בשם הדמוקרטיה

"זהו בעצם סימן לאומה שרוצה דמוקרטיה באופן נואש" אומר הבוקר ראש ממשלת אוסטרליה, ג'ון הווארד לעיתונות. "ההליך המשפטי כולו הוא ציון דרך חשוב לדמוקרטיה" מסכם היום הווארד את סיפור חייו ומותו בתלייה של הרודן, סדאם חוסיין. הוא סבור "שכאשר אומה שסבלה כל כך במשך כשלושים שנה משלטון רודני, עדיין נאבקת כדי שהצדק ייעשה, זו הוכחה לכך שהחזון הדמוקרטי מפעם בקרבה" – ומתכוון לאומה העיראקית.

שעות ספורות לאחר ההוצאה להורג, שבהן אלפי ידעות והודעות ממקורות שונים ומכלי תקשורת רבים מציפות את האינטרנט בדבר "הוצאתו להורג של הרודן, העריץ…" כבר ניתן לעקוב אחר סימנים ראשונים של הבניית האירוע כאישוש ל"צדקת הדרך הדמוקרטית-מערבית".

דובר העיתונות של הבית הלבן, גורס "היום הוכיח העם העיראקי לכולם שהוא בוחר בשלטון החוק, ודוחה שלטון של עריצות".

גם טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה, מזדהה עם הנימה הכללית שדוגלת בשלטון החוק. מעידה על כך תגובתו לידיעה בדבר ההוצאה להורג של סדאם חוסיין הבוקר: "אנחנו מתנגדים עקרונית לעונש מוות" אומר בלייר בתחילת דבריו. "אבל יש לדעתי משמעות חשובה להוצאה להורג, והיא שההליך המשפטי כולו נוהל על ידי העיראקים עצמם…. כל זה מהווה עדות לאכזריות הברברית הנוראית שאפיינה עד היום את השלטון העיראקי…".

מעניין במיוחד הוא הדיווח של סוכנות "אסושיאטד פרס" מבגדד.
הכותרת: "סדאם חוסיין הוצא להורג בגין פשעי מלחמה" מספרת על החטא ועונשו. סדאם עצמו מקבל את התואר, "הדיקטטור שתמיד נפנף מול העולם בנשק – the shotgun-waving dictator –  ושלטונו בעיראק התאפיין באכזריות חסרת רחמים… " מיד בפתיח מדווח כי "סדאם הובא לעמוד התלייה כשהוא מאמץ אל ליבו את ספר הקוראן", ליתר דיוק המשפט פותח כך – "כשהוא מאמץ אל ליבו את ספר הקוראן…". דהיינו: סדאם הוא קודם כל עריץ חסר רחמים (לעומת המערב הדמוקרטי הרציונלי הרגיש לאי צדק). ושימו לב, בעיני המערב הנאור והדמוקרטי, הקוראן הוא האבן ממנה שאב את כוחו ואמונתו בצדקת דרכיו (סדאם ידע שזו תהיה תמונה פרובוקטיבית? שתשרת את המערב כדי להוקיע את הטרור שבא בשם הקוראן?).

הדיווח של אסושיאטד פרס מספק לנו גם מידע על התגובות הראשונות שבאות מעיראק לאחר ההוצאה להורג. אחד היועצים לענייני ביטחון לאומי בבגדד הגיב על ההוצאה להורג כך: "רצינו שהוא יוצא להורג ביום מיוחד בלוח השנה". "במהלך המשפט שהתנהל נגדו, וגם לאחר הוצאתו להורג, התייחסו אל סדאם בכבוד …" ויש גם הדגש על כך ש"הוצאתו להורג נעשתה בביצוע עיראקי בלבד ללא התערבותם של האמריקאים". זוהי אמירה שתואמת את הבנתו של בלייר בדבר אכזריותם הברברית של השלטונות העיראקים עד היום….

שידורי תחנת הטלוויזיה העיראקית הודיעו על ההוצאה להורג ומיד לאחר מכן שודרו שירי הלאום כשעל גבי המסך מופיעה כתובית – "ההוצאה להורג של סדאם מציינת סוף עידן החושך בהיסטוריה של עיראק". כאן שירי הלאום הם הרקע הסמבולי לאחדות האומה, והכתובית היא הנדבך המילולי המאשר את ההרגשה השוררת כיום בקרב כל העם העיראקי שמוטב לסיים פרק עגום (לא דמוקרטי, כאן אני קוראת בין השורות) בהיסטוריה העיראקית.

ביצוע ההוצאה להורג עם תחילתו של החג החשוב ביותר בלוח השנה המוסלמי, עיד אל אדחה, שמתחיל מיד לאחר העלייה לרגל למכה, בבוקר יום שבת זה, ונמשך ארבעה ימים – מסמל שיש לאירוע גם פן דתי. זה קושר עבור העולם המוסלמי בין אווירת החג והנביא מוחמד ותורתו לבין השחרור מעול הרודנות בכלל ומעולו של השליט העריץ סדאם בפרט. אגב, הקהילה השיעית בבגדד מתחילה לחגוג את החג הדתי עיד אל אדחה רק מיום ראשון בבוקר, דהיינו ממחר.

ממש לפני ההוצאה להורג, אתמול ביום שישי, הכרוז במסגד ברובע השיעי באל נג'אף קרא בקול גדול: "ההוצאה להורג של סדאם היא מתנה מאלוהים לעם העיראקי".

ביטויים אלו, הבאים ממגוון חוגים בעולם, מעידים על עצמם כמייצגים את קולה של הדמוקרטיה המערבית ושלטון החוק.
בכל מקרה, עם הוצאתו להורג של סדאם נסתם הגולל סופית על שלטון מפלגת הבעאת' בעיראק ורודנותו של מי שעמד בראשה במשך 35 שנה.

אגב, שימו לב למה שאומרים הטוקבקיסטים אצלנו ב-YNET בתגובה לידיעה שהופיעה הבוקר באתר  (מאז השעה 5:00 הבוקר נרשמו כבר 225 תגוביות!)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: