בין ימית לגוש קטיף

גיוס טראומה לאומית לשם בניית טיעון פוליטי משכנע, חייב להיעשות בחוכמה. במובן זה, ההתנגדות ברטוריקה של חלק ממתיישבי גוש קטיף לפינוי ישוביהם נועדה מראש לכישלון.

ההתנגדות לפינוי ימית התרחשה סמוך לאחר מלחמת יום כיפור. באורח פרדוכסלי, המלחמה שהשלכותיה הטראומטיות נחוו על ידי הציבור הישראלי לאורך זמן רב, שיחקה לידיהם של מתנגדי הפינוי וסייעה להם להפיץ את תעמולתם ולפרוט על מיתרי הרגש של כלל הציבור בישראל. מתנגדי פינוי ימית כשלו בסופו של דבר, אולם היה להם סיכוי להצליח במלאכת השכנוע.

מחאתם של מתיישבי רצועת עזה וצפון השומרון נגד תוכנית ההתנתקות נתמכה בטיעונים שבבסיסם זיקה היסטורית בין העם היהודי לבין ארץ ישראל. צעירים חמומי אידיאולוגיה, המשלבים את תורות הרב קוק, רבי נחמן מברסלב והרב כהנא עם חלוציות על פי דרכם, ושפעילותם מתרכזת באזור גבעות יהוד הושומרון, התארגנו כ"נוער הגבעות", ובהפגנה נגד התוכנית נשאו כרזות בסגנון "אנחנו לא מוותרים". לבסוף, על מנת לשכנע בצדקתם, גייסו הקיצוניים שבין מתיישבי רוצעות עזה מוטיבים של טראומה היסטורית יהודית מאמצע המאה הקודמת – טראומת השואה הנאצית, המחברת את פזורות העם היהודי ואת תושביה היהודיים של מדינת ישראל לקהילה אחת של "קורבנות השואה". אלו ניסו לפרוט על רגשותיהם של יהודי ישראל והעולם בכללותו, ולשכנע ברטוריקה נמרצת את שאר הציבור בישראל ובעולם שהצדק עימם, באמצעות שימוש בסמלי השואה הנאצית. 
 
ההבדל הוא אדיר!

הגיליון החדש של כתב העת "אלפיים" – מספר 31

אני מזמינה את קוראי הפוסט לעיין במאמר שלי  – בכתב העת אלפיים, גיליון 31,

ולהבין באיזו מידה ממלא הקשר היסטורי "מתאים" מקור לא אכזב של לקחים,

שעליהם ניתן לבסס טיעונים בעד או נגד החלטות מדיניות, כגון החלטה לפנות את סיני ואת היישובים בחבל ימית.

הקשר היסטורי "מתאים" לא נשנה אצל מתיישבי רצועת עזה וצפון השומרון. 

וכך קרה שהזרמים הקיצוניים באוכלוסייה זו  שלפו מסרים ולקחים מתוך טראומה לאומית, דהיינו, השואה הנאצית, שרבים מבינינו מתנגדים לעשות בה שימוש רטורי. וכך הטיעונים של אלו נועדו מראש לכישלון, דווקא משום שמדובר היה בפלוגתה קיומית החוצה את הציבור בכללותו לשני מחנות. ואילו היו מנסים להיתלות בפינוי ימית, הרי שזו איננה נתפסת כיום כטראומה לאומית, לדברי הסוציולוג ד"ר מיכאל פייגה.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: