אם בארזים נפלה…

אינני יודעת כמה מכם מודעים לטעויות של היסטוריונים. בעוד שטעויות של כתבים ופרשנים הן עניין שכיח ונוטים אנו לעצום עין לגביהם, הרי שהדעת איננה סובלת טעויות של היסטוריונים. ובמה מדובר? מדובר לא פחות מאשר ביידע לגבי מקורותיו של דגל ישראל.

וכך כותבת פרופ' אניטה שפירא, בתגובה על הכתבה של אלי אשכנזי על "מקורותיו של דגל ישראל"- … הרצל המציא את הדגל בהשראת הטלית….

את דבריה הפנתה כביקורת על הערך "דגל ישראל" שהופיע בתוך מסגרת בכתבה של אשכנזי בהארץ, שעניינה הוא לקסיקון בשפה הערבית המיועד להסביר לערבים אזרחי ישראל את ההוויה הישראלית נקודת ראות ערבית.

לצד הערך דגל ישראל, טוענת שפירא, הופיע הסבר ברוח דו קיום בשלום והכרה הדדית, "עד שמגיעים להסבר על הקווים הכחולים שעל הדגל: לפי מה שמצוטט, קווים אלה מסמלים את הנילוס והפרת, ומסמלים את שאיפות ההתפשטות של ישראל….

זו טעות צורמת מאוד כמובן. והצדק הוא עם אניטה שפירא שמעירה לא רק על כך אלא בעיקר על הגישה של עיתון הארץ לטעויות שמופיעות במקור. לדעת שפירא על העיתון היה להוסיף מיד הערת שוליים, שהסבר זה הוא מיתוס מוטעה ומטעה.

הסיבה לדחיפות – שמא "מישהו יצטט את עיתון "הארץ" (בעברית ובאנגלית) כראיה לכך שדגל ישראל משרטט את מפת האימפריאליזם הישראלי…."

לפרופ' שפירא: גם בתגובתך כלולה טעות מצטערת ומטעה! מישהו חייב לשלוח מכתב להארץ, שמא יצטטו את עיתון הארץ (בעברית ובאנגלית) כראיה לכך שדגל ישראל הומצא על ידי הרצל….

אלכסנדר מישורי שמתאר את הלבטים סביב עיצוב הדגל מספר, שהמסורת הציונית העניקה את זכות המצאת דגל ההסתדרות הציונית לדוד וולפסון. עשרים וחמש שנה לאחר מעשה, סיפור וולפסון עצמו את הסיפור הבא:

"בפקודת מנהיגנו הרצל באתי לבאזל לעשות את ההכנות הדרושות לקונגרס… בין השאלות שהעסיקוני הייתה אחת לא גדולה, אך גם לא קלה:… באיזה דגל נקשט את אולם הקונגרס…? והנה הבהיק רעיון במוחי, הרי יש לנו דגל, דגל לבן כחול, הטלית אשר בה נתעטף בשעת תפילותנו…. הזמנתי אז דגל כחול-לבן ומגן דוד מצוייר עליו…

אם בארזים נפלה שלהבת – מה יגידו ילדי ישראל, שיונקים תורה מפיהם של גדולי ההיסטוריה הציונית? מי יגיב לדברי שפירא האחראית על הקתדרה לחקר הציונות באוניברסיטת תל אביב???

ועוד משהו – צריך וחשוב לפרסם מכתבי ביקורת ותגובה לפרסומים שתוכנם עשוי להטעות את הקורא. דברי ביקורת כשלעצמם אינם פטורים מבדיקה במיוחד כשהם עומדים על אי דיוקים והשלכות בלתי רצויות… ודי לחכימא ברמיזה.

 

לקבלת עדכונים באימייל לחצו כאן

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • דוד  On 23 בדצמבר 2005 at 9:27 am

  יש סיפורים ויש עובדות
  מי יודע מה האמת? בטח גם לשפירא יש מקור ואולי היא בכסאח עם אלכסנדר מישורי ויש לה מידע אישי אחר
  רוב הספרים אכן מאשרים את מה שכתוב כאן לגבי דוד וולפסון, אבל שוב – מי יודע. לכו תתווכחו עם היסוריונים של תקופת הציונות…

 • גדעון חרלפ  On 30 בדצמבר 2007 at 3:26 pm

  האם יש מקור כי שני הפסים בדגל מסמלים את שאיפות מדינת ישראל להיתפשטות עד הנילוס והפרת
  גדעון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: