אישיות השנה – 2005

 א.

הצלחתו של מודל גיליון "איש השנה" במשך כ-78 שנה בשבועון החדשות "טיימס" אומרת שהציבור עדיין תופש את הקיום שלו במונחים של תחרות הוגנת. הקיום האנושי בנוי בין היתר על מושגים של האדרת התוצאה ההוגנת. אין זה מקרי שרבים מאיתנו סוגדים למסר שבפתגם "האמצעים מקדשים את המטרה", אם זה בפוליטיקה, בחברה, בעולם העסקים ובכל תחום פרקטי שהוא. ויש להבדיל בין פתגם זה לבין אחיו הצעיר השלילי – "כל האמצעים כשרים".

 

ב.

מדוע אנו כל כך זקוקים למטאפורה בכלל ולאיש השנה כמטאפורה בפרט? מטאפורה מעבירה בצורה דחוסה ערכים ומשמעויות למעמד החברתי הנבנה על אינטראקציה אנושית. לביטוי אישיות-השנה יש קודם כל מסר אופטימי שמשרה אוירה של תקווה מעבר לחוויות היום יום שלנו. יחד עם זאת, אישיות השנה היא בעצם מטאפורה מארגנת. היא האקורד האחרון של השנה החולפת המנציח מונחים מערביים של תחרות הוגנת בין מתמודדים שהייתה להם השפעה קרדינלית לטוב או לרע על חיינו. גם כשבחרו בהיטלר או בסטאלין כ"אישיות השנה" נקבעה ההחלטה על סמך ההשפעה שהיתה להם על הקיום האנושי, המבחן שבפניו עמדה אז האנושות ויכלה לו. אישיות השנה כמטאפורה מייצגת גם רוח חיובית של קידוש של כללי תחרות מקובלים, כללים ידועים מראש, שכתוצאה מיישומם נמנעת פעולה שרירותית ותהליך קבלת ההחלטות הרציונלי זוכה למשנה תוקף. באתרי חדשות אינטרנטיים, בשיח האינטרנטי, בשיח העיתונאי ובפורומים רבים, מקוונים ולא מקוונים, פעילים מנסים את כוחם בספקולציה לגבי שאלת השאלות המכתירה את הקהל המערבי בכללותו כקהל מוטיבציוני ודי רציונלי.

 

ג.

אז למי מגיע הכבוד הפעם? אצל מי יישאר הכתר למשך שנה תמימה על פועלו השפעתו ותרומתו לאנושות?

מי באמת השפיע על אירועים וחדשות בעולמנו השנה, בשאיפה שמי שייבחר ייצג גם את מדינות המזרח הרחוק, מזרח אירופה, וחלק מהעולם השלישי? הדטרמניסטים שבינינו יאמרו הטכנולוגיה, אחרים יאמרו אישיות בשר ודם ושאין דבר כזה שטכנולוגיה קובעת את הקיום האנושי באופן מוחלט בלי שתהיה לנו שליטה עליו.

ההצעה המתקבלת על דעת רבים היא  – חברת גוגל.

חיפוש במנוע החיפוש של גוגל אחר מידע היסטורי על חברת גוגל ומידע חדשותי שוטף על מהלכיה השנה, מניב את התוצאה הבאה:

החברה הוקמה בספטמבר 1998 על ידי שני סטודנטים לפילוסופיה. השם GOOGLE מבוסס על המונח המתמטי GOOGOL שמסמל את המספר 1 עם 100 אפסים לימינו.

שירותי חברת גוגל נפוצים בקרב 67 מדינות, ב-87 שפות החל מאוקראינית ועד שפת הזולו. 

גוגל היא כיום מנוע החיפוש הפופולארי ביותר ברשת האינטרנט.

למנוע החיפוש אינדקס של למעלה מ-8 מיליארד דפי אינטרנט שונים, הניתנים לאחזור מלא ולחיפוש בתוך הדפים. הגוגל זוכה לביקור של 11.5 מיליון גולשים מדי יום, המציגים למנוע יותר מ-200 מיליון שאילתות.

בנוסף מציעה חברת גוגל את השירותים הבאים:

סרגל כלים להתקנה בדפדפן, שירותי תרגום, קבוצות דיון, מדריך אתרים, דואר אלקטרוני, ומנוע חיפוש בתוך המחשב.

החל משנת 2004 מחזיקה החברה ב-80% מכלל הבקשות למנועי החיפוש.

באוגוסט 2004 בוצעה הנפקה ראשונית של מניות החברה לבורסת וולסטריט, כאשר שווי השוק הראשוני עומד על 23.1 מיליארד דולר. ראו גם חדשות גוגל.

 

ד.

למרות שישנם כאלו שמבחינתם ההתרגשות סביב בחירת איש או אישיות השנה הינה מינורית, שהרי אלו הן "חדשות מתכלות" – משום שהנייר סובל הכל, מה גם שמחר הוא ייזרק לפח – עצם העובדה שמודל זה ממשיך להתקיים ויש לו ביקוש אדיר במגוון קהילות וסביבות חברתיות אומרת דרשני.

הנקודה החשובה כאן איננה מי יזכה בכתר. הנקודה החשובה היא כאמור להציג לראווה את הישגי הקיום האנושי כסמל ליכולות האדם. והנקודה העיקרית כאן היא בחירת אישיות השנה –  הריטואל עצמו שהינו אינטגרטיבי מאין כמוהו.

עד מועד פרסום הגיליון המכתיר את אישיות השנה המקומית/ארצית/עולמית, מתקיימת פעילות ספקולטיבית תוך כדי פשפוש מבורך בזיכרון והעתקת תשומת הלב לאירועים שהשפיעו על חיינו בשנה האחרונה. כשלעצמו אלמנט שמכניס עניין וגורר אולי קצת חשבון נפש על בסיס של הסתכלות ממרחק מסוים אחורה במישור הזמן.

רוצה לומר, שעצם ההתעסקות בנושא, עצם האישור שהחברה נותנת לעצמה על יכולות והישגים, עצם היותו של מכנה משותף של כיבוד כללי תחרות ומסירת הכתר למנצח, יש בהם אלמנטים חיוביים מגשרים אוניברסליים. זאת כמובן בנוסף לטקסים אחרים המצביעים על הישגים בתחומים איזוטריים במישור המדעי והאינטלקטואלי. והכוונה היא לפרסי נובל למדענים ופרסים יוקרתיים בתחומים מוגדרים אחרים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: