סיינפלד ופילוסופיה

בספרו, סיינפלד ופילוסופיה, היטיב ד"ר וויליאם ארווין להגיש לקורא אוסף מעניין של מאמרים המצביעים על דמיון בין קומדיית המצבים סיינפלד לבין פילוסופיה. ספר מרשים זה מציע זווית חדשה להתבוננות בתוכנית בידור זאת. אבל מעבר לאופיו המשעשע של הספר, יש בו גם אלמנט אינפורמטיבי חשוב. אפשר לומר שיש בו פרשנות אחרת לאפיזודות ה'ריקות' לכאורה.

הספר מעלה סוגיות פילוסופיות אבל הוא ערוך בכוונה תחילה להגיע אל ה'קורא מן השורה'. גם הכותרת מצביעה על כך – סיינפלד ופילוסופיה, לא 'הפילוסופיה של סיינפלד'. הכתיבה מעניקה הן לאנשי האקדמיה והן לאוהד המושבע של הסדרה, תובנות הקשורות לקומדיית מצבים זו ('סיטקום',בלעז).

כאשר אוהדי סיינפלד מנסים להיזכר באפיזודות מתוך הסדרה, עולים בדמיונם בעיקר מאפייני הדמויות כפי שהן נראות בהתנהלותן היומיומית –   

ג'רי מתנהל כדרכו כקומיקאי 'פריקי', המחליף בנות זוג באותו קצב שמחליפים גרביים.

ג'ורג', איש קרח בעל מבנה גוף מוצק, תמיד משחק את תפקיד האדם בעל הדימוי העצמי הנמוך. דימוי ה'לוזר' דבק בו. בכל אפיזודה התנהלותו של ג'ורג' מוכיחה זאת. הוא הדמות היחידה שנקלעת למצבי ביש בקצב מסחרר.

איליין היא מה שמכונה בפינו: 'אישה כלבבם של מרבית הגברים'. כך לפחות חושב קריימר. איליין מוצגת במרבית האפיזודות ככזו שמשתלבת היטב בחברת בנים. היא מצליחה בזאת טוב יותר מאשר היא אי-פעם תוכל להצליח להשתלב בחברת נשים. איליין מרבה לרוץ לג'רי עם סיפורים 'טריים' על אהבותיה המזדמנות.

מה שנוגע לקריימר –  קריימר מגלם דמות של אדם קשה להתעלם ממנו. רבים רואים בו את דמות 'השכן' האופיינית. באפיזודות של הסדרה קריימר הוא השכן של ג'רי, המצטיין בכל פעם מחדש בהופעה פתאומית בדלת הכניסה של ג'רי, ותמיד עם אותה ה'פוזה'. כשהוא כבר בתוך הדירה הוא מתנהג שם כאילו היה זה ביתו. הוא מזוהה בעיקר כ'מצחיקן התורן' של הסדרה, עם 'יציאות' אופייניות ו'קטעים' מיוחדים. את קריימר תמיד מוצאים כשהוא בדיוק באמצע איזו תוכנית מבריקה שיעדה העיקרי הוא להשיג את העושר בבת אחת – לעשות 'מכה'.

 

מעבר להצגת הדמויות של קומדיית מצבים זו, הספר מיועד ליצור גשר בינן לבין דמויות מוכרות מתחום הפילוסופיה היוונית, אך גם דמויות מתקופות מאוחרות יותר מתחום הפילוסופיה המערבית.

במובן זה הספר מאפשר לעיין הן במושגים פילוסופיים והן להשליך להמחיש אותם דרך בדמויות שבסדרה.

סיינפלד ופילוסופיה הוא ספר ערוך. המחברים שמאמריהם שולבו בספר על ידי וויליאם ארווין, דר' לפילוסופיה, 'שידכו' לכל דמות מהסדרה את אחד הפילוסופים הקלאסיים. התוצאה היא מעניינת ומאתגרת כאחד. לפתע הפילוסופיה כתחום מופשט קורמת עור וגידים והולמת להפליא את חיי היום יום של הדמויות בסדרה. 

בתחילה קשה למצוא את הקשר בין ג'רי, לדוגמה, לבין סוקרטס. אך הקריאה מאוד קלילה ועד מהרה כול קורא יסכים עם האנלוגיה.

ג'רי סיינפלד – את דמותו רבת הרושם וההשפעה של ג'רי סיינפלד משדך הספר עם סוקרטס שהוא אחד הפילוסופים הקלאסיים שכתביו ותובנותיו מלווים את האנושות עד ימינו אנו. 

אחד המשפטים, הזכורים לכל, שבאמצעותו מציג סוקרטס את גישתו המרכזית לחיים הוא – "חיים ללא ביקורת וללא שאלות הינם חיים חסרי ערך; חיים שהוחמצו". גישה פילוסופית זו הולמת את דמותו של ג'רי סיינפלד ככפפה ליד. כל חובב מושבע של ג'רי סיינפלד, הנפגש לראשונה עם השוואה כזו, נפתח בקלות לעולם הפילוסופיה. ג'רי, בעל הדמות ה'כובשת' הוא הכפיל של סוקרטס, במובן זה שגם ג'רי סבור שחובה לנתח ולבדוק את המציאות כמה שיותר לעומק. שניהם ג'רי וסוקרטס כאחד, מלמדים אותנו שאסור לתת לחיים לחמוק בעדנו, ושעלינו לדעת איך למצות אותם עד תום.

מכאן ואילך, לא קשה להבחין בהבדל בגישותיהם של השניים לחיים, מבחינת מה שהם מהווים ומייצגים עבור כל אחד מהשניים – ג'רי וסוקרטס. בעוד שג'רי בוחר להעמיק בניתוח הסביבה המיידית שלו, כגון, המשפחה, החברים ובנות זוגו המרובות, סוקרטס עוסק במציאות הגלובלית. בעוד שג'רי נוטה להפגין גישה פסימית, סוקרטס בוחר לחפש את הטוב בכל דבר ואף עוזר לאחרים לגלות את הצדדים החיוביים שבחיים. סוקרטס מייצג למעשה הגרסה האופטימית של ג'רי. סוקרטס הפך לחביבם של רבים וכך גם ג'רי, שצופי הסדרה ממש מתבטלים בפני דמותו הכובשת. הכישרון לגרות את הסביבה, לבחון אותה מנקודות מבט שונות, להתבונן לעומק משותף לשניהם אך כל אחד מהם מיישם את גישתו בדרכים שונות. את בערוב ימיו של סוקרטס ולקראת סיום הסדרה סיינפלד, זימנו להם (החיים, ומפיקי הסדרה) גזר דין קשה. האחד, נשפט ונגזר דינו למות והאחר – נשלח לכלא. גם בקו הסיום, כאשר הסוף קרב אנו מגלים הבדל מהותי ביניהם. מצד אחד, מסוקרטס אנו מתפעלים. הוא נואם את נאומו הידוע בזכות המוסר ונגד התחמקות מקבלת העול שהמדינה הכריע בעניינו ואילו ג'רי חי את חייו כרגיל באופן שאינו מעורר לא התפעלות ולא הערצה.

את דמותו של ג'ורג' בוחן הספר מנקודת מבט אריסטוטליאנית. ג'ורג' מחפש את האושר, אך לשווא, הוא לוזר מובהק. בסדרה זו ג'ורג' הוא הכישלון בהתגלמותו. הצופה המצוי מתקשה כמובן להבין מדוע בחר יוצר הסדרה דמות כזו פתטית. 

את ההסבר לכך מציע המבט הפילוסופי. לג'ורג' חסר האינטלקט שיש לאריסטו, ואולי בשל כך הוא לוזר. כל אחד מחובבי הסדרה זוכר בוודאי את האפיזודה שבה ג'ורג' מחליט לעשות ההפך ממה שמורה לו האינסטינקט הבריא שלו. לפתע מתברר לו ש'הולך לו', טוב לו, הדברים מסתדרים. גם המפנה הזה אינו תוצר של אינטלקט או תבונה שג'ורג' ניחן בה. זו תוצאה של מזל שנקרה בדרכו.

איליין – הספר בוחן את דמותה של איליין לאור הגישה הפמיניסטית. הניתוח מגלה לנו שבניגוד לתחושותינו, איליין איננה פמיניסטית. היא מושפעת רק במידת מה מהתזה שהאישה היא 'כל יכולה'. היא מוצגת בסדרה כדמות העצמאית ביותר מבין כולם ולעולם לא תנסה להטיל את עצמה כמעמסה על אחרים או להישען על גבר, גם כאשר היא נקלעת לבעיה כספית או אמוציונלית. 

קריימר – האיש המצחיק שבסדרה, קריימר, נבחן בספר לאור 'תורת שלבי ההתפתחות של האדם', מבית מדרשו של קירקגארד. קריימר מתברר כאדם התקוע ב'שלב האסתטי', על פי קירקגארד. לקריימר יש מטרה אחת ויחידה, הוא מתמקד בסיפוק צרכיו המידיים. לפי קירקגארד, זהו מצב שעשוי להוביל אדם רק לייאוש. לפי התזה של קירקגארד, השלב האסתטי משעמם. בני אדם שאינם מסוגלים להתמודד עם מצבי שעמום בשלב האסתטי, מוצאים עצמם מעורבים בפרויקטים שאליהם הם נכנסים במלוא התנופה וכך הם גם פורשים מהם, בלי כל סיבה ממשית. אם זה לא מאפיין את קריימר אז מה כן?

 

חלקים נוספים בספרו הערוך של וויליאם ארווין מוקדשים לפילוסופיה של הסדרה בכללותה. 

אחד הרעיונות הפילוסופים העיקריים הנדונים בהקשר לסדרה בכללותה הוא, האם ניתן להפיק משהו מ'לא כלום'. כפי שידוע לכולנו, סיינפלד משווקת כ'סדרה על לא-כלום'.

 

בתחילה נדונה השאלה הכללית, האם 'לא-כלום' הוא בעצם 'משהו'?

לפי גישתו של פרמנידס, מאחר ש'כלום' איננו קיים, אי אפשר לומר עליו משהו משמעותי.

ידוע שסוקרטס  יחד עם אפלטון, תלמידו, בחנו גישה זו לעומקה ולרוחבה. הטענה שלהם הייתה שבכל מה שנמצא מסביבנו ישנו אלמנט של 'לא-כלום'. ול'לא-כלום' זה יש עוצמה, נוכחות.

בודהה ההודי ולאו טסה הסיני גם כן סברו שיש משהו ב'לא-כלום'. לפי הבנתם, מנת חלקם הארצית של אלו שישכילו להבין מהו 'לא-כלום', תהיה אושר ושלווה.

לפיכך, אולי יש משהו ב'לא-כלום', כפי שמציעים יוצרי הסדרה סיינפלד- סדרה על 'לא-כלום'.

באחת האפיזודות האחרונות של הסדרה, ג'רי וג'ורג' מנסים לעניין את אנשי רשת ה-NBC בהפקת סדרה על 'לא-כלום'.הללו סבורים כמובן שהרעיון מופרך מתחילתו. שאין סיכוי שתהיה אי פעם הצלחה לרעיון. זו דוגמה הממחישה את האירוניה שבביטוי 'סדרה על לא-כלום'. כולנו הרי יודעים שהסדרה היא על 'לא-כלום' ושהיא קצרה הצלחה במשך תשע עונות. (יש לציין שכאשר החלו בשידור הסדרה ההצלחה לא הייתה מסחררת בלשון המעטה. רק לאחר שהעבירו  את השידור מ-9 בערב בימי רביעי לרצועת השידור של 9.30 בערב בימי חמישי לאחר הסדרה "צ'ירס", החלה הסדרה סיינפלד צוברת רייטינג אגדי.)

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • צפרדע לכל פועל  ביום 26 באוגוסט 2005 בשעה 3:03 am

  להוצאת ידיעות,שטרחה לתרגם עבורנו את הספר "החשוב" הזה…
  עכשיו רק צריך שיקימו בסניף הקרוב של אוניברסיטת לטביה,את הפקולטה ללימודי סיינפלד.

 • צפרדע לכל פועל  ביום 26 באוגוסט 2005 בשעה 3:05 am

  שמישהו יכתוב ספר על הפילוסופיה של "נשואים פלוס".
  עלול להיות מעניין יותר.

 • קוזמו  ביום 27 בפברואר 2006 בשעה 12:32 am

  "צפרדע לכל פועל", הציניות שלך מבזה את המאמר.
  No book for you!

 • יונה הכט  ביום 12 באוגוסט 2006 בשעה 7:11 pm

  לפי דעתי יוצר הסדרה הזאת סיינפלד כל כך מטומטם
  למשל בפרק סוזי המספר על עובדת בשם סוזי
  שהיא דמיונית בכלל ויו"ר מר פיטרמן שהוא מפגר גדול לא מסוגל להבין שסוזי בכלל לא קיימת וגם איליין בניס שלא מוכיחה למר פיטרמן המפגר שלא היתה מעולם אשה בשם סוזי.
  שנית בפרקים אחרים בסדרה המטומטמת הזאת גם ג'ורג' וג'רי וקרמר מתנהגים בצורה מטומטמת לא פחות מאיליין
  ולכן אני מציע למי כבר הספיק לראות את הסדרה הזאת בשלמותה כדאי לו לומר שיוצר הסדרה מר לארי דיוויד פשוט יוצר מטומטם גדול ומגיע לו את פרס הטמטום בשביל הסדרה סיינפלד.

 • שרה  ביום 6 בנובמבר 2006 בשעה 5:10 pm

  מי שכתב כי הסדרה סיינפלד מטומטמת הוא אידיוט מוחלט
  אם קשה למישהו להבין את הקונספט שעומד מאחורי הסדרה,אז כנראה שהוא לא מספיק אינטלקטואל

  אז מי שציני לגבי הסדרה,שלא יצפה בה…

 • בני  ביום 8 בנובמבר 2006 בשעה 5:35 pm

  לא תאמינו מה מצאתי השבוע בחנות "סטימצקי" !!
  ראיתי את הספר "לחשוב כמו ג'רי סיינפלד" שהופיע בעברית !!
  אתם קולטים? סיינפלד בעברית !!
  קניתי מייד את הספר במתנה לעצמי וזה היה הפינוק הכי מצחיק שפירגנתי לי החודש !!
  אני ממליץ לכל חובבי סיינפלד ולא רק להם !!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: