יש סיבות לסקס שלא ידעתם עליהן?

מדובר במחקר שהתפרסם לאחרונה (גם און ליין). המחקר מציג רשימה ארוכה של סיבות נפוצות ביותר לקיים יחסי מין/סקס (חברה מערבית), כפי שמעידים כאלפיים נבדקים.
מחקר חדש זה אינו מחדש הרבה מאז הדוח של קינזי שעורר שערורייה ושבר את הטאבו על האמת שמאחורי הנטיות המיניות של האדם, ובכלל זה גילה ש-10% מהאוכלוסייה בזמנו לא היו סטרייטים. המחקר החדש אינו מחדש דבר גם בהשוואה למחקר הידוע של ג'ון גריי על השוני בין המינים בתחום יחסי המין – גברים ממאדים ונשים מנוגה. שני המחקרים הללו – זה של קינזי וזה של גריי – הועילו לאנושות בכך שהאחד נתן גושפנקא לכך שחלק מבני האדם הם בעלי נטיות מיניות הטרוסקסואליות וחלק – הומוסקסואליות והשני, בכך שנתן תוקף מחקרי להבדלים בין נשים וגברים כדי שיבינו ויוכלו לתקשר טוב יותר. (מחקרים נוספים, כגון דוח שרי הייט גם כן חידשו באותה רוח, משום שחשפו צדדים חיוניים במיניות האישה, שהועילו לתקשורת מינית טובה יותר בין גבר ואישה)

         

מה מוסיף המחקר שעוסק בסיבות לקיום יחסי מין? לכאורה ואף למעשה, לא הרבה, חוץ מכותרת שלפיה נמצאו לא פחות מ-237 סיבות לכך שבני אדם מקיימים יחסי מין עם זולתם.  

הטענה שלי מבוססת על שני שיקולים – א. אין כאן חידוש לעומת המחקר של גריי. גם כאן מצביעים לבסוף על הבדל בין הסיבות החשובות לנשים לבין אלו של גברים, למרות שבגילאים צעירים מסתבר שאין הבדל בין המינים. ב. אין כאן חידוש מהפכני שיכול לספק תועלת או סיוע ממשי כלשהו לבני אדם. בני אדם נאיביים בדרך כלל יפלו בפח, הם לא יוכלו להיעזר ברשימת מצאי של הסיבות ולנסות לנחש מדוע הפרטנר ניכנס איתם למיטה.

בקצרה על המחקר – שני פסיכולוגים, סינדי מייסון ודיויד בס, ביקשו מבני גילאים שונים (בעיקר 20-55) לציין את הסיבות שהובילו אותם לקיים יחסי מין עם אחרים. אם עד אז עסקה הספרות באיך, בכמה, ובמה בכל הקשור ליחסי מין בין בני אדם, כאן ביקשו לדעת מדוע. בדרך כלל פסיכולוגיה נותנת פתרונות ומסייעת לאלו שזקוקים לתמיכה עקב משבר נפשי, אהבה נכזבת, בעיות בקיום יחסי מין ויחסי מין לא מספקים, וכל מה שניתן להגדיר כבעיה בתחומים רבים וגם סביב האקט הטבעי לחלוטין של יחסי מין, שבני אדם מקיימים זה עידן ועידנים מאז בריאתם של אדם וחווה. יש לציין, ששני הפסיכולוגים שיזמו מחקר זה אף הודו בתחילה שלא נראה להם שיש יותר מקומץ סיבות לקיים סקס, כולל הרצון להביא ילדים לעולם. הנוסחה המקובלת כפי שהם סברו היא – גירוי מיני מוביל לקיום יחסי מין, בין שני בני אדם שזהו רצונם (חשוב לציין שדיון זה אינו כולל קיום יחסי מין מתוך כפייה).

לאחר חמש שנות מחקר, ובדיקת התשובות השונות שהתקבלו מאלפיים נבדקים בגילאים שונים (20-55), התקבלו למעלה מ-700 סיבות אך מאחר שחלקן היא די זהות היה צורך לסנן אותן, וכך הגיעו החוקרים לרשימה סופית של 237 סיבות שציינו הנבדקים שלהם לקיומם של יחסי מין בין בני אדם. התוצאות התפרסמו און-ליין באוגוסט השנה, לאחר שכבר הופיעו בכתב עת במהדורה מודפסת שנה קודם לכן.
למותר לציין שהמחקר יצר כותרות בכל השפות בערוצי תקשורת שונים און-ליין וגם אוף-ליין. כולם מצטטים את עשר הסיבות שזכו לדירוג גבוה ואת עשר הסיבות שדורגו בתחתית הרשימה הארוכה הזו.
החוקרים עצמם ידעו לסווג את הסיבות לארבע קטגוריות עיקריות, משיכה פיזית, משיכה אמוציונלית, השגת יעד רציונלי, ושיפור הביטחון העצמי. ובתוך כל קטגוריה אפשר למצוא ואריציות שונות ומשונות, המסתכמות באותה רשימה "מדהימה" של לא פחות מאשר 237 סיבות!

אני בהחלט מצדיקה את הטוקבקיסטית שהעירה – מדוע צריך לממן מחקר כזה? מה זה נותן? איזו מטרה יישומית יכול לשרת מחקר כזה? איך שכנעו החוקרים את הקרן שתמכה במחקר? כל חוקר יודע שחדשנות היא אחת הסיבות שעל פיה ייחתך גורל המימון שהוא או היא יקבלו לצורכי מחקר. אבל חייב להיות כאן לא רק חידוש תיאורטי אלא גם מעשי.
בואו נהיה מציאותיים – נניח שיוזמי המחקר יוציאו מדריך בשם – "דע את הסיבות השכיחות של בן/בת הזוג שלך לקיים יחסי מין". סתם. מי יכול להיעזר בזה? כן, שברון לב הוא אחת התוצאות של חוסר ידיעה ותמימות. אולם מי שואל/ת שאלות לפני שהוא/היא נכנסים למיטה אל מתחת לסדינים? ידיעה תיאורטית של הרשימה לא תפתור בדרך כלל בעיות של "טירונים" בתחום המיטה.

בינתיים, בעלי חוש הומור כבר עושים הון מהממצאים. הם מוסיפים לרשימה, סיבות חדשות לקיום סקס. מישהו הוסיף שקיום יחסי מין עוזר לרפא הצטננויות, ואחת המגיבות אמרה שאמא שלה תמיד ציינה שאם היא נתקלת במשהו טוב, כדאי לה להמשיך לצרוך אותו. רבים לא חסכו ביקורת וטענו שהמחקר מצטרף לאותם מחקרים שנעשים על מנת שלחוקרים תהיה סיבה להוציא עוד ספר. והם די צודקים.

לסיכום, ספק רב אם ידיעת הסיבות מראש עשויה להצמיח תועלת, שכן, כפי שצוין כאן הן מסתכמות פחות או יותר בארבעה ראשי פרקים, שכולנו מודעים להם, ותו לא.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אילנה  ביום 6 באוגוסט 2007 בשעה 12:57 am

  אינני מבינה לשם מה נחוצות הסיבות!
  עמך – ימשיכו בשלהם – בהנאה. לבריאות…
  סוטים-יכלאו ויטופלו, איש איש לגופו של מקרה / אישיות
  .וכפי שניתן לראות ברשימתי האחרונה, אני מעריכה מחקרים מסוג אחר.
  (באמת לא התכוונתי ליחצ"ן את הבלוג שלי…כך יצא)

 • בועז כהן  ביום 6 באוגוסט 2007 בשעה 7:12 am

  כתב כבר חנוך לוין: "נמשכת המגמה לאכול טוב ולהמשיך להכיר נשים יפות"

 • אורן  ביום 6 באוגוסט 2007 בשעה 7:51 am

  לפני שמייחסים לי הומופוביה – רק הערה קטנה על הדו"ח של קינזי.
  הדו"ח אמנם עורר שערוריה בממצא ה"מזעזע" שלו שלפחות עשרה אחוז מהגברים באוכלוסיה הם הומוסקסואליים ובמסקנה שנפלה על אמריקה השמרנית כרעם ביום בהיר – זה נורמלי להיות הומוסקסואל אלא שהשערוריה האמיתית היא במתודה המדעית – דגימת האוכלוסיה:
  אחוז גדול מהנבדקים היה אסירים בבתי כלא שנשאלו האם הם חוו מגע התנסות מינית חד-מינית. חלק אחר מהנבדקים היה זונות ממין זכר ובאופן כללי – לפני שישים שנה היה דרוש אומץ של שבירת טאבו בשביל להשתתף במחקר שכזה כך שאוכלוסיית המדגם מוטה כבר מראש לטובת אנשים "חריגים" (במובן הסטטיסטי) ויותר פתוחים מינית.
  אם מקינזי היה עושה את הסקר במצעד הגאווה היה מקבל ששבעים אחוז מהגברים הם הומואים. יופי של מחקר.
  מה שיפה זה שהמחקר המדעי הזה מצוטט שוב ושוב על ידי בעלי אג'נדה.

 • תרצה  ביום 8 באוגוסט 2007 בשעה 2:58 pm

  אכנס לאתר שלך מידי פעם, נראה לי מעניין

 • תרצה  ביום 8 באוגוסט 2007 בשעה 3:00 pm

  כל כך נכון שבא לבכות משום שאלו מקבלים גם מענקי מחקר בשביל שטויות שכאלו.

 • תרצה  ביום 8 באוגוסט 2007 בשעה 3:03 pm

  הזה של המחקר הידוע של קינזי. תודה לך מקרב לב על שהסבת את תשומת לבי לכך. אפשר לצטט מהיום והלאה את דוח קינזי לא רק בהקשר לעניין המיני אלא גם כדוגמא למתודה מדעית לקויה. באמת תודה.

 • אילנה שקולניק  ביום 8 באוגוסט 2007 בשעה 7:42 pm

  להזכירך, הכרנו בכנס הבלוגרים ביום הראשון, במושב הראשון, לפני ש"עפת" לעיסוקייך האחרים

 • תרצה  ביום 9 באוגוסט 2007 בשעה 12:58 pm

  מיד כשראיתי את האתר ומי עומד מאחוריו. נרשמתי כמכותבת ואקבל עדכונים מרשימותיך. תודה

 • אילנה  ביום 9 באוגוסט 2007 בשעה 6:07 pm

  שמחתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: