רוצים להמר?

במהלך החודשים האחרונים ובמיוחד בשבועות האחרונים מוצפים אנו בפרסומות וכתבות יחצניות של הקבוצות המתחרות על התואר הנכסף – זכיינית ערוץ 2 החדש.
 
אפרים סידון כתב פעם:
במדינת חנטריש לא מזיז לשום איש…
כבוד השר לא מרגיש… החוק הוא גמיש.
 
אך היא ממשיכה לנוע,
לא מגיבה, לא עונה,
בין הסיכוי לייאוש,
בין הסכין ליונה. (סידון, "מעולם לא היה מצבנו" 2003).
 
השבוע יבחרו הזכייניות שישדרו בערוץ 2 ב"מתכונת חדשה" –
השאלה הגדולה היא…. מי יהיו שתי הזכייניות המאושרות?

זה באמת לא צריך להזיז לאיש. המדינה תמשיך להתנהל למרות מי שתיזכה בתואר "זכיינית" של ערוץ 2 ;

גם הבגצ"ים שעוד יוגשו יישכחו במהרה.
 
שהרי הזכייניות הן חברות מסחריות שמניותיהן מחליפות ידיים בקצב מסחרר. הקבוצה שנקראת קשת, למשל, איננה אלא מקבץ של בעלי מניות כגון: קוקה קולה, אלכס גלעדי, חיים סבן, לאומי, ואחרים.
הרי עד לא מזמן גם למעריב ולידיעות היו מניות בחברות הזכייניות.
 
השאלה שכן צריכה להזיז לנו, למרות שאנחנו קיבלנו תואר של "מדינת חנטריש," היא מהי "הרחבת הדעת" שנזכה לקבל במסגרת שידורי ערוץ 2 החדש – מהו החזון של מוטי שקלאר, מנכ"ל הרשות השניה לגבי ערוץ 2 החדש, והאם יצליח ליישם את חזונו?
 
שקלאר שאף לשדרג את ערוץ 2, לאפשר לנו ליהנות מערוץ 2 חדש שיש בו 2 שיפורים מתבקשים.
ראשית – הגדלת מכסות ההפקה המקומית יחסית למה שהיה נהוג עד כה;
שנית – חידוש נוסף, המבוסס על "תפיסה רב-תרבותית" לגבי נושאים, תכנים ובעיקר ייצוגים בתוכניות וגם במצבת כוח האדם של הרשות השנייה.
חידוש זה מבוסס על לא פחות ולא יותר מאשר מחקר שהוזמן על ידי הרשות השניה, ושממצאיו הראו בעליל עיוותים בייצוג קבוצות מיעוט בערוצים המסחריים, 2 ו-10, בשעות צפיית שיא. המחקר גם מראה שאם קבוצות מיעוט (ולא ניכנס לפרטים אך אפשר לנחש במי מדובר) מיוצגות בתוכניות החדשות והאקטואליה אזי הן מופיעות במרבית המקרים בקונטקסט שלילי.
 
שאלת השאלות היא, האם יצלח בידי מועצת הרשות השניה להשפיע גם במובן של "רב תרבותיות" על דמותו של ערוץ 2 החדש, באמצעות תנאי המכרז על ניסוחיו היבשים והביורוקרטיים?
האם נהיה עדים, כבר בקרוב, לשינוי פרופיל הדמויות המוקרנות על המסך בשעות צפיית שיא כיום, דהיינו, גברים יהודים, חילונים וותיקים, מחציתם אשכנזים?
האם יצלח בידי מועצת הרשות השניה לגרום לכך שגם ערבים ועולים חדשים, ואפילו חרדים, יהיו מיוצגים באופן הולם בתוכניות דרמה, אירוח ושעשועונים?
 
לאחר כל ההצהרות והדיבורים על "תפיסה רב-תרבותית" בתקופת הזכיינות הבאה (10 שנים!) של ערוץ 2, נותר לכולנו רק להמר…..
 
 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

  • שיבוטי  ביום 11 באפריל 2005 בשעה 9:49 pm

    אין על מה להמר.
    השרה איציק כבר הקלה בדרישות שהוטלו על הזכיינית של ערוץ 10. גם זכייניות 2 יזכו לזה. כרגע הן לא דורשות דבר כדי שאולי לא יזכו. כשיזכו גם הן תדרושנה את השוויון באי עמידה בתנאים. אין מה לצפות. כדי לשהקיע במערכת קולנוע ביתית סבירה ולהתחבר לדוקומנטרי הישראלי ומחו"ל. רק שם יש רב תרבותיות. פה יש תת תרבות.

  • מיץ פטל  ביום 11 באפריל 2005 בשעה 9:59 pm

    אם אפשר בכלל להשיג את הדברים האלה (ואם הם בכלל חזונו של שקלאר), המבנה של השידור המסחרי בישראל, וההליכים האלה (מכרזי ערוץ 2 וערוץ 10) אינם הדרך לעשות זאת. קשה להאמין ששקלאר, חברי המועצה, והממשלה אינם יודעים זאת.

%d בלוגרים אהבו את זה: