הגלם על גווניו ומפסלים ממנו דמויות בודהה צוחק, גלגל האושר וכן הלאה.
  העמך סוגד לבודהה והפסלון העשוי ג'ייד ממש קדוש בעיניו משום השילוב בין הג'ייד על משמעותו הסימבולית ובודהה כשעל פניו חיוך.
  כך גם לגבי מה שנקרא bi
  הדיסק העשוי מג'ייד שלפי המסורת הוא משדר ערכים נעלים הקיימים בבני האדם.
  סמל מוחשי המשולב במוצר המכיל סמלים בינלאומיים של תחרות אולימפית, מעביר מסר מהעם הסיני לעמי העולם. מאפשר הצצה לערכים שבתרבות, העוברים מדור לדור.
  שלטון בא ושלטון הולך, אך הסימבוליות של הג'ייד לעולם שם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.