דיוק בכותרות

  

במדור המאמרים ("הארץ" 1 ספטמבר) מוצגת סקירה על התפתחותו של האינטרנט בעולם. 

אני מצטטת: "לאחר שהדפדן הופיע, העניינים החלו לנוע במהירות. ב-1992 נטבע המונח "לגלוש באינטרנט" על ידי ז'אן ארמור פולי, מחברת מדריך לאתרים מומלצים לילדים. חברת "נטסקייפ" נוסדה ב-1994 ובאותה שנה היא הציגה את הדפדפן המסחרי הראשון. " 

בכתבה מוצגים כמה נתונים סטטיסטיים רלבנטיים: 

"נכון ליולי 2004, נהנים מהאינטרנט כמעט 800 מיליון בני אדם בעולם. 

ישראל, שבה החלו לפעול ספקיות האינטרנט הגדולות באמצע שנות ה-90, נהפכה לאחת מצרכניות האינטרנט הגדולות בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה. אחד הגורמים להאצה בשימוש באינטרנט הוא האינטרנט המהיר." 

"ביולי 2004 היו בישראל 860 אלף גולשי אינטרנט, המחוברים בפס רחב. " (שימו לב שהמקור לנתון זה הוא משרד התקשורת) 

  

במדור הכלכלה ("הארץ" 14 ספטמבר) מוצגת כתבה שעניינה המרכזי הוא אחוז הגולשים בפס רחב בישראל: 

הכותרת: 57% מהישראלים גולשים, 50% מהם בפס רחב. 

אני מצטטת: "סקר חדש שנעשה לקראת ראש השנה מגלה כמה דברים חדשים באשר לשימוש של ישראלים באינטרנט." 

שימו לב לנתונים הסטטיסטיים הרלבנטים: (המשך ציטוט) "מסתבר כי 57% מתושבי ישראל כבר מחוברים לאינטרנט, מתוכם 50% מחוברים באינטרנט מהיר…. כמו כן, לשבעה מכל עשרה מרואיינים שהשתתפו בסקר, יש מחשב בביתם". 

 

  

 

מקור: המרכז לחקר האינטרנט אוניברסיטת תל אביב

 "מהסקר עולה כי הפעילות השכיחה ביותר שמבצעים אזרחי ישראל באינטרנט היא גלישה באתרים לחיפוש מידע…."

 (שימו לב שזהו סקר שנערך על מידגם של 500 איש).

 כפי הנראה, משרד התקשורת מחזיק בנתונים שגויים, ממש שגויים…..

במקום אחר באתר זה כבר כתבתי על הכותרות הקובעות את סדר היום הציבורי (בעיקר בנושאים "חמים"), הנה לנו שתיים שזורעות בלבול…..

11 תגובות על ״דיוק בכותרות״

 1. אני מתארת לעצמי שמדובר במספר המנויים על אינטרנט מהיר. וקרוב לוודאי שהטעות היא של העיתונאי.

 2. על פי YNET הסקר נערך:

  "בקרב 500 נשאלים ונשאלות שמהווים **מדגם מייצג** של האוכלוסיה הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה)".

 3. לפני שאת מאשימה את העיתונאים, העיתונים, כותבי המאמרים ושאר ירקות, תבדקי את עצמך קודם. אולי עיתון "הארץ" יפרסם עכשיו ידיעה ובו מופיע קישור לפוסט שלך כדי להראות איך ד"ר/מרצה/חוקרת רטוריקה, מיתוסים ותקשורת פוליטית מפריחה טענות מבלי לבדוק קודם.

 4. את מתלוננת שהכותרות והכתבות זורעות בלבול אבל מי שמבולבל וזורע בלבול הוא את בעצמך. משרד התקשורת מחזיק בנתונים מסוג X. את טוענת שהם שגויים על סמך סקר שבוצע בקרב 500 נשאלים ש*מייצגים* רק את האוכלוסיה *היהודית*. על בסיס ההצלבה בין שתי הכתבות את מגיעה למסקנה שהכותרות מבולבלות, שמשרד התקשורת מחזיק נתונים שגויים ושהעיתונאי טעה בשעה שכל מה שאת מוכיחה זה שמדובר בשני סוגים שונים של נתונים ושאף אחד מבין העיתונאים לא באמת *טעה*. אז מה בעצם את רוצה ומה לא רציני בתגובה הזו?

 5. אנאלפביתים כותבים עבור אנאלפביתים.
  סטטיסטיקה, כידוע, נוצרה למטרות דיסאינפורמציה.

 6. אכן, יש כנראה בעיה בנתונים של משרד התקשורת, אולם הבעיה מינורית למדי. במצגת המשרד (לינק בתגובה של עידו קינן) מצויין כי:
  * 1.4 מליון צנויי טלויזיה רב ערוצית מהווים חדירה ל-75% ממשקי הבית. לפי נתון זה יש 1.87 מליון משקי בית.
  * 860,000 מנויי פס רחב מהווים חדירה של 42% למשקי הבית. על פי נתון זה יש 2.05 מליון משקי בית.

  ובכן, במשרד התקשורת כנראה לא יודעים לחשב אחוזים כמו שצריך, או לא יודעים כמה משקי בית יש בישראל.

  על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מספר משקי הבית הוא כ-1.8 מליון, ולכן שיעור החדירה של האינטרנט המהיר (בהנחה שהנתון על 860,000 מנויים הוא מדוייק) הוא כ-48%.

  נתון זה מתיישב עם סקר המרכז לחקר האינטרנט, המראה חדירה של כ-50%. אמנם בסקר נדגמו יחידים ולא משקי בית, אבל אני בהנחה שעושי הסקר נעזרו בסטטיסטיקאי בתכנון הדגימה, לא אמורים להיות הבדלים גדולים.

  הסקר כלל 500 ישראלים (לפחות על פי האינפורמציה שנמסרה, לא בהכרח יהודים). הדבר גורר טעות דגימה אפשרית של 4.4% (ובניסוח יותר מדוייק: % הגולשים באינטרנט המהיר הוא בין 45.6% ל-54.4%, וזאת ברמת סמך של 95%), וזו בהחלט טעות סבירה בהתחשב במטרות הסקר.

  נשאלת גם השאלה כיצד הגיע משרד התקשורת לנתון של 860,000 מינויים. הם לא מסרו פרטים. הניחוש שלי – הם ערכו סקר, ואמדו את המספר הכולל מתוך נתוני הסקר.

סגור לתגובות.