כיצד התבלבלו היוצרות?

 

 

 

 

שרון וכותבי נאומיו ידעו, עד היום, להכניס מידה גדושה של פאתוס לנאומים שנשא.

 

קשה להפריז במאפייני הפאתוס המשתרבבים פעם אחר פעם לנאומיו ומרתקים בשל כך את הקהל במליאה, במרכז המפלגה ומול המסך בבית. בפתיחת מושב החורף הנוכחי, מול חברי כנסת נזעמים ומול "מורדים" מבית, עלה שרון לבמת הנואמים ופתח, אמנם בשמאלץ הידוע, דהיינו, "שוב נדרשנו להקריב ק ר ב ן  נ ו ר א  ל מ ו ל ך הטרור, השנאה, הרצח," אלא שכל היתר היה דומה יותר ל"שאר ירקות." לא מרור, לא אפיקומן אלא פשוט פקה-פקה, קשקוש תפל על מפת דרכים, כלכלה משגשגת, רפורמות…."

 

על מפת הדרכים כבר שמענו. גם על חוק פינוי פיצוי. עודינו מחפשים את הפלפל ואת התבלינים המיוחדים, הפטריוטיים, האחדותניקיים, שבהם מצטיינים בדרך כלל נאומיו של שרון והנה מתברר ששמעון גנב לו הפעם את ההצגה בגדול.

 

במהלך מבריק ניצל שמעון פרס את הראיון שנתן דב וייסגלס לארי שביט, שפורסם במוסף עיתון הארץ ב-8/10/2004. הראיון נפל לידיו של האזרח המבוגר ביותר בכנסת ישראל כתפוח בשל נוטף מיץ מתקתק.

לשונו השלוחה של ארי שביט ומליצותיו של וייסגלס השאנן, סיפקו לשמעון פרס כלים מובחרים, ממש משובחים שכל נואם היה מרגיש בר-מזל אילו נפלו בחלקו, כדי לבנות את נאום האופוזיציה, שאפילו קיקרו לא היה מתבייש להציגו בעידן רומי העתיקה.

 

היכן כותבי הנאומים המסורתיים של אריק שרון? הפשלה הנוכחית עלתה לראש הממשלה ביוקר רב. היכן אתם, הרי יכולתם לשער אלו מטעמים עשוי השף, שמעון, להכין מפרי עטו של מראיין, שועל ותיק, כמו ארי שביט! אם לא להפתיע אז לפחות לכתוב נאום מרגש שיחזיר את הפרות התועות לעדר. חברי הכנסת מורגלים בסגנונות נאום של חבריהם הותיקים. אפילו לא קמצוץ מאותו ניחוח שרוני מוכר?

 

תפקיד הניגוח, שלוקח על עצמו ראש אופוזיציה, בוצע כהלכה בכנסות שבהן כיהן יוסי שריד בתפקיד זה. כולנו זוכרים את "נאום הפולקע" הידוע, כפי שרובנו מכירים ודאי את סגנונו היבש עד מליצי-רך של שמעון פרס. כן, הוא גם יודע להכות ולהשתמש בכוח המילים.

רצה אלוהים ונפלה לחיקו הזדמנות פז שכזו דווקא ערב ה-11 באוקטובר, פתיחת מושב החורף של הכנסת. היא כמובן לא הוחמצה. פרס הוא יין המשתבח עם הזמן.

"נמצאה נוסחה שנועדה ליצור קיפאון מדיני לטווח ארוך, ונמצאה נוסחה ששמה בצד את מפת הדרכים – מה! את כל תהליך השלום אפשר לשים בבקבוק של פורמלין?! נמצא פטנט שלא יהיה כאן שעון חול, שאפשר להעביר הכל מעבר להרי הזמן?! – הכל סיפורי בדים" זעק פרס מעל הדוכן. והמשיך להתייחס ל"חזון וויסגלס" – "אילו הבינו זאת המתנחלים היו יוצאים בריקודים…" בזלזול מפורש. פרס המשיך והקשה "ואיך תיובש ביצת הטרור, הרי היא נוצרה מ י י א ו ש ולא ממים," והוסיף דימויים ההולמים את מטאפורת הביצה – "ושם יגדלו  י ת ו ש י ם, ואיך נטפל בהם, בחד-צדדיות?…"

 

כיאה לראש אופוזיציה אחראי, הזדרז פרס גם לצאת בהכרזה ברורה – "יש אלטרנטיבה למדיניות זו," והוסיף, "גם לטענה ש'אין עם מי לדבר' אפשר למצוא אלטרנטיבה, "צריך למצוא ע ל  מ ה לדבר עם ה ד ו ר  ה ק י י ם." וכאן מתוח פרס ביקורת על נוסחת שרון, שזה עתה השמיע מעל אותו דוכן – "הכה קודם ודבר אחר כך" – "אם נעניק הזדמנות רצינית של צד למשא ומתן נוכל לדבר,… צריך להכות בטרור ול ק ר ב את השלום – מדיניות אקטיבית ויצירתית." "יש לנצל את האופציות הקיימות – ולא, נמצא עצמנו רועדים מקור [בקפאון המדיני] ל ב ד נ ו."

 

לקינוח, העלה פרס טיעון חזק המסתמך שוב על ניסוחיו המליציים של וויסגלס, בתווכו של ארי שביט (חיים פרלמן, הידוע כחלוץ הרטוריקה החדשה המודרנית, בודאי יסכים עם טקטיקה זו המכונה בשם המקצועי "הסדר הנסטורי"). בפנותו לשרון, ולאחר שמנה את חסרונותיו של הלה והנזקים שגרם במישור המדיני, הכלכלי והחברתי אמר לו פרס, בנימה בוטה, "אי אפשר לחיות מעבר ל'הרי הזמן', הערפל שנוצר יתפזר וזה עלול לקרות למחרת הבחירות בארה"ב." והוסיף, "אנו מוכנים להעניק 'רשת ביטחון' ולא 'רשת הסוואה'".

 

נאומו המופלא של פרס כראש האופוזיציה היה אכן אחד הנאומים המוצלחים והמשכנעים ביותר שנשא לאחרונה. הוא פתח בפסוק מהמקורות "נחמו, נחמו עמי…" וסיים בכך שנסים הנם תופעות חד פעמיות, הנס של יהושוע בן-נון, דהיינו – "שמש בגבעון דום, וירח בעמק איילון" – היה תופעה חד פעמית שלא תחזור. אכן, התבלבלו היוצרות…מול ציפייה לנאום שרוני עסיסי קבלנו תבשיל תפל. פרס זכה בפרס השף המצטיין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.